Nokia Lumia 920 Format Atma (Kesin Çözüm)


DİKKAT: Sitemizde anlatılan işlemlerin büyük çoğunluğu tarafımızca denenmiş olmasına rağmen %100 doğruluğunu garanti edemeyiz! Buna rağmen yapılan yanlış yüklemeler veya işlemler cihazınıza ciddi yazılımsal zararlar verebilir! Anlatılan işlemi yapıp, yapmamak sizin kararınıza bırakılmıştır. Ne yaptığınızdan emin değilseniz, lütfen konuya hakim birine danışın!

Nokia Lumia 920  telefonunuzu ağır çalışma, donma, kasılma ya da uygulama hataları gibi sebeplerden format atmak isterseniz bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerden herhangi biriyle yapabilirsiniz.

İÇERİK 04.09.2013 TARİHİNDE GÜNCELLENEREK, YENİDEN DÜZENLENMİŞTİR!  

İşlem sonunda telefonunuzdaki tüm bilgiler silineceğinden mümkünse lütfen önemli verilerinizin yedeğini alın ve telefonunuzu iyice şarj ederek, şarj seviyesinin en az %50 olmasını sağlayın. Zira telefonunuz sıfırlama-formatlama işlemi esnasından düşük şarj dolayısıyla kapanırsa umulmadık sonuçlar doğabilir.

Anlatacağımız ilk yöntem telefon menüsü üzerinden yapabildiğinizdir. Bunun için Menü> Ayarlar> Hakkında> Telefonunuzu sıfırlayın> Evet yörüngesini izlemelisiniz. Yolu doğru izlerseniz telefon sıfırlama işlemini otomatik olarak yapıp, yeniden açılır.

İkinci yöntem ise telefonunuz uygulama hataları gibi nedenlerle açılmadığında en geçerli olan, donanımdan format seçeneğidir. Bu işlem için telefonunuzun tuşlarını kullanmalısınız.

Öncelikle telefonunuzun şarjda olmamasına dikkat edin! Telefonunuzun ses kısma tuşuna basın ve elinizi çekmeden telefonu şarja takın. Ekran bir ünlem işareti(!) belirecektir(Format işleminden vazgeçtiyseniz çıkmak için ses kısma ve açma kapama tuşlarına 10 saniye kadar basılı tutabilirsiniz). Ünlem işaretini gördüğünüzde görselde de aktarmaya çalıştığımız üzere sırasıyla; ses açma, ses kısma, açma-kapama(kilit) ve ses kısma tuşlarını basın. Ekran dönen iki çark belirecektir ki bu işlemi başarıyla gerçekleştirdiğiniz anlamına gelir. Yani formatlama işlemi başlamıştır.

Yapacağınız işlemleri sırası ile yazmak gerekirse;

* Ses kısma tuşuna basılır tutarken telefonu şarja takın,

* Ses açma tuşuna basın,

* Ses kısma tuşuna basın,

* Açma-kapama(kilit) tuşuna basın,

* Ses kısma tuşuna basın.

Nokia Lumia 920 telefonunuzun formatlandığını anlayabileceğiniz en kestirme yol, dönen çarkları görmektir. Herhangi bir işlem sonunda dönen çarkları göremediyseniz, aşamaları doğru gerçekleştiremediniz demektir.

lumia 920 format

Yukarıda iki seçenek de tarafımızca denenmiş ve başarıyla sonuçlanmıştır. Ancak bu konuda bilgi paylaşımında bulunanları baz aldığımızda iki yöntem daha(biz başaramamış olsak da) olduğunu tahmin ediyoruz. Bu yüzden yukarıdaki işlemlerden sonuç alamazsanız aşağıdaki iki yöntemi de deneyebilirsiniz.

İlki; Telefonunuzu tamamen kapatın. Önce kamera tuşuna, daha sonra ses kısma tuşuna basarak telefonu açın. Telefon titrediğinde açma-kapama(kilit) tuşunu bırakın ve 5 saniye kadar bekleyin. Dönen iki çarkı görürseniz işlem başarıyla gerçekleşmiş demektir.

İkincisi; Telefonunuzu tamamen kapatın. Önce ses kısma tuşuna basın ve daha sonra açma-kapama(kilit) tuşuna basarak telefonu açın. Telefon 3 kere titrer ve Nokia yazısı görünürse 5 saniye kadar bekledikten sonra parmaklarınızı tuşlardan çekin. Telefonunuz tamamen açıldığında işlem tamam demektir. Yanlız bu yöntem sadece ayar sıfırlaması yaparken, verilere dokunmaz.

Eğer bu iki yöntem sonunda da çarklar belirmediyse, sadece telefonunuz yeniden başlatılmış demektir.

Nokia Lumia 920 Yazılım Yükleme

94 Yorum

 1. aziz dedi ki:

  hocan benımde ses kısma tuşum çalısmıyor formatda reset de atamıyorum telefon dondu ne yapmam lazmım ??

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Güç tuşuna uzunca, kapanana kadar basmayı deneyin. İşe yaramazsa tuş onarımı yapılmalı.

 2. ferya dedi ki:

  hocam ben sıfırladım carklar tamamladı kapandı bırdaha acılmadı 1 saat kadar sonra acıldı ama ekran sıyah sadece kılıt ekranı gorunuyor ana ekran falan yok napmalıyım ?

  • Halil Akgül dedi ki:

   telefonu şarja takıp yeteri kadar şarjı olduğundan emin olarak açmaya çalışın. açılmıyorsa tekrar format atmayı deneyebilirsiniz.

 3. cemil dedi ki:

  aşırı şekilde telefonda donma var kapatıp açıyom gine donıyo çaresi ne yardım lütfen

 4. umut alturk dedi ki:

  hocam benim ses kısma tuşu çalışmıyor reset atamıyorum biri aradı ekran öle kaldı bataryada çıkmıyor müdahele edemiyorum kendim çözebilirmiyim acaba ?

 5. ela dedi ki:

  lumia 620. dün gece sıfırlamayı denedim 13 saattir çarklar dönüyor. telefonu kapatıp dediklerinizi yapınca şarjın olmadığını gösteriyor şarja takınca da çarklar geliyor dolan şarjı o kullanıyor. ve şarjda uzun süre durduğu için telefon çok ısınıyor ne yapmalıyım ?

 6. can dedi ki:

  nakadar sürüyor

 7. ugur dedi ki:

  yazılımınızı okudum orda bataryayı sökün diyor bunlarda öle bi imkan yok çıkarma gibi nasıl oluyor bunlarınki

 8. ugur dedi ki:

  resimdekileri tekrar yaptım bi ünlem işareti cıktı ! sonra tekrar devam açılıp kapnıyor bu şekilde dursunmu şarjda şarjım dolu ama

 9. ugur dedi ki:

  arkadaşlar formatı attım çarklar dönmeye başladı sonra Nokia yazdı açıldı Windows ekranı cıktı acılıyoken kapandı şimdi sürekli açılıp kapanıyor sebebi nedir

  • editor dedi ki:

   işlem esnasında şarjınız bitmişse yazılımı çökmüş olabilir. iyice şarj edip format atmayı deneyin.

   • ugur dedi ki:

    yok şarjım doluydu full ilk dediğiniz resei yaptım açıldı pin kodunu girdim sonra yazılımı güncelleyin dedi güncelleye bastım çarklar dönmeye başladı 10 dakka sonra çarklar gitti Nokia yazısı cıktı açılıyor dedim mavi Windows ekranıda cıktı son açılıp kapanıyor sürekli Nokia Windows diyor tekrar kapanıp açılıyor ayıkamadım

 10. ozlem dedi ki:

  yetkili servis kim peki

  • editor dedi ki:

   Garanti belgesinde yazar.

   • ozlem dedi ki:

    of ya çok moralim bozuldu

    • editor dedi ki:

     elektronik cihazlarda böyle sorunlar çıkabilir, yetkili servisine uğrarsanız eminim ki yardımcı olacaklardır. yazılımsal bir sorunu var cihazın. cihazı açmadan halledip geri verirler size. ancak bir kaç gün onlarda kalabilir cihaz.

 11. ozlem dedi ki:

  48 saati geçti

 12. ozlem dedi ki:

  bekliyorum hattımı çıkarırsam sorun olurmu peki?_

 13. ozlem dedi ki:

  hmmm tamamdır o zaman bırakıyorum kendi haline ..nasıl olsa bitince kendi kendine açılıcak değilmi benim bişey yapmam gerekmiyor yani şarjda kalsın yeter

 14. ozlem dedi ki:

  yok o sorun düzeldi halen çarklar var devam dönmeye

  • editor dedi ki:

   çarkları kendi haline bırakın o zaman. ama şarjda kalsın. şarjı bitince sıfırlama işlemi de başa dönüyor. şarjda kalsın çarklar dönsün. gerçekten çok uzun sürüyor. 48 saat sürdüğünü gördüm ben :)

 15. ozlem dedi ki:

  açılmıycak sanırım bu telefon

  • editor dedi ki:

   hocam, sıfırlama işleminin bitebilmesi için çarkların döndüğü ekranın açılması lazım. çarklar yoksa telefon işlem yapamaz. batarya işareti çıkıyorsa şarj ile ilgili bir sıkıntınız olabilir. batarya işaretinden başka birşey çıkmıyorsa yetkili servisine danışmanızı öneririm.

 16. ozlem dedi ki:

  sabaha kadar şarjda kaldı sabah fişten çektim şarja taktım tekrar halen açılmadı pil işareti var ekranda :((

 17. ozlem dedi ki:

  şu an şarjda takılı olduğu halde batarya işareti var ne kadar beklemek gerekiyor şarj dan çıkarsam sorun olurmu

  • editor dedi ki:

   çarklar dönmeye devam ediyor mu? çarklar dönüyorsa şarjda kalsın sabaha kadar. sabah hala aynıysa bu sefer şarjdan çıkarın bataryanın bitmesini bekleyin.

 18. ozlem dedi ki:

  peki bu resetleme işinden vazgeçmek istesek şarjının bitmesinimi beklemek lazım

 19. suu dedi ki:

  açıldıııı. Tesekkurlerr

 20. suu dedi ki:

  sarjda oldugu halde sarj ısaretı cıkıyor

 21. suu dedi ki:

  hala aynı ama degısıklık yok :/

 22. suu dedi ki:

  ben de 920 kullanıyorum. sıfırladım ve 2 saattır carklar dönüyor. Islemlerı denedm kapanıyor nokia yazıyor tekrar carklar dönüyor. Ne yapmalıyım :(

 23. Ahmet dedi ki:

  Hala aynı her türlü yolu denedim sarj takılı olmasına rahmen dolmuyor gibi cıkarınca 1saate bitiyor butun resetleri denedim nokia yazısı cıkıyor ve hala devam dönmeye :) aldığım güne lanet ediyorum resmen yaa

 24. Ahmet dedi ki:

  Arkadaşlar benim telefon yuzde 30falando sarjı sıfırlaya bastım ve 3gündür carklar dönüyor her yolu denedim olması napıcam ben

  • editor dedi ki:

   lütfen önce makalenin altındaki reset işlemleri deneyin, işe yaramazsa telefonun şarjının bitmesini bekleyin. şarjı bitirip denemişseniz ve hala aynıysa lütfen yetkili servisine danışın.

 25. Ege dedi ki:

  2 saattir beklıyorum aynı sorun benım cıhazımdada var ne yapmam gerek

 26. ercan dedi ki:

  Slm. Sarj az iken ayarlardan sifirlama yaptim çarklar dönüyor 1 saattir ve sarjda bitti sarja bagladm ilk 10 dk sarj oluyor sonra çark tekrar çıkıyor çark çıkınca şarj almıyor 2 arada 1 derede kaldim yardim lütfen

 27. Abdullah dedi ki:

  Ustalar ses kısma, ses açma açma kapatma kamera tuşu çalışmıyor ne tavsiye ediyorsunuz? Ayarlardan yönergeleri izleyerek fabrika ayarlarına dön dedim çark dönüyor da bir işlem yapmıyor…

  • editor dedi ki:

   lumialarda format işlemi biraz uzun sürüyor, lütfen cihazı şarja takın ve bitene kadar bekleyin, 10 saati ageçebilir.

 28. AHMET dedi ki:

  EGER BILINEN DAHA KISA BIR YOLU VARSA YARDIM EDERMISINIZ..

  • editor dedi ki:

   maalesef yok. 6 saatı da geçebilir.

   • Burak dedi ki:

    1.5 saattir dönüp duruyor en son dediğiniz şekilde kapattım açıldı ve hala çarklar dönüyor nereye kadar gidecek bu böyle

    • editor dedi ki:

     Biraz uzun suruyor hocam. Sarja takin sabaha kadar birakin. Buyuk ihtimalle acilir sabah :) acilmazsa yetkili servise basvurmalisiniz. Lumia serisinin hepsinde ayni sikinti var.

     • Burak dedi ki:

      Şarjdan çıkardım az önce bir anda telefon kapandı ve sıfırlanmış bir şekilde açıldı :D

      • Burak dedi ki:

       Ses kayıt sorunu olduğundan sıfırlamak istemiştim bakalım düzelecek mi yoksa servise gitcek

      • editor dedi ki:

       Sanslisiniz :) bir musterimin telefonu 35 saattir bekliyor daha acilmadi :)

       • Burak dedi ki:

        Ben düzeldiğini sanmıyorum servise göndermek istiyorum ama ne kadar sürede geleceğini bilmediğimden istemiyorum :D

 29. AHMET dedi ki:

  BENDE 920 DE GERI YUKLEME YAPTIM 2 SAATE VURDU ZAMAN HALA ACILMADI BAKALIM BIZDE BEKLEYECEKMIYIZ 6 SAAT.

 30. ilgar dedi ki:

  arada 1 saat geçti toplam 6 saat içinde nihayet telefonum açıldı..teşekkürler

 31. ilgar dedi ki:

  aradan 5 saat geçti, çarkı dönmekte ve şarjda takılıyken, kendiliyinden kapandı ve sebebi batarya bitmiş bune yaa)) pişman oldum ha format atmagıma

 32. ilgar dedi ki:

  selam ben format atmayı denedim ama dönen iki çarkı var ekranda 10dk. yakındır dönüyor..nasıl durdurcam şunu ben. telefon ne kapanıyor nede açılıyor sürekli dönüyor..

  • editor dedi ki:

   merhaba, telefondaki bilgilere bağlı olarak daha uzun sürebilir format işlemi. 1 saatten fazla sürerse işlemlere en baştan başlayın.

   • ilgar dedi ki:

    tamam.. beklemedeyim daha, nerdeyse 30dk. geçti

   • ilgar dedi ki:

    işlemi tekrar yapmak istiyorum, nasıl yapıcam, telefon kapanmıyor, sürekli çarkı dönüyor

    • _Tayy_fun_ dedi ki:

     İşlemi tekrarlayabilmeniz için telefonu kapatmanız şart. Telefonunuzda çok fazla veri olması işlem süresini uzatır. Böyle bir durum varsa beklemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer telefonunuz işlem sırasında donmuşsa, görselin altında yazan yöntemleri deneyerek telefonunuzu resetlemeyi deneyin.

     • ilgar dedi ki:

      3saatdir durmadan dönüyor, bence burda bir şey var, bu kadar uzun format sürermiki? telefonu kapatamıyor, sesi kısma ve kapatma açma tuşunu basıyorum kapanıyor yeniden açılıyor ve yine aynen dönmeye başlıyor

      • editor dedi ki:

       windows 8ler öyle hocam, bilgisayarda da recovery 4 saat sürüyor. şarjın bitmesini bekleyebilirsiniz, ya da sıfırlama işlemi bittiğinde kendiliğinden açılır zaten.

       • ilgar dedi ki:

        mecbur şarjdan çıkardım bitmesini bekliyorum, bakalım nolacak ama korkuyorumki şarj bitsin yeniden şarja takdığım aynen çarkı dönmeye başlasın çünki telefonu ses kısma ve on off tuşlarını basıyorum kapanıyor yeniden açılıyor ve yine dönmeye başlıyor :/

        • editor dedi ki:

         o zaman şarja takın çark dönmeye devam etsin :) daha önce bu srounla karşılaştım, müşteri sabaha kadar şarjda bırakmıştı sabah sıfırlanmış olarak açılmıştı telefon.

         • ilgar dedi ki:

          gercekten mi ya :D
          hmm..artık napayım, işteyim sabaha kadar nöbetçiyim, yeniden takayım bekleyeyim bari bakalım nolacak :D

 33. ertan dedi ki:

  merhaba bende lumai 820 var ama bir türlü format atamıyorum nedenini bilen varmı acaba

 34. ece dedi ki:

  allah razı olsun 2.sini denedim oldu teşekkurleeerrr:)

 35. nuri dedi ki:

  tmm sağol tşk ettim kardeşim. ;)

 36. nuri dedi ki:

  sağol taktım şarja bekliyorum bir saaat 14 50 ye kadar ses guç kamera düğmesine basıp tekrar açmayı deniyecem değilmi. :)

  • editor dedi ki:

   önce normal açmayı deneyin, olmazsa ses kısma + on-off deneyin, o da olmazsa kamera + ses kısma +on-off deneyin.

 37. nuri dedi ki:

  arkadaşlar lumia 920 telefonu resetledi açılmıyor.. yaa surekli donen iki çark çıkıyor biri buyuk biri kuçuk.. yada elektirik işareti çıkıyor buyuk çark yerine yanında birde kuçuk çark var nasıl iş anlamadım…

  • editor dedi ki:

   öncelikle telefonunuzu şarja takın ve en az 1 saat şarj olmasını bekleyin. daha sonra telefonu açmayı deneyin.

 38. Burki788 dedi ki:

  Nokia Lumia 550 var bu şekilde ona format atabilirmıyım sorması ayıp olmaz

 39. batuhan dedi ki:

  telefon kendiliğinden kapanmıştı açılmıyordu fakat 2. yazılanı denediğimde açıldı cok tesekkurler

 40. atilla dedi ki:

  Arkadaşlar htcc Windows 8 e nasıl fabrika ayarlarına donerim

  • editor dedi ki:

   telefon kapalı iken ses kısma ve on-off tuşlarına beraber basınız, recovery mode ile açılması lazım, burdan formatlama yapabilirsiniz.

   • atilla_acik@hotmail.con dedi ki:

    Ya ben yapıyorum ama ekrana barkod gibi yazılar çıkıyor o şekilde kalıyor cihaz temanın renklerini kullanmıyor siyah olarak kalıyor

 41. mehmet dedi ki:

  arkadaslarnokia lumia 920 ye sakın kendi başınıza format atmayın yoksa açamazsınız

 42. murat kayhan dedi ki:

  Allah razı olsun …lumia 920 açılmıyordu ikinci sefer yazdıgınızı denedım ( ses kısma ve güç tusu uzun basılı tutunca 3 sefer titredi ve tel açıldı ) yoksa servısıe gıtmek zorunda kalacaktık…cok tesekkurler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir