Nokia Lumia 920 Format Atma (Kesin Çözüm)

Nokia Lumia 920  telefonunuzu ağır çalışma, donma, kasılma ya da uygulama hataları gibi sebeplerden format atmak isterseniz bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerden herhangi biriyle yapabilirsiniz.

İÇERİK 04.09.2013 TARİHİNDE GÜNCELLENEREK, YENİDEN DÜZENLENMİŞTİR!  

İşlem sonunda telefonunuzdaki tüm bilgiler silineceğinden mümkünse lütfen önemli verilerinizin yedeğini alın ve telefonunuzu iyice şarj ederek, şarj seviyesinin en az %50 olmasını sağlayın. Zira telefonunuz sıfırlama-formatlama işlemi esnasından düşük şarj dolayısıyla kapanırsa umulmadık sonuçlar doğabilir.

Anlatacağımız ilk yöntem telefon menüsü üzerinden yapabildiğinizdir. Bunun için Menü> Ayarlar> Hakkında> Telefonunuzu sıfırlayın> Evet yörüngesini izlemelisiniz. Yolu doğru izlerseniz telefon sıfırlama işlemini otomatik olarak yapıp, yeniden açılır.

İkinci yöntem ise telefonunuz uygulama hataları gibi nedenlerle açılmadığında en geçerli olan, donanımdan format seçeneğidir. Bu işlem için telefonunuzun tuşlarını kullanmalısınız.

Öncelikle telefonunuzun şarjda olmamasına dikkat edin! Telefonunuzun ses kısma tuşuna basın ve elinizi çekmeden telefonu şarja takın. Ekran bir ünlem işareti(!) belirecektir(Format işleminden vazgeçtiyseniz çıkmak için ses kısma ve açma kapama tuşlarına 10 saniye kadar basılı tutabilirsiniz). Ünlem işaretini gördüğünüzde görselde de aktarmaya çalıştığımız üzere sırasıyla; ses açma, ses kısma, açma-kapama(kilit) ve ses kısma tuşlarını basın. Ekran dönen iki çark belirecektir ki bu işlemi başarıyla gerçekleştirdiğiniz anlamına gelir. Yani formatlama işlemi başlamıştır.

Yapacağınız işlemleri sırası ile yazmak gerekirse;

* Ses kısma tuşuna basılır tutarken telefonu şarja takın,

* Ses açma tuşuna basın,

* Ses kısma tuşuna basın,


* Açma-kapama(kilit) tuşuna basın,

* Ses kısma tuşuna basın.

Nokia Lumia 920 telefonunuzun formatlandığını anlayabileceğiniz en kestirme yol, dönen çarkları görmektir. Herhangi bir işlem sonunda dönen çarkları göremediyseniz, aşamaları doğru gerçekleştiremediniz demektir.


lumia 920 format

Yukarıda iki seçenek de tarafımızca denenmiş ve başarıyla sonuçlanmıştır. Ancak bu konuda bilgi paylaşımında bulunanları baz aldığımızda iki yöntem daha(biz başaramamış olsak da) olduğunu tahmin ediyoruz. Bu yüzden yukarıdaki işlemlerden sonuç alamazsanız aşağıdaki iki yöntemi de deneyebilirsiniz.

İlki; Telefonunuzu tamamen kapatın. Önce kamera tuşuna, daha sonra ses kısma tuşuna basarak telefonu açın. Telefon titrediğinde açma-kapama(kilit) tuşunu bırakın ve 5 saniye kadar bekleyin. Dönen iki çarkı görürseniz işlem başarıyla gerçekleşmiş demektir.

İkincisi; Telefonunuzu tamamen kapatın. Önce ses kısma tuşuna basın ve daha sonra açma-kapama(kilit) tuşuna basarak telefonu açın. Telefon 3 kere titrer ve Nokia yazısı görünürse 5 saniye kadar bekledikten sonra parmaklarınızı tuşlardan çekin. Telefonunuz tamamen açıldığında işlem tamam demektir. Yanlız bu yöntem sadece ayar sıfırlaması yaparken, verilere dokunmaz.

Eğer bu iki yöntem sonunda da çarklar belirmediyse, sadece telefonunuz yeniden başlatılmış demektir.

Nokia Lumia 920 Yazılım Yükleme

Author: Halil Akgül

96 thoughts on “Nokia Lumia 920 Format Atma (Kesin Çözüm)

 1. Merhabalar,bana yardımcı olur musunuz?yoksa kafayı yiyeceğim,dünden beri Facebook’taki butonlar Arkadaşlık,mesaj,çıkış butonları lumia 920’de çalışmıyor bu telefonla girdiğim zaman resmen Facebook’ta mahsur kalıyorum çıkışı ise Ayarlardan girip Uygulamalardan Internet Explorer tıklayıp geçmişi sil deyince facebooktan çıkıyor kafayı yememek içten değil bana lütfen yardım edin bu sorunu nasıl aşabilirim?

  1. Merhaba, sanırım dokunmatik ile ilgili bir sorun yaşıyorsunuz. Yani “Çıkış” butonuna dokunamıyorsunuz. Ekranı döndürebiliyorsanız döndürüp bu şekilde butona dokunabiliyor musunuz test etmeniz lazım. Eğer bu şekilde dokunabiliyorsanız evet kesinlikle dokunmatik lens bozulmuştur.

   Eğer Facebook kendi içinde donuyorsa yani işlem yapamıyorsanız telefonu sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

 2. hocan benımde ses kısma tuşum çalısmıyor formatda reset de atamıyorum telefon dondu ne yapmam lazmım ??

  1. Güç tuşuna uzunca, kapanana kadar basmayı deneyin. İşe yaramazsa tuş onarımı yapılmalı.

 3. hocam ben sıfırladım carklar tamamladı kapandı bırdaha acılmadı 1 saat kadar sonra acıldı ama ekran sıyah sadece kılıt ekranı gorunuyor ana ekran falan yok napmalıyım ?

  1. telefonu şarja takıp yeteri kadar şarjı olduğundan emin olarak açmaya çalışın. açılmıyorsa tekrar format atmayı deneyebilirsiniz.

 4. aşırı şekilde telefonda donma var kapatıp açıyom gine donıyo çaresi ne yardım lütfen

  1. telefon hafızası çok fazla dolmuşsa donar veya yüklediğiniz bir uygulama buna sebep oluyor olabilir, telefon hafızasını kontrol edin. donma devam ediyorsa formatlamayı deneyebilisiniz.

 5. hocam benim ses kısma tuşu çalışmıyor reset atamıyorum biri aradı ekran öle kaldı bataryada çıkmıyor müdahele edemiyorum kendim çözebilirmiyim acaba ?

 6. lumia 620. dün gece sıfırlamayı denedim 13 saattir çarklar dönüyor. telefonu kapatıp dediklerinizi yapınca şarjın olmadığını gösteriyor şarja takınca da çarklar geliyor dolan şarjı o kullanıyor. ve şarjda uzun süre durduğu için telefon çok ısınıyor ne yapmalıyım ?

  1. telefonun içindeki veri büyüklüğüne göre değişir. bazen 48 saat sürebiliyor.

 7. yazılımınızı okudum orda bataryayı sökün diyor bunlarda öle bi imkan yok çıkarma gibi nasıl oluyor bunlarınki

 8. resimdekileri tekrar yaptım bi ünlem işareti cıktı ! sonra tekrar devam açılıp kapnıyor bu şekilde dursunmu şarjda şarjım dolu ama

 9. arkadaşlar formatı attım çarklar dönmeye başladı sonra Nokia yazdı açıldı Windows ekranı cıktı acılıyoken kapandı şimdi sürekli açılıp kapanıyor sebebi nedir

  1. işlem esnasında şarjınız bitmişse yazılımı çökmüş olabilir. iyice şarj edip format atmayı deneyin.

   1. yok şarjım doluydu full ilk dediğiniz resei yaptım açıldı pin kodunu girdim sonra yazılımı güncelleyin dedi güncelleye bastım çarklar dönmeye başladı 10 dakka sonra çarklar gitti Nokia yazısı cıktı açılıyor dedim mavi Windows ekranıda cıktı son açılıp kapanıyor sürekli Nokia Windows diyor tekrar kapanıp açılıyor ayıkamadım

    1. elektronik cihazlarda böyle sorunlar çıkabilir, yetkili servisine uğrarsanız eminim ki yardımcı olacaklardır. yazılımsal bir sorunu var cihazın. cihazı açmadan halledip geri verirler size. ancak bir kaç gün onlarda kalabilir cihaz.

 10. hmmm tamamdır o zaman bırakıyorum kendi haline ..nasıl olsa bitince kendi kendine açılıcak değilmi benim bişey yapmam gerekmiyor yani şarjda kalsın yeter

  1. çarkları kendi haline bırakın o zaman. ama şarjda kalsın. şarjı bitince sıfırlama işlemi de başa dönüyor. şarjda kalsın çarklar dönsün. gerçekten çok uzun sürüyor. 48 saat sürdüğünü gördüm ben :)

  1. hocam, sıfırlama işleminin bitebilmesi için çarkların döndüğü ekranın açılması lazım. çarklar yoksa telefon işlem yapamaz. batarya işareti çıkıyorsa şarj ile ilgili bir sıkıntınız olabilir. batarya işaretinden başka birşey çıkmıyorsa yetkili servisine danışmanızı öneririm.

 11. sabaha kadar şarjda kaldı sabah fişten çektim şarja taktım tekrar halen açılmadı pil işareti var ekranda :((

  1. başka bir şarj aleti bulup deneyin lütfen. pil işareti değil çarkların olması lazım.

 12. şu an şarjda takılı olduğu halde batarya işareti var ne kadar beklemek gerekiyor şarj dan çıkarsam sorun olurmu

  1. çarklar dönmeye devam ediyor mu? çarklar dönüyorsa şarjda kalsın sabaha kadar. sabah hala aynıysa bu sefer şarjdan çıkarın bataryanın bitmesini bekleyin.

 13. peki bu resetleme işinden vazgeçmek istesek şarjının bitmesinimi beklemek lazım

 14. ben de 920 kullanıyorum. sıfırladım ve 2 saattır carklar dönüyor. Islemlerı denedm kapanıyor nokia yazıyor tekrar carklar dönüyor. Ne yapmalıyım :(

 15. Hala aynı her türlü yolu denedim sarj takılı olmasına rahmen dolmuyor gibi cıkarınca 1saate bitiyor butun resetleri denedim nokia yazısı cıkıyor ve hala devam dönmeye :) aldığım güne lanet ediyorum resmen yaa

 16. Arkadaşlar benim telefon yuzde 30falando sarjı sıfırlaya bastım ve 3gündür carklar dönüyor her yolu denedim olması napıcam ben

  1. lütfen önce makalenin altındaki reset işlemleri deneyin, işe yaramazsa telefonun şarjının bitmesini bekleyin. şarjı bitirip denemişseniz ve hala aynıysa lütfen yetkili servisine danışın.

 17. Slm. Sarj az iken ayarlardan sifirlama yaptim çarklar dönüyor 1 saattir ve sarjda bitti sarja bagladm ilk 10 dk sarj oluyor sonra çark tekrar çıkıyor çark çıkınca şarj almıyor 2 arada 1 derede kaldim yardim lütfen

 18. Ustalar ses kısma, ses açma açma kapatma kamera tuşu çalışmıyor ne tavsiye ediyorsunuz? Ayarlardan yönergeleri izleyerek fabrika ayarlarına dön dedim çark dönüyor da bir işlem yapmıyor…

  1. lumialarda format işlemi biraz uzun sürüyor, lütfen cihazı şarja takın ve bitene kadar bekleyin, 10 saati ageçebilir.

   1. 1.5 saattir dönüp duruyor en son dediğiniz şekilde kapattım açıldı ve hala çarklar dönüyor nereye kadar gidecek bu böyle

    1. Biraz uzun suruyor hocam. Sarja takin sabaha kadar birakin. Buyuk ihtimalle acilir sabah :) acilmazsa yetkili servise basvurmalisiniz. Lumia serisinin hepsinde ayni sikinti var.

     1. Şarjdan çıkardım az önce bir anda telefon kapandı ve sıfırlanmış bir şekilde açıldı :D

      1. Ses kayıt sorunu olduğundan sıfırlamak istemiştim bakalım düzelecek mi yoksa servise gitcek

       1. Ben düzeldiğini sanmıyorum servise göndermek istiyorum ama ne kadar sürede geleceğini bilmediğimden istemiyorum :D

 19. BENDE 920 DE GERI YUKLEME YAPTIM 2 SAATE VURDU ZAMAN HALA ACILMADI BAKALIM BIZDE BEKLEYECEKMIYIZ 6 SAAT.

 20. aradan 5 saat geçti, çarkı dönmekte ve şarjda takılıyken, kendiliyinden kapandı ve sebebi batarya bitmiş bune yaa)) pişman oldum ha format atmagıma

 21. selam ben format atmayı denedim ama dönen iki çarkı var ekranda 10dk. yakındır dönüyor..nasıl durdurcam şunu ben. telefon ne kapanıyor nede açılıyor sürekli dönüyor..

  1. merhaba, telefondaki bilgilere bağlı olarak daha uzun sürebilir format işlemi. 1 saatten fazla sürerse işlemlere en baştan başlayın.

   1. işlemi tekrar yapmak istiyorum, nasıl yapıcam, telefon kapanmıyor, sürekli çarkı dönüyor

    1. İşlemi tekrarlayabilmeniz için telefonu kapatmanız şart. Telefonunuzda çok fazla veri olması işlem süresini uzatır. Böyle bir durum varsa beklemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer telefonunuz işlem sırasında donmuşsa, görselin altında yazan yöntemleri deneyerek telefonunuzu resetlemeyi deneyin.

     1. 3saatdir durmadan dönüyor, bence burda bir şey var, bu kadar uzun format sürermiki? telefonu kapatamıyor, sesi kısma ve kapatma açma tuşunu basıyorum kapanıyor yeniden açılıyor ve yine aynen dönmeye başlıyor

      1. windows 8ler öyle hocam, bilgisayarda da recovery 4 saat sürüyor. şarjın bitmesini bekleyebilirsiniz, ya da sıfırlama işlemi bittiğinde kendiliğinden açılır zaten.

       1. mecbur şarjdan çıkardım bitmesini bekliyorum, bakalım nolacak ama korkuyorumki şarj bitsin yeniden şarja takdığım aynen çarkı dönmeye başlasın çünki telefonu ses kısma ve on off tuşlarını basıyorum kapanıyor yeniden açılıyor ve yine dönmeye başlıyor :/

        1. o zaman şarja takın çark dönmeye devam etsin :) daha önce bu srounla karşılaştım, müşteri sabaha kadar şarjda bırakmıştı sabah sıfırlanmış olarak açılmıştı telefon.

         1. gercekten mi ya :D
          hmm..artık napayım, işteyim sabaha kadar nöbetçiyim, yeniden takayım bekleyeyim bari bakalım nolacak :D

 22. sağol taktım şarja bekliyorum bir saaat 14 50 ye kadar ses guç kamera düğmesine basıp tekrar açmayı deniyecem değilmi. :)

  1. önce normal açmayı deneyin, olmazsa ses kısma + on-off deneyin, o da olmazsa kamera + ses kısma +on-off deneyin.

 23. arkadaşlar lumia 920 telefonu resetledi açılmıyor.. yaa surekli donen iki çark çıkıyor biri buyuk biri kuçuk.. yada elektirik işareti çıkıyor buyuk çark yerine yanında birde kuçuk çark var nasıl iş anlamadım…

  1. öncelikle telefonunuzu şarja takın ve en az 1 saat şarj olmasını bekleyin. daha sonra telefonu açmayı deneyin.

 24. telefon kendiliğinden kapanmıştı açılmıyordu fakat 2. yazılanı denediğimde açıldı cok tesekkurler

  1. telefon kapalı iken ses kısma ve on-off tuşlarına beraber basınız, recovery mode ile açılması lazım, burdan formatlama yapabilirsiniz.

   1. Ya ben yapıyorum ama ekrana barkod gibi yazılar çıkıyor o şekilde kalıyor cihaz temanın renklerini kullanmıyor siyah olarak kalıyor

 25. Allah razı olsun …lumia 920 açılmıyordu ikinci sefer yazdıgınızı denedım ( ses kısma ve güç tusu uzun basılı tutunca 3 sefer titredi ve tel açıldı ) yoksa servısıe gıtmek zorunda kalacaktık…cok tesekkurler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir