Nokia Lumia 920  telefonunuzu ağır çalışma, donma, kasılma ya da uygulama hataları gibi sebeplerden format atmak isterseniz bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerden herhangi biriyle yapabilirsiniz.

İÇERİK 04.09.2013 TARİHİNDE GÜNCELLENEREK, YENİDEN DÜZENLENMİŞTİR!

İşlem sonunda telefonunuzdaki tüm bilgiler silineceğinden mümkünse lütfen önemli verilerinizin yedeğini alın ve telefonunuzu iyice şarj ederek, şarj seviyesinin en az %50 olmasını sağlayın. Zira telefonunuz sıfırlama-formatlama işlemi esnasından düşük şarj dolayısıyla kapanırsa umulmadık sonuçlar doğabilir.

Anlatacağımız ilk yöntem telefon menüsü üzerinden yapabildiğinizdir. Bunun için Menü> Ayarlar> Hakkında> Telefonunuzu sıfırlayın> Evet yörüngesini izlemelisiniz. Yolu doğru izlerseniz telefon sıfırlama işlemini otomatik olarak yapıp, yeniden açılır.

İkinci yöntem ise telefonunuz uygulama hataları gibi nedenlerle açılmadığında en geçerli olan, donanımdan format seçeneğidir. Bu işlem için telefonunuzun tuşlarını kullanmalısınız.

Öncelikle telefonunuzun şarjda olmamasına dikkat edin! Telefonunuzun ses kısma tuşuna basın ve elinizi çekmeden telefonu şarja takın. Ekran bir ünlem işareti(!) belirecektir(Format işleminden vazgeçtiyseniz çıkmak için ses kısma ve açma kapama tuşlarına 10 saniye kadar basılı tutabilirsiniz). Ünlem işaretini gördüğünüzde görselde de aktarmaya çalıştığımız üzere sırasıyla; ses açma, ses kısma, açma-kapama(kilit) ve ses kısma tuşlarını basın. Ekran dönen iki çark belirecektir ki bu işlemi başarıyla gerçekleştirdiğiniz anlamına gelir. Yani formatlama işlemi başlamıştır.

Yapacağınız işlemleri sırası ile yazmak gerekirse;

* Ses kısma tuşuna basılır tutarken telefonu şarja takın,

* Ses açma tuşuna basın,

* Ses kısma tuşuna basın,

* Açma-kapama(kilit) tuşuna basın,

* Ses kısma tuşuna basın.

Nokia Lumia 820 telefonunuzun formatlandığını anlayabileceğiniz en kestirme yol, dönen çarkları görmektir. Herhangi bir işlem sonunda dönen çarkları göremediyseniz, aşamaları doğru gerçekleştiremediniz demektir.

lumia 820 format atma

Yukarıda iki seçenek de tarafımızca denenmiş ve başarıyla sonuçlanmıştır. Ancak bu konuda bilgi paylaşımında bulunanları baz aldığımızda iki yöntem daha(biz başaramamış olsak da) olduğunu tahmin ediyoruz. Bu yüzden yukarıdaki işlemlerden sonuç alamazsanız aşağıdaki iki yöntemi de deneyebilirsiniz.

İlki; Telefonunuzu tamamen kapatın. Önce kamera tuşuna, daha sonra ses kısma tuşuna basarak telefonu açın. Telefon titrediğinde açma-kapama(kilit) tuşunu bırakın ve 5 saniye kadar bekleyin. Dönen iki çarkı görürseniz işlem başarıyla gerçekleşmiş demektir.

İkincisi; Telefonunuzu tamamen kapatın. Önce ses kısma tuşuna basın ve daha sonra açma-kapama(kilit) tuşuna basarak telefonu açın. Telefon 3 kere titrer ve Nokia yazısı görünürse 5 saniye kadar bekledikten sonra parmaklarınızı tuşlardan çekin. Telefonunuz tamamen açıldığında işlem tamam demektir. Yanlız bu yöntem sadece ayar sıfırlaması yaparken, verilere dokunmaz.

Nokia Lumia 820 Yazılım Yükleme

16 thoughts on “Nokia Lumia 820 Format Atma (kesin Çözüm)”
  1. Doğru yaptım eminim ama Şimşek ve çark çıktı çark dönmüyor ve sabit kaldılar ekranda bir saattir böyle yardımcı olabilirmisiniz

  2. Tebrikler ilk denememde olmadı sonra yazıyı komple okudum ve yanlış işlem yaptığımı fark ettim. Sırasıyla yapınca oluyor… Teşekkürler Ceplik ailesi…

        1. sabırlı olun, üst üste yorum yazmayın. makaleyi dokuyup işlemleri doğru şekilde yapmışsanız telefonun açılmasını bekleyin. işlem uzun sürebilir, telefonu kapatmaya veya açmaya çalışmayın. zaten kapatmaya veya açmaya çalışmışsanız daha uzun sürer, yapacağınız tek şey telefonu şarja takıp açılmasını beklemek, 3-4 saati geçerse yazılım yüklemesi deneyebilirsiniz.

  3. 820m var. iç ekranım çatladı, tamamen yeşil gözüküyor. tamire göndermeden sıfırlamam lazım. bu işlemleri yapıyorum ama ne ünlem ne çark gözükmüyor çünkü ekran tamamen yeşil. işe yarıyor mu nasıl anlayacağım…..

    1. işlemleri sırasıyla ve doğru şekilde yaparsanız evet işe yarıyor, defalarca başarılı bir şekilde yaptık. ekran gözükmediği için başarıyla bittiğinden emin olamazsınız tabi.

  4. telefonu sıfırladım ekranda durmak bılmeyen bı cark var bazen elektirik logosu gibi oluyo neden acılmıyo bu telefon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir