Nokia Lumia 520 Ekran Görüntüsü Alma

Nokia Lumia 520 telefonunuzun ekranındaki görüntü kaydederek, görüntülemek ya da daha sonra paylaşmak isterseniz bunu basit bir tuş kombinasyonuyla yapabilirsiniz.

Ekran görüntüsü alma yani diğer adıyla ‘screenshot’ işlemi o an ekranda bulunan görüntünün galeriye kaydedilmesine ve daha sonra kullanıcının bu görüntüyü kullanabilmesine olanak sağlar. Bilgisayar üzerinden ‘print screen sysrq’ tuşunun yaptığı işlemin aynısıdır.

Ekran görüntüsünü alabilmek için aşağıdaki görselde aktarmaya çalıştığımız gibi Nokia Lumia 520‘nin  tuşlarını kullanmanız gerekecek; görüntüsünü almak istediğiniz ekrandayken ana ekran butonu ve açma-kapama(kilit) tuşlarına basarak, bir iki saniye kadar bekleyin. Yani yapmanız gereken tuş kombinasyonu ana ekran butonu + açma-kapama(kilit) tuşu şeklindedir.

Not: Bazı kullanıcılar ses açma + kilit tuşu ile de ekran görüntüsü alabildiklerini belirtmişler. Üstteki işlem işe yaramazsa bunu da deneybilirsiniz.

Ayrıca parmağınız ana ekran butonuna basılıyken, peşi sıra güç düğmesine basarak ekran görüntüsü almaya devam edebilirsiniz.

Lumia 520 ekran görüntüsü alma

İşlemi başarıyla gerçekleştirdiğiniz taktirde bir deklanşör sesi duyar ve ekranda fotoğrafın çekildiğine dair bir uyarı görürsünüz. Aldığınız görüntüyü Menü> Fotoğraflar> Albümler> Ekran görüntüleri yörüngesini izleyerek bulabilirsiniz.

Author: Tayfun Sağır

13 thoughts on “Nokia Lumia 520 Ekran Görüntüsü Alma

 1. merhabalar benim telefona az önce bir güncelleme geldi Windows phone 8.1(8.10.142119.341) sizce yüklemeli miyim ? bunu sorma nedenim bazı güncellemelerde sorun oluşabiliyor bu güncellemede olur mu ?

  1. merhaba, 8.1 güncellemesinde pek sorun çıkmadı, yapmanızı öneririz ancak riske girmek istemiyorsanız yapmayın,

 2. Mrb bnim sorum su olacaktı tlf da bazı uygulamlar 80073cf9 hata veriyor ve bazı uygulamalara basınca acılmıo ne yapmam gerek

  1. büyük olasılıkla güncelleme hatasıdır. mağazadan uygulamaların güncel olup olmadıklarını kontrol edin. güncel iseler, telefonun güncel olup olmadığını kontrol edin. güncelleme ile ilgili değilse, uygulamayı kaldırıp yeniden kurmayı deneyebilirsiniz.

 3. ayrıca kapatma dümesine ve ses açma dümesine basarakyta alınıyo :) bn böle alıyorum <3

   1. Evet bende ilk ses açma ve kilit düğmesine bastım şimdi ses düğmem bozuldu bende kilit ve ana menü ye bastım birşeyler değişti dedi lütfen yardım eder misiniz

    1. Bir şeyler değişti zaten! Artık ses açma ve güç(kilit) tuşlarına birlikte basılarak ekran görüntüsü alınabiliyor. Dolayısıyla ses tuşunu tamir ettirmen gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir