Nokia E7-00 telefonunuzu donma, kasılma, ağır çalışma, uygulama-hafıza hataları, sistem hataları gibi nedenlerle formatlamak-sıfırlamak isterseniz, bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yapabilirsiniz.

Format sonrası telefonunuzdaki veri ve uygulamalar silineceğinden lütfen önce veri yedeği alın. Telefonun işlem sırasından düşük şarjdan ötürü kapanıp, zarar görmemesi için cihazı iyice şarj ederek, en az yarıya kadar doldurun!

Nokia E7‘yi formatlamak için 3 ayrı yöntem bulunur. Bunlardan ilki telefonun arama-tuşlama ekranında *#7370# tuşlamasını yapmak. İkinci yöntem ise Menü> Ayarlar> Telefon> Telefon yönetimi> Orjinal telefon ayarları> Veri sil ve geri yükle yörüngesini izlemek. Bu iki yöntem için de telefon onay amaçlı güvenlik kodu ister. Güvenlik kodunuzu daha önce değiştirmediyseniz, 12345 tuşlamasını yapmanız yeterli olacaktır.

Anlatacağımız son yöntem, açılma konusunda sıkıntı yaşatan telefonlar için en geçerli yöntem olan donanımdan format seçeneğidir. Bu yöntemi kullanabilmeniz için telefonun tüm fiziksel tuşlarının çalışması gerekir.

Telefonu kapatın ve aşağıdaki görselde anlatmaya çalıştığımız üzere ses kısma, kamera, menü tuşu ve açma-kapama(güç) tuşlarına basarak telefonu açın. Yani yapmanız gereken tuş kombinasyonu; ses kısma tuşu + kamera tuşu + menü tuşu + açma-kapama(güç)) tuşu şeklindedir. Telefon titredikten sonra açma-kapama tuşunu bırakarak diğerlerine basmaya devam edin. Bir süre sonra telefon yerel ayarları yapmanızı ister. Bu, işlemi başarıyla gerçekleştirdiğiniz anlamına gelir.

nokia-e7-hard-format-atma

 

Burada dikkat edilmesi gereken detay; format işlemi yaparken ses kısma tuşunu sürekli aşağı doğru tutulması gerektiği! E7’nin ses kısma tuşu yaylı olduğu için, bir kere çekmeniz durumda kendini ortaya bırakacaktır. Bunun önüne geçmek için parmağınızı sabitlemeye çalışın.

Nokia E7-00 üzerinden yapacağınız formatlama işlemi güvenlik kodunuzu sıfırlamaz! Ancak donanımdan format yaptığınızda telefonunuzdaki Nokia Mağaza(Ovi Market) silinebilir! Geri getirmek için yazılım güncellemesi yapmalısınız.

Telefonunuzu formatladıktan sonra yazılım güncellemesi de yapmanızı öneriyoruz. Yazılım güncellemesi cihaz performansını olumlu yönde etkileyecektir. Nasıl yapıldığını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir