Nokia E63 Yazılım Güncelleme

NOKIA E63 telefonunuz artık çok fazla donuyorsa, sürekli hatalar almaya başladıysanız ya da telefonunuzun performansını arttırarak daha verimli kullanmak istiyorsanız mutlaka yazılım güncellemesi yapmanız gerekiyor. Yazılım güncellemeleri telefona ait test aşamasında belirlenemeyen kusurları gidermekle birlikte, telefonun kullandığı çeşitli uygulamaları da yeniler. Böylelikle telefonunuz daha kararlı bir şekilde çalışmaya başlar.

Nokia E63 güncellenmemiş yazılımdan dolayı çokça hata veren modellerden bir tanesi ve bu hatalar donma, kasılma, ağır çalışma, numara silememe, yetersiz hafıza uyarıları vb. şekilde olabiliyor. Basit bir işlemle telefonunuzun yazılımını güncelleyebilir ve bu hataları bertaraf edebilirsiniz.

İşlemlere başlamadan önce telefonunuzu iyice şarj edin ve en az %50 olmasını sağlayın. İsterseniz sim kart ve hafıza kartınızı çıkarabilirsiniz. Öncelikle daha sağlıklı bir güncelleme işlemi için telefonu sıfırlamanın nasıl yapıldığına bakalım, aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli…

NOKIA E63 Format Atma

Yazılım güncelleme işlemi için de iki farklı yol izleyebilirsiniz. İlk seçenek için yine telefon menüsünü kullanacakken, diğer seçenek için Nokia Suite programını kullanmalısınız. Nokia Suite programı bilgisayarınızda kurulu değilse lütfen burayı tıklayıp, indirerek kurun.

İlk yöntem için yine telefonunuzdan Menü> Ayarlar> Telefon> Telefon yönetimi> Cihaz güncellmlr.> Seçenekler> Güncellemeleri kont. et yörüngesini izlemelisiniz. Yazılım güncelleme dosyaları indikten sonra ise ‘Yzlm. gncllş. ykl.‘ diyerek yazılım güncellemesini yapabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken husus, wi-fi (kablosuz bağlantı) seçeneğini kullanmak ve bağlantının kesilmemesini sağlamak. İşlem esnasında telefon size gerekli bildirimleri yapacaktır.

Diğer seçenek ise bilgisayarınız aracılığıyla güncelleme yapmak. Bu yöntem içinde yine bilgisayarınıza bağlı bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacak.

* Güncellemeye başlamadan önce saat ve tarih ayarlarının doğru olduğundan emin olun.

Nokia Suite programını bilgisayarınıza kurduysanız, telefonunuzu data kablosu ile bilgisayara bağlayın ve USB Modu için ‘Nokia Ovi Suite ya da PC Suite‘   seçeneklerinden birini seçerek, gerekli Usb sürücülerinin yüklenmesini bekleyin. Usb sürücüler yüklendikten sonra Nokia Suite programını açın ve programın telefonunuzu bulmasını bekleyin. Eğer program telefonunuzu otomatik olarak bulmazsa, üstte ‘Araçlar‘ seçeneğinden ‘Cihaz ekle‘ bölümünü kullanabilirsiniz.

Telefonunuz program tarafından bulunduğunda aşağıdaki gibi bir bildirim görürsünüz.


Nokia E63 Yazılım Güncelleme

‘ İleri‘ diyerek programın telefonunuza destek yazılımını yüklemesini bekleyin. Eğer otomatik yükleme yapılamazsa, program telefonun üzerinden onay vermenizi ister. Onayları vererek destek yazılımının manuel olarak yüklenmesini sağlayın. Destek yazılımı yüklendikten sonra program ana ekrana dönecektir. Bu aşamada bir süre beklersiniz program telefona ait güncellemeyi arayıp, bulacak ve size bildirimini yapacaktır. Eğer yapmazsa üst tarafta ‘Araçlar‘ sekmesinde ‘Yazılım Güncellemeleri‘ bölümünü tıklayarak, güncellemeyi manuel olarak arayabilirsiniz. Yazılım güncellemeleri bulunduğunda aşağıdaki gibi bir bildirimle karşılaşırsınız.

Nokia E63 Yazılım Güncelleme 2


‘ butonunu tıklayarak ilerleyin. Bir sonraki aşamada aşağıdaki gibi güncelleme detaylarıyla karşılaşacaksınız.

Nokia E63 Yazılım Güncelleme 3

 

 

Burada da ‘Yükle‘ sekmesini tıklayarak, başlıyoruz. Program tüm aşamalarda sizi bilgilendirecektir. İlk aşamada program bilgisayarınızda geçerli bir güncelleme dosyası olup olmadığını kontrol eder ve yoksa indirir.

Nokia E63 Yazılım Güncelleme 4

 

2. aşama ise yedeklemeyle ilgili bölüm. Bu aşamada kişisel tercihizi yapıp, iligili bölüme tik atarak, ‘ileri‘ deyin.

Nokia E63 Yazılım Güncelleme 5

 

3. aşamada program dosyaları telefonunuza yükler ve aşağıdaki gibi bir ekran görünür.

Nokia E63 Yazılım Güncelleme 6

 

Güncelleme dosyaları yüklendikten sonra telefonunuz yeniden başlatılır. İlgili bildirimleri takip edin ve telefonunuzu açmak için telefonunuz üzerinden onay verin. Sim kartınız takılıysa pin kodunu girmeniz gerekebilir.

4. aşama yine yedekle ilgili kısımdır. Yedekleme aldıysanız, bu aşamada geri yükleme yapabilirsiniz.

5. ve son aşamada işlemin sonucuyla alakalı bildirim alırsınız. İşlemi başarıyla gerçekleştirdiyseniz ‘Cihazınız artık güncel’ şeklinde bir bildirim alırsınız. Telefonunuzu artık daha iyi bir performansla, daha verimli olarak kullanabilirsiniz.

Nokia E63 Yazılım Güncelleme 7

 

Yukarıdaki teyidi aldıysanız ‘Son’ seçeneğini tıklayın ve bekleyin. Program varsa uygulamalarınızın güncellemesini arar ve size yukarıdaki güncelleme bölümünde gösterir. Uygulamaları da güncelledikten sonra işlem tamam demektir.

Telefonunuzun kilit kodunu, güvenlik kodunu bilmiyorsanız veya unuttuysanız telefona full yazılım yüklerek bunu sıfırlayabilirsiniz. Nokai E63 telefonunuza full yazılım yüklemek için tıklayınız.

Author: Tayfun Sağır

14 thoughts on “Nokia E63 Yazılım Güncelleme

 1. Yazılımı yüklerken 1. Resimdeki gibi soru geliyor ve cihazım bağlı dediğinde ileri diyorum ve telefon dosya bozuk hatası veriyor sürekli daha sonra hiç bir şey gelmiyor onun icin ne yapmam gerekiyor . Telefon’a Format bile attım ama olmuyor bir öneriniz veyatta çözümü varmı ?

  Şimdiden teşekkürler.

 2. telefonum usb cıkıs yerı calısıyordu fakat guncellemenın 3.aşamasına gelince hata vermeye başladı “cihaza olan bağlantı kesildi” diyor. başka bi şekilde güncellememem mümkün müdür

  1. bu sorun genelde kablodan veya usb bağlantı noktasından yapar. başka bir usb veya kablo deneyin.

 3. telefonumun usb kablo cıkıs yerı calısıyordu fakat yazılım guncellemısıne gelince sureklı “cihaza olan bağlantı

  1. internet ayarlarınızı yeniden yapmaniz gerekebilir. türkcell için wap yazın 2222ye gönderin diğer operatörler için müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

 4. Merhaba , senin gösterdiğin şekilde en son güncelleştirmeyi yaptım fakat klavye ayarımda bi sorun çıktı . y tuşuna basınca z z tuşuna asınca z çıkyo ve bi çok harfin yeri değişmiş durumda lütfen bana yardım et

  1. cihazınız turkiye cihazı değil sanırım. phoenix ile yazılım yüklemesi yapılması lazım. phoenix ile yazılımın nasıl yüklendiğini yarın yazacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir