Nokia Cep Telefonu Güncellemeleri Nasıl Yapılır ?

Nokia, cep telefonları için güncellemeyi en çok veren markadır ve bu güncellemeleri yapabilmeniz için iki yöntem bulunmaktadır; internet üzerinden(wi-fi ya da normal internet bağlantısı) veya Nokia Suite programı yardımıyla… Güncellemeler genellikle yüksek boyutlu dosyalar olduğundan biz bilgisayarınıza programı indirerek, yüklemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca tüm telefonların menüsünde internet bağlantısı kullanarak güncelleme yapabilme gibi bir seçenek mevcut değil. Eğer telefonunuzun menüsünde güncellemeleri kontrol edebileceğiniz ve sonrasında yükleyebileceğiniz bir seçenek yoksa güncellemeler için tek yolunuz Nokia Suite programını kullanmak…

Nokia Suite kullanması çok basit bir program ve aşama aşama sizi yönlendiriyor. Bu yüzden güncelleme işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

nokia suite

Nokia marka cep telefonunuzun güncellemesini yapmak için öncelikle Nokia Suite programını bilgisayarınıza indirmeli ve kurmalısınız. Nokia Suite programını ‘Download – İndir’ bölümümüzde bulabilirsiniz; http://www.ceplik.com/nokia-suite-telefonunuzu-ve-bilgisayarinizi-baglayin/

Güncellemeyi telefonunuz kapalıyken yapamazsınız, telefonunuzun açık olması şart! Sim kartınızın takılı olup olmaması da önemli değil. Yalnız iyi bir güncelleme için hafıza kartınızın takılı olmasında fayda var ancak takmasanız da olur. Güncellemeye başlamadan önce lütfen telefonunuzu şarj edin ve %50 veya üzeri şarj olmasını sağlayın. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise bilgisayarınıza programın kurulu olduğu bölümde(/:C veya/:D gibi) en az 1,5 GB boş alanın olması.

Nokia Suite programını kurduktan sonra uyumlu kabloyla telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın. Bağladığınız telefonunuzu bilgisayar otomatik olarak görür ve gerekli işlemleri yapar. Bulunan ve kurulan her ayrı donanım için ayrı bir uyarı alırsınız ki bunların hepsini onaylayıp bitmesini beklemelisiniz. Uyarılar bittikten sonra program kendiliğinden açılacak ve telefonunuzun bağlı olduğu bildirimini yapacaktır.

nokia suite 2

 

Bu aşamada ileri seçeneğini tıklayıp, programın destek yazılımını denetleyip ana menüye ulaşmasına imkan veriyoruz. Bazı cihazlarda destek yazılımına ihtiyaç vardır ve bu tip durumlarda destek yazılımınızın yüklenmesi için telefonunuz üzerinden onay vermelisiniz. Destek yazılımının doğru şekilde yüklenebilmesi için telefon saat ve tarih ayarının doğru olması gerekmektedir. Bu işlemde bittikten sonra programın ana ekranına ulaşırsınız.

Program bazen güncellemeleri kendisi otomatik olarak denetlerken bazen bu işlemi size bırakır. Telefonunuza ait güncelleme olup olmadığı kontrol etmek için yukarıda ‘Araçlar’ bölümünde yer alan ‘Yazılım Güncellemeleri’ sekmesine ya da bir altta bulunan ikonlardan sağdan ikinci, yeşil kutu içinde sol çapraza doğru olan ok şeklindeki ikona tıklamalısınız. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra program güncellemeleri denetler ve varsa ekrana ‘Kullanılabilir Güncellemeler Mevcut’ uyarısını getirir. Burada ‘ileri’ sekmesini tıklayıp, geri kalan işlemleri programın halletmesini bekliyoruz. Program uygun güncellemeyi internet bağlantınız vasıtasıyla indirir ve cihazı hazır hale getirdikten sonra kurar. Güncelleme işlemi biterken telefonunuz kapanır ve bittikten sonra kendiliğinden açılır. Bu işlemler yapılırken kesinlikle telefonunuzun bilgisayarla olan bağlantısını kesmeyin. Aksi halde umulmadık sonuçlar doğabilir, telefonunuz çalışmaz hale gelebilir. İşlemi sim kartla yapıyorsanız telefonunuz açıldıktan sonra pin kodunuzu girin ve saat-tarih ayarlarını yapın. Telefon ana ekrana geldikten sonra güncelleme bitmiş olacak ve program ekranın ‘güncelleme işlemi başarıyla gerçekleşmiştir’ şeklinde bir uyarı belirecektir. İşlem tamam!


nokia suite 3

 

Güncelleme sonrası bazı modellerde verileriniz kaybolurken bazılarında kaybolmaz. Program çoğu güncellemelerde yedekleme işlemi için sizi yönlendirse de siz güncellemeye başlamadan önce verilerinizin yedeğini almayı unutmayın.


Nokia marka cep telefonlarınızdaki bir çok kusuru bu şekilde güncelleme yaparak savuşturabilirsiniz. Ayrıca donma, kasılma, arama kayıtlarındaki numaraları silememe, anormal çalışma vb. gibi durumlarda güncelleme çıkmasa bile güncelleme denetledikten sonra var olan programınızı yeniden yükleyerek de olumlu sonuç olabilirsiniz. Yeni güncelleme yoksa zaten model resmi altında ‘yeniden yükle’ seçeneği turkuaz renkte belirecektir. Ona tıklamanız yeterli.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir