Nokia C7 Yazılım Güncelleme

Nokia C7 telefonunuz eskisi gibi verimli çalışmıyorsa veya uygulama hataları vermeye başlamışsa telefonu güncellemenin zamanı gelmiş demektir. Telefonunuzun modeli ne olursa olsun güncel yazılım ile kullanmanız önerilir. C7 modeli Symbian Anna yazılımı ile gelmektedir. Güncelleme sonrası telefona Symbian Belle yüklenecektir.

ÖNEMLİ NOT: Nokia şirketi tüm yaızlım yükleme ve güncelleme programlarına desteğini kesmiştir.

Başlamadan önce lütfen ihtiyacınız olan bilgilerin yedeğini alın. (Güncelleme esnasında yedek alma imkanınız olacak.)  Güncelleme esnasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmasın diye bataryanızı şarj edin en az %50 olmasını sağlayın.

Telefonu güncellemenin iki yolu mevcut. Birinci yol olarak telefonu sahip olduğu kablosuz ağ üzerinden güncelleyebiliriz. Bunun için bağlanabileceğimiz bir kablosuz w-fi ağımızın olması gerekmektedir. Kablosuz ağa bağlandıktan sonra Menü – Ayarlar- Telefon – Telefon Yönetimi –  Chz. güncellemeleri yolunu izliyoruz. Bu menüde sol alt taraftan Seçeneklere dokunuyoruz. Açılan menüde Güncellemeleri kont. et‘e dokunup yazılım güncellemesi olup olmadığını kontrol ediyoruz. Güncelleme olduğunda bunu bize bildirecek ve bu güncellemeyi kurmak için bizi yönlendirecektir. Güncelleme kurulduktan sonra telefon kenini kapatıp geri açacaktır.

Yukarıdaki yol basit olsa da çoğu zaman “Sunucu hatası, bağlantı hatası” gibi sorunlar nedeniyle yapılamaz.  İkinci ve en sağlıklı yol ise telefonu bilgisayar üzerinden Nokia Suite programı aracılığı ile güncellemektir. Bilgisayarınızda Nokia Suite programı yoksa lütfen buraya tıklayarak indirin ve kurun.

Nokia Suite programını açın ve telefonu usb kablosu ile bilgisayara bağlayın. Telefon sizden bir bağlantı çeşidini seçmenizi isteyecektir. Nokia Ovi Suite‘ı seçin. Kısa bir donanım yüklemesinden sonra program bağlantının başarılı bir şekilde yapıldığına dair bir bilgilendirme mesajı gösterecektir.

Programın Araçlar sekmesinden Yazılım güncellemeleri seçeneğine tıklayın.

nokia-suite-araçlar

Telefonunuzu daha önce hiç güncellemediyseniz karşınıza Nokia Belle yükleme ekranı çıkacaktır. Daha önce güncellemişseniz yazılımı yeniden yükleme ve uygulama güncelleştirme ekranını göreceksiniz.

c7 yazılım güncelleme


Yükle butonuna tıklayıp yazılım indirme ekranına geçiyoruz.

c7 yazılım güncelleme 2

İndirme işlemi bittiğinde yazılım yüklemesi otomatik olarak başlayacaktır. Yazılım güncellemesi esnasında hatan alırsanız lütfen programın verdiği bilgiler doğrultusunda hareket edin. Yükleme işlemi bittiğinde telefon kendini yeniden başlatır ve dil seçimi yapmanızı ister. Varsa pin kodu, güvenlik kodu gibi kilitlerinizi girin ve telefonun açılmasını sağlayın. Telefon açıldıktan sonra program yedeğinizi geri yükleyecektir.


Geri yükleme bittikten sonra tekrar Araçlar sekmesinden Yazılım güncellemelerine bakıyoruz. Varsa uygulama güncellemelerini de yapıp telefonumuzu tamamen güncelliyoruz.

Not: Kilit kodu kırmak veya başka bir nedenle full yazılım yüklemek istiyorsanız lütfen buraya tıklayın.

Author: Halil Akgül

20 thoughts on “Nokia C7 Yazılım Güncelleme

 1. Telefonum dün yazılım güncellemesi aldı sarjfayken şimdi ke di sarızini kabul etmiyo neden ?

  1. nadir de olsa böyle sorunlar çıkabiliyor ancak emin olmak için farklı bir şarj makinesi deneyin. farklı şarj makinesinde de şarj almıyorsa telefonu bir teknik servise gösterip arıza tespiti yapmasını isteyebilirsiniz.

 2. Benim telefonum da kasma ve wi-fi bağlantısı kısa sürüyor bide ekranın sol alt köşe kısmı algılamıyor belle yüklü ama ne yapmalıyım bilmiyorum format mi atsam bi yardım edin. Teşekkürler…

  1. ekran algılamama sorunu yazılımsal değildir ama diğer sorunlar için format atabilirsiniz tabi, bir süreliğine telefon rahatlar ancak şunu untmayın ki nokia artık bu telefonlara destek vermiyor, yani format sonrası silinen uygulamalarınza bir daha erişemeyebilirsiniz.

 3. ARKADAŞLAR NOKİA TELEFONLARINIZI GÜNCELLEMEK İSTİYORSANIZ, WİNDOWS’UN KENDİ PROGRAMI ; Nokia Software Recovery Tool KULLANIN.NOKİA GÜNCELLEME DESTEĞİNİ ARALIK 2015’TE SONLANDIRDI. WİNDOWS BU PROGRAM İLE KENDİSİ DESTEKLİYOR. ŞUANDA NOKİA C7 TELEFONUM İÇİN TAMI TAMINA ”3 GB” GÜNCELLEME YÜKLÜYORUM BU PROGRAM SAYESİNDE.

  BUYRUN LİNK :

  http://www.microsoft.com/tr-tr/mobil/destek/urun/c7-00/faq/?action=singleTopic&topic=FA144644

  1. bilgilendirme için teşekkürler, programı inceleyip yakında bir makale yayınlayacağız.

  2. merhablr dediğiniz linkten sadece lumialar için destek var elimde c7 var güncellemek istiyorum. son yazılım kaç acaba

 4. Ben nokia c7 telefonuna belle refres guncellemesi yapmak istyorum, ama yedeklerken sorun olusuyor. Yardim ede bilir misiniz…

  1. çok fazla veri ve bilgi varsa yedeklerken sorun oluşabiliyor. resimlerinizi videolarınızı bir hafıza kartına yükleyip telefonun içini boşaltıp öyle güncelleme yapın. sonra karttan isterseniz tekrar bilgilerinizi telefona yüklerseniz.

 5. merhaba,
  benim telefonum güncelleme yapmıyor. hem telefondan hem de pc suite ile defalarca denedim. yedekleme yapıyor. diğer pc suite fonksiyonlarını yapıyor. 4 seviye de bağlantı hatası ile yükleme ekranı duruyor. oysa kesinlikle internetim de kopma yaşanmıyor. yardımcı olabilirmisiniz? nokia nın acaba güncelleme yaparken bağlandığı siteler kapandı mı ?

  1. merhaba, öncelikle orjinal bir kablo ve sağlam bir usb bağlantı noktası kullanmanız gerekiyor. masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ön tarftaki usb noktalarını değil arkadakilerini kullanın ve arada herhangi bir uzatma kablosu veya usb çoğaltıcı kullanmayın.

   mümkünse başka bir pcde deneyin.

   nokianin güncelleme siteleri çalışıyor. bazen geçici sorunlar oluşuyor ama en fazla 1-2 saat sonra düzeliyor.

 6. merhaba ben dün akşam nokıa suit programı ile kendi telefonum olan nokıa c7 00 a 111.040 yazıım sürümünü yükledim yaklaşık 400 mb lık olan bu sürüm yüklendikten sonra telefon kapandı açıldı ve dil seçenekleri çıktı…ama dillerin içinde türkçe yok bunu nasıl çözeblirim bilgisi olan varsa yardım lütfen…

  1. Merhaba. Telefonunuz turkiye cihazı olmadigi icin gunfcelleme sonrasi türkçe cikmamistir. Phoenix programi ile tr yazilimi atabilirsiniz. Yarin buraya yorum yazarak hatirlatirsaniz size gereken dosyalari ve nasil yapacağınız hakkında bilgi verebilirim. Su an mobilim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir