Nokia C6-01 Yazılım Güncelleme (Symbian Belle)

Nokia C6-01 telefonunuz artık çok fazla donuyorsa, sürekli hatalar almaya başladıysanız ya da telefonunuzun performansını arttırarak daha verimli kullanmak istiyorsanız mutlaka yazılım güncellemesi yapmanız gerekiyor.  Yazılım güncellemeleri telefona ait test aşamasında belirlenemeyen kusurları gidermekle birlikte, telefonun kullandığı çeşitli uygulamaları da yeniler. Böylelikle telefonunuz daha kararlı bir şekilde çalışmaya başlar.

Nokia C6-01 güncellenmemiş yazılımdan dolayı çokça hata veren bir model ve yazılım güncellemesi hem bu sorunlarının önüne geçerken hemde telefonun performansını arttıracaktır. Basit bir işlemle telefonunuzun yazılımını güncelleyebilir ve telefonunuzu daha verimli olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ayrıca Nokia C6-01 Symbian^3 işletim sistemiyle gelen bir telefon ve Symbian Belle’ye yükselebiliyor. Telefonun işletim sistemi yepyeni bir arayüze bürünürken, bir çok kusur giderilerek bir çok uygulamaya kavuşuyor. Telefonunu sıfır almış ve daha önce hiç güncellememiş kullanıcılar eskisinden çok daha iyi bir işletim sistemiyle telefonlarını kullanmaya devam edebiliyor. Bu yüzden tüm C6-01 kullanıcılarına bu güncellemeyi yapmalarını tavsiye ediyoruz.

İşlemlere başlamadan önce telefonunuzu iyice şarj edin ve en az %50 olmasını sağlayın. İsterseniz sim kart ve hafıza kartınızı çıkarabilirsiniz. Öncelikle daha sağlıklı bir güncelleme işlemi için telefonu sıfırlamanın nasıl yapıldığına bakalım, aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli…

NOKIA C6-01 Format Atma

Nokia C6-01’in yazılımını güncellemek için iki farklı seçeneğiniz buluyor. İlki telefon üzerinden diğeri ise bilgisayarınız aracılığıyla. Ancak telefon üzerinden yapacağınız güncelleme sizi zorlayabilir. Zira güncelleme dosyasının boyutu çok yüksek ve kesinlikle kablosuz bağlantı(wi-fi) kullanmalısınız. Yinede telefonunu menü üzerinden güncellemek isteyenlerin izlemesi gereken yörünge Ayarlar> Telefon> Telefon Yönetimi> Cihaz güncellemeleri şeklindedir. Bu yörünge izlendiğinde telefonunuz sunucuya bağlanarak güncellemeleri arar  ve bulur. Onay verdiğiniz taktirde indirir ve telefonunuza kurar. Yalnız az önce de belirttiğimiz gibi güncelleme dosyası büyük olduğundan işlem oldukça uzun sürebilir. Bu yüzden sabırlı olmanız şart!

Diğer bir yöntem ise bilgisayarınızı kullanmak. Bunun için Nokia Suite programını bilgisayarınıza indirmeli ve kurmalısınız. Bilgisayarınızda Nokia Suite programı yoksa lütfen buraya tıklayarak indirin ve kurun.

*  Güncellemeye başlamadan önce telefonunuzun saat ve tarih ayarlarının doğru olduğundan emin olun!

Nokia Suite programını bilgisayarınıza kurduysanız, telefonunuzu data kablosu ile bilgisayara bağlayın ve USB Modu için ‘Nokia Ovi Suite ya da PC Suite‘   seçeneklerinden birini seçerek, gerekli Usb sürücülerinin yüklenmesini bekleyin. Usb sürücüler yüklendikten sonra Nokia Suite programını açın ve programın telefonunuzu bulmasını bekleyin. Eğer program telefonunuzu otomatik olarak bulmazsa, üstte  ‘Araçlar‘ seçeneğinden ‘Cihaz ekle‘ bölümünü kullanabilirsiniz.

Telefonunuz program tarafından bulunduğunda aşağıdaki gibi bir bildirim görürsünüz.

NOKIA C6-01 Yazılım Güncelleme


‘ İleri‘ diyerek programın telefonunuza destek yazılımını yüklemesini bekleyin. Destek yazılımı yüklendikten sonra program ana ekrana dönecektir. Bu aşamada bir süre beklersiniz program telefona ait güncellemeyi arayıp, bulacak ve size bildirimini yapacaktır. Eğer yapmazsa üst tarafta ‘Araçlar‘ sekmesinde ‘Yazılım Güncellemeleri‘ bölümünü tıklayarak, güncellemeyi manuel olarak arayabilirsiniz. Yazılım güncellemeleri bulunduğunda aşağıdaki gibi bir bildirimle karşılaşırsınız ki bu bildirim diğer Nokia modellerinden farklı olarak Belle’yi anlatır…

NOKIA C6-01 Yazılım Güncelleme 2

 


Yükle‘ butonunu tıklayarak ilerleyin.  Bir sonraki aşamada aşağıdaki gibi güncelleme detaylarıyla karşılaşacaksınız.

NOKIA C6-01 Yazılım Güncelleme 3

 

Kabul ediyorum ve devam etmek istiyorum‘ sekmesine tik atarak, aşağıdaki ‘Devam Et’ seçeneğini tıklayın. Program tüm aşamalarda sizi bilgilendirecektir.İlk aşamada program bilgisayarınızda geçerli bir güncelleme dosyası olup olmadığını kontrol eder ve yoksa indirir.

2. aşama yedeklemeyle ilgili bölüm. Bu aşamada kişisel tercihinizi yapıp, ilgili bölüme tik atarak,  ‘ileri‘ deyin. İşlem otomatik olarak da yapılabilir. Bu durumda beklemeniz yeterli.

NOKIA C6-01 Yazılım Güncelleme 4

3. aşamada program dosyaları telefonunuza yükler ve aşağıdaki gibi bir ekran görünür.

NOKIA C6-01 Yazılım Güncelleme 5

Güncelleme dosyaları yüklendikten sonra telefonunuz yeniden başlatılır. İlgili bildirimleri takip edin ve telefonunuzu açmak için telefonunuz üzerinden onay verin. Sim kartınız takılıysa pin kodunu girmeniz gerekebilir.

4. aşama yine yedekle ilgili kısımdır. Yedekleme aldıysanız, bu aşamada geri yükleme yapabilirsiniz. Program bu işlemi de otomatik yapabilir, yine beklemek yeterli olacaktır.

5. ve son aşamada işlemin sonucuyla alakalı bildirim alırsınız. İşlemi başarıyla gerçekleştirdiyseniz ‘Cihazınız artık güncel’ şeklinde bir bildirim alırsınız. Telefonunuzu artık daha iyi bir performansla, daha verimli olarak kullanabilirsiniz.

NOKIA C6-01 Yazılım Güncelleme 6

 

Yukarıdaki teyidi aldıysanız ‘Son’ seçeneğini tıklayın ve bekleyin. Program, varsa uygulamalarınızın güncellemesini arar ve size yukarıdaki güncelleme bölümünde gösterir. Uygulamaları da güncelledikten sonra işlem tamam demektir. Uygulama güncellemesine dair bir bildirim almadıysanız, indirilen dosya yeterli gelmiş demektir. Bu durumda cihazınızın son güncel hali yeterlidir.

Not: Anlattığımız yöntem Symbian^3 işletim sisteminden Symbian Belle işletim sistemine geçiş olsa da, normal güncellemeler içinde geçerlidir ve benzer bir yol izlenmelidir.

Not 2: Kilit kodu kırmak veya başka bir nedenle full yazılım yüklemek istiyorsanız lütfen buraya tıklayın.

Author: Tayfun Sağır

10 thoughts on “Nokia C6-01 Yazılım Güncelleme (Symbian Belle)

 1. meraba..nokıa c6 tlfnunu kullanıyorum ..sürekli nokıa hesabı oluştur diye bir yazı karşıma çıkmakta,özellikle internette girerken bu yazıyla karşılaşmaktayım, yeni hesap oluşturuyorum ,ama yanlış hesap demekte ..lütfen bana yardımcı olurmusunuz..internete baktıp format attım , ki bu fotmat tüm telefon bilgilerimi sildi…telefonum şuan internete girememekte ve aynı şekilde whatsapa giremiyorum..cvap lütfen…

  1. Seher merhaba. Microsoft eski Nokia modellerine desteği kestiği için çok bir şey yapma şansınız yok. Öncelikle operatörünüzün müşteri hizmetleriyle görüşüp internet ayarlarınızı yaptırmalısınız. Sonrasında bazı aksaklıklar yaşasanız da WhatsApp’ı kullanabilirsiniz.

 2. suite programında güncelleme bölümünde güncellemeler denetleniyor diyor fakat hiç bir değişiklik olmuyor uzun süre öyle kalıyor ne yapmam lazım

  1. Microsoft eski Nokia modellerine desteği kestiği için herhangi bir şey yapma şansınız yok maalesef.

 3. ya 3,üncü adımda telfn kapatılacak diyor kapanıyor ama açılmıyor ne yapmam lazım

  1. Esra hanım merhabalar…

   Öncelikle ne şekilde bir hata aldığınızı belirtirseniz daha net bilgi verebileceğimizi belirtmek isterim.

   Yine de yardımcı olmak adına tahmin üzerinden gidecek olursak; muhtemelen ‘Cihazla olan bağlantı kesildi!’ uyarısı alıyorsunuzdur ki bu hata belirdiğinde program yönlendirmelerini harfiyen takip etmeniz gerekir. Ya da işleme baştan başlayın. İşleme başlamadan önce de program üzerinden yedekleme yapın ve daha sonra telefonu sıfırlayın.

   http://www.ceplik.com/nokia-c6-01-format-atma/

   Bu bağlantıyı sıfırlama işlemi için kullanabilirsiniz. Ayrıca telefonu hatsız güncellemeye çalışıyorsanız, bir de hat takarak denemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir