Bu makalemizde son dönem, Lumia serisine kadar Nokia’yı en çok ayakta tutan modellerden birisi olan C6-01 hakkında detaylar paylaşacağız sizlerle…

Nokia C6-01 tam bir multimedya telefonu. 8 megapiksel kamera ve  güçlü ses çıkışı bu multimedya detayları arasında en çok ön plana çıkanları. Multimedya özellikleri yanında akıllı telefon detayları o kadarda başarılı değil.

Sanırız C6-01’i piyasada bu kadar tutulan bir telefon haline getiren çelik kasasıdır. Telefonun ön paneli ve arka kapağı çelik aksamlardan oluşuyor. Arka kapağın hemen üstünde bulunan ve ses çıkışı için yerleştirilmiş hoparlör, kamera gibi parçaları çevreleyen bölüm ise çelik değil. O yüzden telefonda en çok dikkat etmeniz gereken kısım burası; diğer aksamlara göre çok çabuk yıpranıyor ve çizikleri çok kolay gösteriyor. Küçük boyutlu, tombul, şirin bir tasarıma sahip olan telefonun avantajlarından birisi de boyutları. Kalın olması dezavantaj gibi gözükse de küçük ebatlardan dolayı bu ayrıntıya pek takılmıyorsunuz. Telefonun özellikle siyah renginin çok hoş durduğunu belirtelim.

c6-01-siyah1

 

 

Giriş paragrafımızda da belirttiğimiz üzere telefonun dikkat çeken diğer önemli detayı ise 8 megapiksellik kamerası. Çelik kasa ve küçük, şirin tasarımla birlikte C6-01’i piyasada en çok var eden detay. Mükemmel fotoğraflar sunmuyor olsa da bir cep telefonu için oldukça başarılı. Çift led flaşlı olması ayrıca artısı. Bu flaş gece çekimlerinize büyük ölçüde yardımcı olacaktır. 720p çözünürlükte video kayıt yapabilen kamerası, telefonun orta seviye  düşünüldüğünde iyi. Fakat kendinize neden ‘5 megapiksel Nokia’lar gibi çekiyor?’ soruları sormanıza neden olabilir. Dediğimiz gibi mükemmel değil, yeterli ölçüde bir performansı var.

c6-01

C6-01 için başarılı diyebileceğimiz diğer ayrıntı ise güçlü piyasası. Öyle düşünüyoruz ki sıfırı hala üretiliyor olsa hala satmaya devam ederdi. Bundan dolayı olsa gerek, ikinci el piyasası oldukça kuvvetli. Piyasada 400 lira civarı bulabileceğiniz telefonun fiyatı temizliğine bağlı değişiyor. Fakat temiz bir C6-01’e sahip olmak için iyi bir miktar gözden çıkarmanız şart. Sunduğu multimedya özelliklerin bu fiyatı karşılayacağını düşünüyoruz. Özellikle Nokia müdavimiyseniz kesinlikle karşılar. Tabii daha telefonun eksilerine geçmedik…

C6-01 şarj performansı da yeterli bir telefon. Kullanıma bağlı değişiyor olsa da şarjı 2-3 gün civarı gidiyor. Bu tamamen sizin internet ve ekran kullanımınızla alakalı. Telefon hem micro USB soketinden hem de standart ince Nokia şarj girişinden şarj olabiliyor. Çok gerekli mi bilinmez ama şarj cihazı bulmanızı kolaylaştıran bir özellik olduğu kesin. Kulaklık soketi, son dönem telefonlar için standartlaşmış 3,5 mm soket. Kutusundan çıkan kulaklık yerine Nokia’nın daha iyi kulaklıklarını deneyimlediğiniz taktirde iyi bir müzik dinleme tecrübesi yaşayabilirsiniz. Zira kutusundan çıkan kulaklık üst seviye değil.

Gelelim Nokia C6-01’in eksilerine… Aslında eksileri tamamen telefondan beklentilerinizle alakalı. C6-01’i bir akıllı telefon olarak tercih ettiğinizde yanlış, multimedya telefonu olarak tercih ettiğinizde ise doğru karar vermiş olursunuz. Yani akıllı telefon olarak beklentilerinizi karşılamayacağı kesin. Öncelikle şunu belirtelim ki C6-01 Symbian ^ 3 işletim sistemiyle gelen bir telefon ve güncellemeyle Nokia Belle işletim sistemine yükselebiliyor. Telefona sahip olduğunuzda yapmanız gereken ilk önce ‘Telefon Yönetimi’ bölümünden işletim sistemini kontrol etmek olsun. Eğer Belle’ye yükselmemişse Nokia Suite programı yardımıyla güncelleyin. Zira Symbian ^ 3 gerçekten kötü deneyimlere neden olabilir. Aslına bakarsanız Belle işletim sisteminin de beklentileri tam manasıyla karşıladığı söylenemez ama yinede önceki versiyonundan çok daha iyi.

Telefonun işletim sistemine alışmak biraz zaman alabilir. Öncelikle klavyesi çok garip. Alışılmış Nokia basitliğinin çok uzağında… Harfler o kadar karmaşık yerleştirilmiş ki alışmak baya zaman alıyor. Kolaylık olması adına bir araya toplanan bir çok ikon, daha çok karışıklığa sebebiyet veriyor. Özellikle Android işletim sistemli bir telefondan C6-01’e geçiş yapacaksanız iki kere düşünmenizde fayda var!

İşletim sisteminin karmaşası zaman zaman kasılmalara ve donmalara yol açıyor ki bu da gerçekten can sıkan bir detay! Telefonun internet deneyimi de oldukça başarısız. Üst düzey bir internet kullanıcıysanız o kadar yakından bakmanıza gerek yok! Özellikle klavye olmak üzere, işletim sistemindeki iyi niyetli karmaşa internet deneyiminizi de yarı yolda bırakıyor. Telefonun 3G bağlantı özelliği olmasına karşın interneti çok yavaş ve tarayıcısı kötü. Hem tarayıcı özellikleri hem akışı başarısız.

C6-01 yine Nokia Suite programıyla Whatsapp gibi uygulamalar yükleyebiliyorsunuz.  Uygulamaların kendi başarısından ötürü uygulama kullanımlarında sorun yok. Fakat hala çok iyi olmayan Nokia uygulama marketinden ötürü öyle çok fazla uygulamaya ulaşmanız imkansız. Tabiiki uygulamalar sadece Nokia Suite programı yardımıyla yüklenmiyor;  wi-fi üzerinden veya yine telefonun kendi internet bağlantısı sayesinde  uygulama marketinden bu işlemi yapmanız mümkün. Fakat Nokia Suite programıyla aranızı iyi tutmanız, kesin tavsiyemizdir!

Gelelim telefonun sunduğu dokunmatik deneyimine… İşletim sistemini güncelledikten sonra dokunmatik deneyimi iyileşiyor. Fakat tepkimeler o kadar da iyi sayılmaz. Standart bir kullanım için yeterli fakat yine daha önce belirttiğimiz gibi akıllı telefon deneyimi için başarısız. Müthiş bir akıcılık yok. Bunda düşük işlemci ve Ram değerlerinin etkisi yüksek. Telefonun daha iyi bir işlemciye ihtiyaç duyduğu çok bariz belli oluyor.

Sonuç olarak biz Nokia C6-01’i ikiye ayırdık. Birisi güçlü kamerası, tv çıkış özelliği, güçlü ses deneyimi vb. özellikleri olan multimedya telefonu, diğeri ise işletim sistemi, işlemcisi, sabit belleği başarısız bir akıllı telefon. ‘İllaki Nokia kullanırım’ demiyorsanız c6-01 fiyatlarına çok daha başarılı akıllı telefonlara sahip olabilirsiniz. Fakat aynı fiyat civarlarına aynı multimedya özelliklerine sahip olmanız birazcık zor. Karar sizin!

Nokia C6-01 Teknik Özelliklerine göz atmak için lütfen tıklayın.

nokia-c6-01-2

 

6 thoughts on “NOKIA C6-01 İnceleme”
    1. Microsoft desteği kesti maalesef. O yüzden bu cihazlarla ilgili artık çok fazla işlem yapılamıyor.

  1. bence tasarımı ve özellikleri güzel ama performansı düşük yani bu telefonu satsanız en az 300 tl eder…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir