NOKIA C3-01 Yazılım Güncelleme

Nokia C3-01 telefonunuzu daha verimli kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk işlem yazılım güncellemesidir. Yazılım güncellemesi telefonunuzdaki bir çok kusuru düzelterek telefonun performansını arttıracaktır.

Yazılım güncellemesi yapmak mesajlar, arama kaydından ve rehberden numara silememe gibi genel hataları, ağır çalışma, sürekli donma gibi problemleri giderir. Ayrıca telefonunuzda bulunan ve farkettiğiniz ya da farkedemediğiniz tüm uygulamaları yeniler. O yüzden telefonu en yeni yazılımla kullanmak her zaman en iyisidir. İyi bir yazılım güncellemesi için işleme başlamadan telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürüp, cihazı biraz olsun rahatlatmakta fayda var.  Cihazı sıfırlamak için arama ekranında *#7370# tuşlamak ya da Menü> Ayarlar> Fabrika ayarlarına geri dön yörüngesini izlemeniz yeterli olacaktır. Nokia Yazılım güncellemesine başlamadan önce telefonunuzu şarj edin ve en az %25 olmasını sağlayın. Aksi taktirde Nokia Suite tarafından uyarılacaksınız ve güncellemeye başlayamayacaksınız.

BİRİNCİ YÖNTEM

Nokia C3-01′de kablosuz bağlantı(wi-fi) ve yüksek hızlı internet(3G) internet özelliği olduğundan güncelleme işlemi için bir kaç alternatif mevcut. Güncellemeleri telefon üzerinden yapmak için kablosuz bağlantıyla bir modeme bağlanmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü yüksek veri transferlerinde varsa internet paketinizin çabuk bitmesi ya da bakiyenizin erken tükenmesi gibi durumlar oluşur.

Bilgisayar kullanamadan yazılım güncellemesi yapabilmek için telefonuzdan Menü> Ayarlar> Cihaz> Chz. güncllştrmlr.> Chz yazılımı indir yörüngesini izlemeniz gerekiyor. Bu yörünge izlendikten sonra varsa yeni güncelleme indirilerek cihaza kurulur ve telefonunuz yeniden başlatılır.

İKİNCİ YÖNTEM

Güncelleme işlemine başlamak için öncelikle bilgisayarınızda yoksa lütfen Nokia Suite programını indirip, kurun. Daha sonra telefonunuzu usb kablosu vasıtasıyla bilgisayara bağlayın. Usb driverları yüklenmesi için bilgisayarınızın yönlendirmelerini takip edin ve sonrasında programı açarak, aktif hale getirin. Program açıldıktan bir süre sonra telefonunuzu görecektir. Eğer görmezse yukarıdaki ‘Araçlar’ seçeneğinden ‘Yeni cihaz ekle’ butonunu tıklayın. Program cihazınızı gördüğünde ‘NOKIA 302 artık bağlı‘ şeklinde bir uyarı alırsınız. Bu aşamadan sonra program güncellemeleri otomatik olarak arar. Eğer bu işlemi de yapmazsa yine Araçlar’ seçeneğinden ‘Yazılım güncellemeleri’ butonuna tıklayarak güncellemeleri aratabilirsiniz. Güncelleme bulunduğunda aşağıdaki gibi bir uyarı alırsınız.

nokia c3-01 yazılım güncelleme‘ kısmına tıklayarak ilerlediğinizde, program size yazılım güncellemesini aşağıdaki gibi detaylarıyla birlikte gösterir.

nokia c3-01 yazılım güncelleme 2

Yükle‘ diyerek ilerleyin. Program yazılım güncelleme işlemine başlar ve ekranda bilgilendirmeler görünür. İkinci aşamaya geçtiğinizde program yedekleme yapmak isteyip istemediğinizi sorar. İlgili seçeneği tıklayıp diğer aşamaya geçebilirsiniz.


nokia c3-01 yazılım güncelleme 3

Güncellemenin üçüncü aşamasında program cihazın tüm işlemlerini otomatik olarak yapar. Tüm aşamalarda olduğu gibi bu aşamada da program yönlendirmelerini takip edin. Güncelleme işlemi bitirilirken telefonunuzda sim kart takılıysa yeniden başlatma esnasında pin kodu girmeniz gerekebilir. Tüm uyarılar zaten program tarafından yapılacaktır.

nokia c3-01 yazılım güncelleme 4


Dördüncü aşamada yedeklemeyle alakalı tekrar bir uyarı alırsınız. Eğer yedekleme yaptıysanız yedeği yükle, yapmadıysanız yedeklemeyi atla seçeneğiyle devam edebilirsiniz.

Son aşama işlemin tamamlanmasıyla ilgili sonuç bildirir. Eğer işlem sonucu olumsuzsa lütfen baştan tekrar deneyin.

Not: Kilit kodu kırmak veya başka bir nedenle full yazılım yüklemek istiyorsanız lütfen buraya tıklayın.

Author: Tayfun Sağır

3 thoughts on “NOKIA C3-01 Yazılım Güncelleme

  1. Normalde silinmemesi gerekir ama güncelleme işlemi aksiliklere açık. Eğer bir aksilik oluşursa, veriler silinebilir ve bir daha WhatsApp yükleyemeyebilirsiniz.!

  2. Bu Nokia C3-01 de yazılım güncellemesi yaptığımızda telefondaki uygulamalar silinir mi whatsapp gibi mesela..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir