NOKIA C3-01 İnceleme

Nokia X3-02’nin kardeşi niteliğindeki C3-01, dokun ve yaz(touch and type) serisinden bir model. Orta seviyeye hitap eden NOKIA C3-01, fiziksel klavyenin yanında dokunmatik ekrana da sahip. Bu yüzden yön tuşları yok ve tuş dizilimi sadece rakamlar ile arama yap-sonlandır şeklindeki  tuşlarından ibaret. Bu tuş yapısıyla X3-02’den biraz olsun ayrılıyor.

Biraz olsun değinmişken tasarımla başlayalım… Telefonu metal bir kasa çevreliyor ve bu yapısıyla dayanıklı bir görüntü sunuyor. Çelik kasa Nokia tasarımı favorisi olanların ilgisini çekmiştir diye düşünüyoruz. Yalnız kasa kolay çizilip, çabuk deforme oluyor. Özellikle yes ve no tuşları çok çabuk soyuluyor. Gün içerisinde çok fazla mesaj atıyorsanız bir süre sonra rakamlar da soyulmaya başlıyor. O yüzden günümüz telefonlarının bir çoğuna yaptığımız gibi iyi korumamız gerekiyor. Çelik kasasına rağmen bu kadar korunmaya muhtaç olması eksisi.

Telefon oldukça ince, sade tasarım başarılı. C3-01 daha ilk bakışta sade bir telefon olduğunu belli ediyor, tasarımı da yazılımı da karmaşık değil. X3-02’de gördüğümüz müzik çalar ve sms kısa yol tuşları C3-01’de yok ki bu bize göre iyi bir şey. Bu tip bir telefon için sadelik önemli. Kalkmış olan tuşlar rakamlara yer açtığından rakamların bulunduğu tuşlar oldukça büyük ve kullanımı oldukça kolaylaştırıyor. Tuş dizilimi bizce başarılı. C3-01 üç renkle piyasada; gümüş gri, koyu gri ve altın sarısı.  Bizim tercihimiz siyaha yakın gri rengi.

nokia c3-01 2

Tabii ki tasarım ayağının ikinci ayağını aynı zaman bir donanım olan dokunmatik kısmı oluşturuyor. İşte bu kısmın çok başarılı olduğu söylenemez. Fiyatı açısından baktığımız bu seviyede çok iyi bir dokunmatik beklemek yanlış olsa da daha iyisi olmalıydı. Hem duyarlılığı çok iyi sayılmaz hem de çok fazla arıza veriyor. C3-01’e sıfır olarak sahip olanlardan hala ilk dokunmatiğini kullananlar çok ama çok azdır. Büyük ihtimal değişmiştir. Çünkü ömrü çok kısa. Tıpkı X3-02 gibi! Dokunmatiği değiştikten sonra daha iyi olsa da yine de yetersiz.

Bu ayarda bir telefon için ideal bir kamera olan 5 megapiksel tercih edilmiş. Fotoğraf çekimleri ve video kayıdı fena değil. Flaşının olması artısı. Zira X3-02 de flaş yoktu!

Bluetooth, wi-fi gibi kablosuz bağlantılar mevcut. İyi bir tarayıcısı olmasa da wi-fi barındırıyor olması iyi. 3g‘si var fakat görüntülü görüşme için bu modeli düşünenler için bir haber; önde kamerası yok.

nokia c3-01 3

 

C3-01 Nokia’nın standart işletim sistemini kullanıyor ve 680 mHz‘lik bir işlemci telefonu destekliyor. İşlemci değerinden anlaşılacağı üzere seri bir telefon değil. Hafızasına çok yüklendiğinizde tıkanmalar, kasılmalar meydana gelebiliyor. Bunların önüne geçmek için ise kesinlikle güncellemeleri takip etmeniz gerekiyor! Güncelleme sonrası iyileşiyor ve kusurları azalıyor.


İnternet kullanımı yoğun olanlar için ancak ikinci telefon olarak tercih edilebilir. Yoksa tarayıcısı kötü ve internet deneyimi başarısız.

C3-01 fena sayılmayan satış rakamlarına ulaşmış bir telefon ve artık sıfır üretimi yok. Sıfırını bulmanız çok kolay olmayacaktır. Fakat ikinci elini bulmak o kadarda zor değil. Maalesef parasının tam karşılığı diyemiyoruz. Fakat çok da kötü sayılmaz!

Arama, mesajlaşma, fotoğraf çekimi, müzik dinleme gibi standart kullanımlar için iyi bir tercih olabilir. Fakat yoğun kullanımlar için kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Tasarım açısından başarılı fakat donanım açısından yetersiz bir model!


NOKIA c3-01 Teknik Özelliklerine göz atmak için lütfen tıklayın.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir