Nokia C3-00 telefonunuzda donma, ağırlaşma, hafıza hataları gibi sorunlar çıkmaya başlamışsa yazılım güncellemenin zamanı gelmiş demektir.  Ayrıca telefonunuza yüklediğiniz uygulamaların da sağlıklı çalışabilmesi için yazılım güncellemesi yapmanız önerilir.

Güncelleme işlemine başlamadan önce lütfen bilgilerinizin yedeğini alın ve batarya şarj seviyesinin %50’nin üzerinde olmasını sağlayın. (Nokia Suite ile güncelleme esnasında bilgilerinizin yedeğini alabilirsiniz.) İsterseniz sim kart ve hafıza kartınızı telefondan çıkarabilirsiniz.

Telefon güncellemesi yapabilmek için iki yöntemimiz mevcut. Birinci yöntem olarak telefonumuzu bir wi-fi ağ üzerinden güncelleyebiliriz. bunu için bağlanabileceğimiz bir kablosuz ağa ihtiyacımız var. Kablosuz ağa bağlandıktan sonra Menü>Ayarlar>Telefon>Tel. güncelleştirmeleri>Telefon yazılımını indir yolunu izleyerek var olan güncellememizi telefona indirip kurabiliriz. Yazılım güncellemesi inerken bağlantının kopmamasına ve telefonunun kapanmamasına dikkat ediyoruz.  Güncelleştirme işlemini başarıyla bitirebilmek için lütfen telefonda çıkacak olan bilgilendirme ve yönlendirme mesajlarını dikkatlice okuyup işlem yapın.

İkinci yöntem ise bilgisayar üzerinden Nokia Suite programı aracılığı ile yazılım güncelleştirmesi yapmak. Bu yöntem diğerine göre daha sağlıklı ve güvenlidir.Bilgisayarınızda Nokia Suite programı yoksa lütfen buraya tıklayarak programı indirin ve kurun. Programı kurduktan sonra açın ve telefonu usb kablosu ile bilgisayara bağlayın.Telefon ekranında bağlantı noktası seçmeniz istenecek, lütfen Nokia Ovi Suite‘i seçin.  Kısa bir donanım yüklemesinden sonra program telefon ile bağlantı kurduğuna dair bir bilgilendirme mesajı gösterecektir.

Bağlantı kurduktan sonra programın Araçlar sekmesinden Yazılım Güncellemeleri seçeneğine tıklıyoruz.

nokia suite araçlar

Açılan sayfada güncellemeleri kontrol ediyoruz. Eğer güncellememiz yoksa bile cihaz yazılımını yeniden yükleyerek telefonunuzdaki hataları giderebilirsiniz.

c3-00 yazılım güncelleme 2

Varsa güncellemeyi yoksa cihaz yazılımını yeniden yükleyi seçerek güncelleme işlemine başlıyoruz. Bir sonraki adımda program gerekli olan dosyaları internetten indirecektir. Bu indirme işlemi bilgisayar ve internetinizin hızınıza göre 5-10 dakika sürebilir. (Program sizden yedek almanızı isteyebilir, eğer telefonda önemli bilgileriniz varsa lütfen yedek alın.)

c3-00 yazılım güncelleme 3

Cihaz yazılımı indikten sonra yükleme otomatik olarak başlayacaktır. Bu esnada herhangi bir hata oluştuğunda Nokia Suite programı sizi bilgilendirecek ve yapmanız gerekenleri size iletecektir. Lütfen bu yönlendirmeleri dikkatlice okuyarak yapın. Yükleme işlemi bitince telefon kendini yeniden başlatacaktır. Lütfen açılmayı onaylayın ve Nokia Suite’in işlemin başarı ile sonuçlandığını belirten mesajını görene kadar bekleyin.

c3-00 yazılım güncelleme 4

 

Sıfırlanmış bir telefon her zaman daha verimli bir yazılım güncellemesine olanak tanır. Bu yüzden yazılım güncellemesinden önce telefonu sıfırlamanızı öneriyoruz.

Nasıl yapıldığını görmek için lütfen buraya tıklayın. 

Not: Kilit kodu kırmak veya başka bir nedenle full yazılım yüklemek istiyorsanız lütfen buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir