Nokia Asha 501 Tanıtıldı

Nokia, ucuz telefon serisine Asha 501 ile devam etti. Finlandiyalı akıllı telefon devinin sunduğu telefon, Asha platformuyla sunulan ilk telefon olma özelliğini de taşıyor.

Nokia, kısa süre önce tanıttığı Asha 201’in ardından yeni düşük bütçeli telefonu Asha 501’i tanıttı.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de tanıtılan telefonun, Asya’nın gelişmekte olan ülkelerinde akıllı telefona geçiş yapmayı isteyen tüketicilerin tercihlerinden biri olması amaçlanıyor.

2G ve Wi-Fi bağlantı özelliği bulunduracak olan 501, bir önceki modeli 201 gibi hem tek, hem de çift SIM kart girişi bulunan modellerle sunulacak.

7,6 cm (3 inç) genişliğinde ekrana sahip olan ve görünümüyle kare bir kutuyu andıran Asha 501, ön panelin orta tarafında açma tuşuna sahip. Sadece 98 gram ağırlığında olan telefonun arka panelinde 3.2 megapiksel QVGA kamera yer alıyor. Ön panelde ise kamera bulunmuyor. Cihazın ölçüleri ise 99.2 x 58 x 12.1 mm.

Asha 501, 201 gibi sosyal medya özelliklerine odaklanan bir telefon. Telefonu satın alanlar, Facebook, Twitter, Foursquare, Line, LinkedIn, WeChat ve WhatsApp gibi en popüler sosyal medya ağları ve chat uygulamalarına erişim sağlayabilecek.

Nokia Asha 501

 

ABD’DE SATILMAYACAK
Altı farklı renk seçeneğiyle sunulan Asha 501, arka panelini örten renkli kılıfıyla çekici bir görünüme sahip. Telefonun tercih edilebilecek renkleri kırmızı, yeşik, açık mavi, sarı, beyaz ve siyah. Arka panel, farklı renk seçenekleriyle değiştirilebiliyor.

17 saat konuşma süresi bulunan Asha 501, 48 gün bekleme modunda kalabiliyor. Aynı süre, çift SIM kartlı model için 30 gün.


Asha 501, ‘Home’ ve ‘Fastlane’a adlı iki ana ekran seçeneği sunuyor. Home, daha geleneksel bir görünümle uygulamaların ikonlarını ve telefon ayarlarına erişimi içeriyor. Fastlane ise bağlantılar, sosyal ağlar ve uygulamaları içeriyor. Telefonu uyku modundan çıkarmak için, dokunmatik ekranına iki defa dokunmanız yeterli oluyor.

Nokia Asha 501 çift sim

90 ülkede satışa sunulacak olan Asha 501, gelişmekte olan piyasalara odaklanan bir ürün olarak ABD’de satılmayacak.


99 dolardan satılacak olan telefon, Avrupa’da 75 Euro’dan piyasaya sunulacak. 4GB dahili belleğe sahip olan telefon, micro SD ile 32 GB ek kapasite kullanabilecek.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.