Samsung’un her kesime uygun güçlü telefon hamleleri karşısında zayıflayan Nokia ataklarına hız vermiş durumda. Stratejilerindeki değişiklikleri yeni cihazlarında Windows Phone 8 işletim sistemi kullanacak olmasından açıkca anlayabiliyoruz. Giriş segmenti ve orta seviyede de gözle görülür hamleleri mevcut. C6-01 bunun en önemli belirtilerinden birisiydi. Klasik Nokia hamlelerinden çelik kasa, sağlam görüntü, iyi bir şarj süresi gibi özelliklerin yanına eklenmiş olan 8 megapiksellik kamera modelin satışlarını oldukça yukarılara taşımıştı. Model tasarımlarında da gözle görülür bir değişim mevcut; daha parlak renklerle daha modern bir hava mevcut ürünlerde. Asha 311 de bu farklılıkların ürünlerinden.

İyi bir reklam kampanyasıyla desteklenen ürünün hitap ettiği kitleye ulaşmış gibi görünüyor. 399 liralık fiyatı sunduğu özelliklerin hakkını verir durumda. Bu fiyata daha kaliteli bir ekranla geliyor olsa satışlarda ciddi bir artış olacağı kesindi. Zira 56K kalite sunan ekran düşük kalıyor, canlılıktan taviz verilmiş.

Standart Nokia işletim sistemiyle gelen ürün kısmen akıcı bir menüye sahip. Önce Android sonra da İOs’da gördüğümüz ekran üstü bildirim çubuğu Asha 311’de de mevcut. Menü kullanımı çeşitlendirilerek ekrana daha hakim olmanızı sağlıyor. Sağa ve sola kaydırmalarla arama, menü gibi bölgelere erişebiliyorsunuz.

Son dönemin en çok kullanılan iletişim uygulaması WhatsApp cihazda direk olarak geliyor. Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlara da direk menüden erişebiliyorsunuz. Bunun yanında OVİ marketten telefonunuza uygun uygulamalar indirip, telefonunuzu dahada kişiselleştirebilirsiniz.

3,2 megapiksellik kamerada flaş desteğinin olmaması handikap gibi görünüyor fakat fiyat aralığı göz önüne alındığında normal karşılanabilir. Wi-fi, bluetooth gibi kablosuz bağlantılar ve 3G desteği telefonumuzun diğer özelliklerinden. Sar değerleri markanın sunduğu diğer ürünler gibi biraz yüksek. Şarj süresi tatmin edici. Boyutları iyi fakat cihaz daha ince olabilirdi. Model tasarımında tam bir bütünlük yok; ince ve kalın hatlar birlikte kullanılmışken, modern ve parlak renkler kalın bir kasayı tamamlıyor. Kamera çerçevesi çok büyük gibi. Arkasında çok daha yüksek değerli bir kamera bulunuyor gibi fakat  öyle değil; düşük sayılabilecek bir orta düzey. Hafızamızı biraz gözden geçirisek Nokia’nın bunu birçok cihazında yaptığını hatırlayabiliriz aslında.

Sonuç olarak fiyat avantajı tercih ettirebilir cihazı. Kaliteli malzeme göz önüne alındığında uzun süreli kullanım düşünenler için ideal dokunmatik bir telefon.

NOKIA Asha 311 Teknik Özelliklerine göz atmak için lütfen tıklayın.

Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir