NOKIA 5800 Yazılım Güncelleme

NOKIA 5800 telefonunuz artık çok fazla donuyorsa, sürekli hatalar almaya başladıysanız ya da telefonunuzun performansını arttırarak daha verimli kullanmak istiyorsanız mutlaka yazılım güncellemesi yapmanız gerekiyor. Yazılım güncellemeleri telefona ait test aşamasında belirlenemeyen kusurları gidermekle birlikte, telefonun kullandığı çeşitli uygulamaları da yeniler. Böylelikle telefonunuz daha kararlı bir şekilde çalışmaya başlar.

Nokia 5800 güncellenmemiş yazılımdan dolayı çokça hata veren modellerden bir tanesi ve bu hatalar donma, kasılma, ağır çalışma, numara silememe, yetersiz hafıza uyarıları vb. şekilde olabiliyor. Basit bir işlemle telefonunuzun yazılımını güncelleyebilir ve bu hataları bertaraf edebilirsiniz.

İşlemlere başlamadan önce telefonunuzu iyice şarj edin ve en az %50 olmasını sağlayın. İsterseniz sim kart ve hafıza kartınızı çıkarabilirsiniz. Öncelikle daha sağlıklı bir güncelleme işlemi için telefonu sıfırlamanın nasıl yapıldığına bakalım, aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli…

NOKIA 5800 XPRESSMUSİC FORMAT ATMA

Yazılım güncelleme işlemi için de iki farklı yol izleyebilirsiniz. İlk seçenek için yine telefon menüsünü kullanacakken, diğer seçenek için Nokia Suite programını kullanmalısınız. Nokia Suite programı bilgisayarınızda kurulu değilse lütfen burayı tıklayıp, indirerek kurun.

İlk yöntem için yine telefonunuzdan Menü> Ayarlar> Telefon> Telefon yönetimi> Cihaz güncellmlr.> Seçenekler> Güncellemeleri kont. et yörüngesini izlemelisiniz. Yazılım güncelleme dosyaları indikten sonra ise ‘Yzlm. gncllş. ykl.‘ diyerek yazılım güncellemesini yapabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken husus, wi-fi (kablosuz bağlantı) seçeneğini kullanmak ve bağlantının kesilmemesini sağlamak. İşlem esnasında telefon size gerekli bildirimleri yapacaktır.

Diğer seçenek ise bilgisayarınız aracılığıyla güncelleme yapmak. Bu yöntem içinde yine bilgisayarınıza bağlı bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacak.

* Güncellemeye başlamadan önce saat ve tarih ayarlarının doğru olduğundan emin olun.

Nokia Suite programını bilgisayarınıza kurduysanız, telefonunuzu data kablosu ile bilgisayara bağlayın ve USB Modu için ‘Nokia Ovi Suite ya da PC Suite‘   seçeneklerinden birini seçerek, gerekli Usb sürücülerinin yüklenmesini bekleyin. Usb sürücüler yüklendikten sonra Nokia Suite programını açın ve programın telefonunuzu bulmasını bekleyin. Eğer program telefonunuzu otomatik olarak bulmazsa, üstte ‘Araçlar‘ seçeneğinden ‘Cihaz ekle‘ bölümünü kullanabilirsiniz.

Telefonunuz program tarafından bulunduğunda aşağıdaki gibi bir bildirim görürsünüz.


Nokia 5800 XpressMusic yazılım güncelleme

‘ İleri‘ diyerek programın telefonunuza destek yazılımını yüklemesini bekleyin. Destek yazılımı yüklendikten sonra program ana ekrana dönecektir. Bu aşamada bir süre beklersiniz program telefona ait güncellemeyi arayıp, bulacak ve size bildirimini yapacaktır. Eğer yapmazsa üst tarafta ‘Araçlar‘ sekmesinde ‘Yazılım Güncellemeleri‘ bölümünü tıklayarak, güncellemeyi manuel olarak arayabilirsiniz. Yazılım güncellemeleri bulunduğunda aşağıdaki gibi bir bildirimle karşılaşırsınız.

Nokia 5800 XpressMusic yazılım güncelleme 2


‘ butonunu tıklayarak ilerleyin. Bir sonraki aşamada aşağıdaki gibi güncelleme detaylarıyla karşılaşacaksınız.

nokia 5800 XpressMusic yazılım güncelleme 3

Burada da ‘Yükle‘ sekmesini tıklayarak, başlıyoruz. Program tüm aşamalarda sizi bilgilendirecektir. İlk aşamada program bilgisayarınızda geçerli bir güncelleme dosyası olup olmadığını kontrol eder ve yoksa indirir.

nokia 5800 XpressMusic yazılım güncelleme 4

2. aşama ise yedeklemeyle ilgili bölüm. Bu aşamada kişisel tercihizi yapıp, iligili bölüme tik atarak, ‘ileri‘ deyin.

nokia 5800 XpressMusic yazılım güncelleme 5

3. aşamada program dosyaları telefonunuza yükler ve aşağıdaki gibi bir ekran görünür.

nokia 5800 XpressMusic yazılım güncelleme 6

Güncelleme dosyaları yüklendikten sonra telefonunuz yeniden başlatılır. İlgili bildirimleri takip edin ve telefonunuzu açmak için telefonunuz üzerinden onay verin. Sim kartınız takılıysa pin kodunu girmeniz gerekebilir.

4. aşama yine yedekle ilgili kısımdır. Yedekleme aldıysanız, bu aşamada geri yükleme yapabilirsiniz.

5. ve son aşamada işlemin sonucuyla alakalı bildirim alırsınız. İşlemi başarıyla gerçekleştirdiyseniz ‘Cihazınız artık güncel’ şeklinde bir bildirim alırsınız. Telefonunuzu artık daha iyi bir performansla, daha verimli olarak kullanabilirsiniz.

nokia 5800 XpressMusic yazılım güncelleme 7

Yukarıdaki teyidi aldıysanız ‘Son’ seçeneğini tıklayın ve bekleyin. Program uygulamalarınızın güncellemesini arar ve size yukarıdaki güncelleme bölümünde gösterir. Uygulamaları da güncelledikten sonra işlem tamam demektir.

Not: Kilit kodu kırmak veya başka bir nedenle full yazılım yüklemek istiyorsanız lütfen buraya tıklayın.

 

Author: Tayfun Sağır

14 thoughts on “NOKIA 5800 Yazılım Güncelleme

    1. Microsoft desteği kestiği için Symbian işletim sistemi kullanan Nokia cihazlarda ilgili sorun yaşanıyor. Bu yüzden telefonu fabrika ayarlarına döndürüp, denemekten başka çare kalmıyor.

    1. hackla telefonu kapat kamera+krmzi tus+yesil tus+acma kapama tusuna bas ulke gelio sakin birakma ibgilizce oluo tlfn endilesenme acildimi turkce yi sec tekrar guncelle

  1. 3. aşamada laptopta bir sorun oluştu yeniden başlatılacak diyor yazılım güncellemesini yapamıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim

    1. mümkünse başka bir kablo ile deneyin. aynı sorunb devam ederse başka bişr bilgisayarda deneyin.

  2. 3.yükle de bi sıkıntıoluyo sanırım cihazla olan bağlantı kesildi diyo dediği gibi yapıyorumcihazı tekrar bağlıyorum harfine harfine uyguluyorum dediklerini ama yine hata veriyo niye?

    1. lütfen başka bir usb noktası kullanın. bilgisayarın arkasındakilerden olabilir. usb kablosunu direk bilgisayar kasasına takın arada uzatma kablosu olmasın. varsa başka bir kablo ile deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.