NOKIA 3500c Sıfırlama ve Yazılım Güncelleme

NOKIA 3500 classic telefonunuz artık çok fazla donuyorsa, sürekli hatalar almaya başladıysanız ya da telefonunuzun performansını arttırarak daha verimli kullanmak istiyorsanız mutlaka yazılım güncellemesi yapmanız gerekiyor. Yazılım güncellemeleri telefona ait test aşamasında belirlenemeyen kusurları gidermekle birlikte, telefonun kullandığı çeşitli uygulamaları da yeniler. Böylelikle telefonunuz daha kararlı bir şekilde çalışmaya başlar.

Nokia 3500 classic güncellenmemiş yazılımdan sebebiyle çok hata veren bir telefon olmasa da zaman zaman donma, kasılma, ağır çalışma, numara silememe, yetersiz hafıza uyarıları vb. şekilde hatalar alınabiliyor. Basit bir işlemle telefonunuzun yazılımını güncelleyebilir ve bu hataları bertaraf edebilirsiniz.

Baştan uyaralım yapmanız gereken işlemler çok basit, her detaya değinmeye çalıştığımız uzunca makaleden gözünüz korkmasın. :) İşlemlere başlamadan önce telefonunuzu iyice şarj edin ve en az %50 olmasını sağlayın. İsterseniz sim kart ve hafıza kartınızı çıkarabilirsiniz. Öncelikle daha sağlıklı bir güncelleme işlemi için telefonu sıfırlamanın nasıl yapıldığına bakalım…

NOKIA 3500 classic  Format Atma

Mümkünse güncellemeye başlamadan önce telefonunuzdaki verilerin yedeğini aldıktan sonra telefonunuzu sıfırlayın. Sıfırlanmış bir telefon her zaman daha iyi bir güncellemeye imkan tanır.

Telefonunuzu sıfırlamak için iki farklı seçeneğiniz mevcut. İlki için telefonunuzdan Menü> Ayarlar> Fabr. ayarl. geri yükle yörüngesini izleyin ve uyarıyı okuduktan sonra ‘Devam‘ diyerek onay verin.

Diğer seçenek ise arama ekranında tuşlama yapmaktır. Bunun için ise *#7370# tuşlamasını yapmalısınız. Yine aynı şekilde veri yedeğiniz mevcutsa ‘Devam‘ diyerek ilerleyin ve telefonunuzun sıfırlama işlemini bitirmesini bekleyin. Sıfırlama işlemi bittikten sonra telefonunuz kapanır ve sıfırlanmış bir şekilde yeniden açılır.

*Bu sıfırlama yöntemlerinin ikisi içinde telefonunuzun güvenlik kodunu bilmeniz gerekir. İki seçeneği de onaylamanız için telefon sizden güvenlik kodunuzu ister. Daha önce değiştirmediyseniz güvenlik kodunuz, tüm Nokia telefonlarda standart olan 12345‘dir. Güvenlik kodunuzu bilmiyorsanız, sıfırlama aşamasını yapmadan güncelleme işlemini yapmalısınız.

**Nokia 3500 classic’e format atmak için bilinen bir tuş kombinasyonu yoktur! O yüzden sıfırlama işlemini yukarıdaki iki yöntemle yapmak zorundasınız.

Artık telefonunuz verimli bir güncellemeye müsait. Başlayalım…


NOKIA 3500 classic Yazılım Güncelleme

Güncel yazılımı telefonunuza yüklemek için tek bir seçeneğiniz bulunuyor ki o da Nokia Suite programı. Bilgisayarınızda Nokia Suite programı yoksa lütfen buraya tıklayıp, indirin ve kurun.

* Güncellemeye başlamadan önce saat ve tarih ayarlarının doğru olduğundan emin olun.


Nokia Suite programını bilgisayarınıza kurduysanız, telefonunuzu data kablosu ile bilgisayara bağlayın ve USB Modu için ‘Nokia Ovi Suite yada PC Suite‘   seçeneklerinden birini seçerek, gerekli Usb sürücülerinin yüklenmesini bekleyin. Usb sürücüler yüklendikten sonra Nokia Suite programını açın ve programın telefonunuzu bulmasını bekleyin. Eğer program telefonunuzu otomatik olarak bulmazsa, üstte ‘Araçlar‘ seçeneğinden ‘Cihaz ekle‘ bölümünü kullanabilirsiniz.

Telefonunuz program tarafından bulunduğunda ‘Nokia 3500c cihazınız artık bağlı‘ şeklinde bir uyarı alırsınız. ‘ileri‘ seçeneğini  tıklayıp devam edin. Program destek yazılımlarını telefonunuza otomatik olarak yükledikten sonra ana ekranına dönüş yapar. Bu aşamada bir süre bekleyin. Program güncellemeleri otomatik olarak bulursa size uyarıda bulunacaktır. Güncellemelerle ilgili bir uyarı almazsanız yukarıdaki ‘Araçlar‘ sekmesinden ‘Yazılım Güncellemeleri‘ bölümünü tıklayın ve manuel olarak aratın. Güncellemeler bulunduğunda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsınız.

Nokia 3500c yazılım güncelleme

 

‘ butonunu tıklayarak ilerleyin. Bir sonraki aşamada aşağıdaki gibi güncelleme detaylarıyla karşılaşacaksınız.

Nokia 3500c Yazılım güncelleme 2

 

Burada da ‘Yükle‘ sekmesini tıklayarak, başlıyoruz. Program tüm aşamalarda sizi bilgilendirecektir. İlk aşamada program bilgisayarınızda geçerli bir güncelleme dosyası olup olmadığını kontrol eder ve yoksa indirir.

Nokia 3500c Yazılım güncelleme 3

 

2. aşama ise yedeklemeyle ilgili bölüm. Bu aşamada kişisel tercihizi yapıp, iligili bölüme tik atarak, ‘ileri‘ deyin

Nokia 3500c Yazılım güncelleme 4

 

3. aşamada program dosyaları telefonunuza yükler ve aşağıdaki gibi bir ekran görünür.

Nokia 3500c Yazılım güncelleme 5

 

Güncelleme dosyaları yüklendikten sonra telefonunuz yeniden başlatılır. İlgili bildirimleri takip edin ve telefonunuzu açmak için telefonunuz üzerinden onay verin. Sim kartınız takılıysa pin kodunu girmeniz gerekebilir.

4. aşama yine yedekle ilgili kısımdır. Yedekleme aldıysanız, bu aşamada geri yükleme yapabilirsiniz.

5. ve son aşamada işlemin sonucuyla alakalı bildirim alırsınız. İşlemi başarıyla gerçekleştirdiyseniz ‘Cihazınız artık güncel’ şeklinde bir bildirim alırsınız. Telefonunuzu artık daha iyi bir performansla, daha verimli olarak kullanabilirsiniz.

Nokia 3500c Yazılım güncelleme 6

Yukarıdaki teyidi aldıysanız ‘Son‘ seçeneğini tıklayın.. İşlem tamam!

Not: Kilit kodu kırmak veya başka bir nedenle full yazılım yüklemek istiyorsanız lütfen buraya tıklayın.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.