Motorola Moto G DNS Ayarı Değiştirme

Motorola Moto G model telefonunuzda herhangi bir engele takılmadan internette sörf yapabilmeniz için DNS ayarı değiştirmelisiniz. DNS ayarınızı değiştirdiğinizde bütün engelli, yasaklı siteleri açabilirsiniz.

DNS değişikliği kablosuz (wi-fi) bağlantısı için geçerlidir. Kablosuz ağ değil de normal mobil internetinizi kullanarak internette özgürce dolaşmak istiyorsanız VPN uygulamalarını kullanmanız gerekiyor. Telefonunuzda VPN seçeneği mevcut ancak ayarlaması çok karışıktır. Bunun yerine Google Play Store’dan ücretsiz VPN uygulaması indirmenizi tavsiye ederiz.

Kablosuz bağlantı için DNS değiştirmeye gelirsek;

Ayarlara girin.  Kablosuz ve Ağlar kategorisinde Kablosuz seçeneğini aktifleştirin ve kablosuz ağınıza bağlanın.  Bağlandığınız ağın üstüne dokunun ve 1-2 saniye basılı tutun. Karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Ağı değiştir seçeneğine dokunun.

Karşınıza bir pencere çıkacaktır. Pencereyi daha rahat görmek için  geri tuşuna bir kez dokunup klavyeyi kapatın. Gelişmiş seçenekleri göster seçeneğini işareteyip alta doğru inin.  IP ayarlarıStatik olarak değiştirin ve alta doğru inin.  DNS1 ve DNS2 seçeneklerini göreceksiniz. Bu kutucuklara kendi DNS ayarlarınızı yazın. Elinizde DNS yoksa aşağıdakileri kullanabilirsiniz.

DNS1: 8.8.8.8
DNS2: 8.8.4.4

DNS1: 198.153.192.1
DNS2:198.153.194.1

DNS adreslerinizi yazdıktan sonra Kaydet butonu ile yaptığınız değişiklikleri kaydedin. Son olarak Wi-fi’yi kapatıp geri açın. Şimdi istediğiniz siteye girmekte özgürsünüz.

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.