İstanbul Üniversitesi teknolojik gelişmelerde insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için, mobil uygulama uzmanları yetiştirecek.

İstanbul Üniversitesi (İÜ), teknolojik gelişmelerde insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için, mobil uygulama uzmanları yetiştirecek.

İÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler, beraberinde değişimi de getiriyor. Artık diz üstü bilgisayarlar yerine, tablet ve akıllı telefonlar kullanılıyor. Trafiğe çıkmadan önce cep trafik, bankacılık işlemleri için cep bank ile gazetelerin mobil uygulamaları giderek yaygınlaşıyor.

Mobil dünyadaki gelişmeler, içerik ve tasarım gibi hususları da beraberinde getiriyor. Bu kapsamda geliştirilecek uygulamaların, hem içerik, hem de tasarımların mobil ortamların yapısına ve dokusuna uygun olması gerekiyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İÜ Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) Dekanı Prof. Dr. Alper Cihan, mobil platformlarda gerçekleşen bu gelişmenin beraberinde insan kaynağı ihtiyacını doğuracağını bildirdi.

mobil uygulama uzmanligi bolumu iu itu

 

Cihan, bu ihtiyacı karşılamak üzere, “Mobil Uygulama, Tasarım ve Geliştirme” ile “Etkileşimli Çokluortam Tasarımı” 2 yıllık önlisans programlarının açılması için teklif hazırladıklarını belirtti.

Programların koordinatörü Doç. Dr. Fatih Gürsul ise teklif edilen 2 yıllık bu bölümlerde, “Mobil Arayüz Tasarımı”, “Mobil Programlama”, “Mobil Grafik Tasarımı”, “Çoklu Ortam Tasarımı ve Üretimi” gibi bir çok yeni dersin olacağını ifade etti.

Gürsul, bu bölümden mezun olacak öğrencilerin, GSM operatörleri, mobil uygulama geliştiren yazılım firmalarının yanında, Milli Eğitim Bakanlığının yürüttüğü Fatih Projesi kapsamında içerik geliştirmede istihdam edilebileceklerini kaydetti.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir