Kış mevsiminin bir türlü bitmediği ve yazın da bir türlü gelmediği bu dönemde akıllı telefon pazarında ardı ardına önemli gelişmeler yaşanıyor. Her sene bahar aylarında hemen hemen tüm markalar lokomotif modellerini güncelleyip, yeniliyor. Bu sene de durum değişmedi ve önemli üreticiler yeni modellerini göz önüne çıkardı. Aslında Apple ile sonbaharda başlayan bu furyaya son olarak LG de katılarak G4’ün tanıtımı yaptı. Sıranın sonunda ise Sony var! Xperia Z4 bu ay içinde tanıtılacak ve piyasaya sürülecek.

Peki her sene ilk bahar mevsiminde doruk noktasına ulaşan bu gelişmeler arasında neler var?

Apple 6. Nesil iPhone’u Tanıttı
Apple yine Eylül ayında bir tanıtım etkinliği düzenledi ve 6. nesi akıllı telefonlarını tanıttı. Aslında bir çok kişi tek bir model beklerken, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus şeklinde 2 farklı model karşımıza çıktı. Özellikle büyük boyutlarıyla iPhone 6 Plus ilgi odağı olurken, Apple’ın akıllı telefon tasarımlarının tamamen değiştiği görüldü. Tasarımlarını Samsung’a benzettiği için Apple bu dönemde oldukça fazla eleştiriye maruz kaldı. Artık akıllı telefonları büyümüş ve tasarımları daha oval hatlarla çevrilmişti.

Tanıtım etkinliği sonrasında yapılan eleştirilere rağmen Apple müşterilerini kuyruğa dizdi ve satış rekorları kırdı. Kullanıcılar da genel itibariyle yeni modellerden memnun. Özellikle iPhone 6 Plus’ın şarj performansı bu ara şehir efsanesi haline gelmiş durumda!

iphone-6-6-plus

Samsung Galaxy S6 ‘Serisi’
Samsung da tanıtım etkinliğinde teknoloji meraklılarını ters köşeye yatırmış diğer bir marka. Apple ile birlikte akıllı telefon pazarının liderlik koltuğunda sürekli yer değiştiren marka, beklenildiği gibi Galaxy S6’yı tanıtmakla yetinmedi ve çift tarafa uygulanmış kıvrımlı ekranıyla Galaxy S6 Edge’yi de piyasaya sürdü. Samsung cephesinde ise bu yeni model en çok sükseyi yapan detay oldu. Telefonun ekranı 2 tarafından birden kavisli ve orta kasayla birleşik.

Galaxy S6 Edge tek başına sükse yapan detay değildi tabiiki. Samsung da tasarımsal manada keskin kararlar aldı ve plastik malzemeden vazgeçti! Samsung’un yeni lokomotif modellerinde artık batarya çıkarılamıyor ve hafıza kartı desteği de sunulmuyor. Bunun yanında her zaman olduğu gibi yeni modeller en güncel teknolojilerle donatılmış durumda. 64 Bit işlemci, DDR4 Ram bunlardan bazıları.

galaxy-s6-s6-edge

Htc One M9 Piyasada
Htc, Samsung’la aynı gün, daha erken saatte bir tanıtım etkinliği gerçekleştirdi ve One M8 modelini güncellediğini duyurdu. One M9 tasarım detaylarıyla neredeyse One M8’in aynısı. Ancak tabiiki artan tecrübeden faydalanılmış ve model güncellenmiş. Yine Apple ve Samsung’da olduğu gibi güncel donanım ve yazılım birimleri yeni modelde kullanılmış. Android 5 Lollipop işletim sistemi ve geliştirilen arayüz yazılımsal manada en çok dikkat çeken detaylar.

One M9 yine tek parça alüminyum kasa kullanılarak yapılmış ve beğenilen şık tasarım devam ettirilmiş. Yeni modelle hemen hemen aynen devam eden tek detay tasarım değil. Bir çok özellik aynen korunurken, bir çok detay ise güncellenmiş.

Ht yeni amiral gemisinde de çizgisini bozmayarak ürünü için hatrı sayılır bir bedel talep ediyor! Telefon ülkemizde 2800 lira gibi bir rakamla satışa çıktı. Bu da yine teknoloji takipçilerini şaşırtmayan detaylardan bir diğeriydi.

htc-one-m9-

LG G4 Gerçek Deri Arka Kapakla Geliyor!
LG de lokomotif modelini yakın zamanda tanıtan üreticilerden. Tanıtımı 5 ülkeden birden yapılan yeni model gerçek deri arka kapağı ve vaaddettiği yüksek kamera performansıyla öne çıkıyor. Bu detayların dışında G3’ten çok fazla bir ekstrayla geldiği söylenemez. Htc gibi LG de yeni modeliyle sükse yapamayan bir üretici olarak dikkat çekiyor. Öyle ki telefon neredeyse G Flex 2 modeliyle aynı özelliklere sahip.

Tasarım çizgileri ve bir çok detayıyla G3 çizgisinde yer alan yeni lokomotif model G4, üstün kamera performansı vaaddiyor. Tanıtımda en çok öne çıkan detayların başında gelen kamera performansı için LG oldukça iddialı. Tüm markalarda olduğu gibi LG de selfie furyasından gerekli sonuçları çıkarmış ve ön kamerayı mümkün mertebe güçlendirmiş. 8 Megapiksel ön ve 16 Megapiksel arka kameraya sahip LG G4.

lg-g4-tanitimi

Sony Xperia Z4 Yakında!
Büyük üreticiler tarafında şu an yeni modelini resmi tanıtımla duyurmamış tek marka Sony. Akıllı telefon pazarında umduğunu bir türlü bulamayan, buna rağmen piyasada kalacağını belirten marka, yine su ve toz geçirmezlik özelliği üzerine oturtacağı yeni modelini Mayıs-Haziran ayı gibi duyuracak.

Sony Xperia Z ile iyi bir rüzgar yakalamış olmasına karşın bir türlü istediği başarıyı yakalayamadı. Ancak boş durmadı ve yeni modellerini duyurmaya devam etti. Sürekli geliştirdiği telefonlarını kendi tecrübeleriyle birleştiren ve oyun konsolu gibi bir çok teknoloji ürünüyle kolaylıkla çalışmasına imkan veren marka Xperia Z4 için acele etmiyor. Sony, yeni lokomotif modellerini bir çok kez WMC’de tanıtmıştı. Bu sefer ise sadece duyuruyla yetinip, tanıtımı biraz erteledi. Mayıs ayında yapılması beklenen tanıtımla Xperia Z4 görücüye çıkacak.

Sony Xperia Z4 yine toz ve su geçirmezlik özelliği ile gelecek. Teknik detaylardan diğer beklentiler ise diğer markaların paralelinde, güncel teknolojiler kullanacak olması. DDR4 Ram, 64 bit işlemci, güçlü bir ön kamera bunlardan bazıları.

sony-xperia-z4-

Ve Diğerleri…
Büyük üreticilerin yanı sıra piyasanın diğer aktörleri de boş durmadı. Bu bağlamda Huawei, P8 modelini, Asus, Zenfone 2’yi tanıttı. ZTE‘nin de yakında yeni bir model görücüye çıkarması bekliyor. Ülkemizde de bu dönem Vestel Venüs serisi tanıtıldı ve Turkcell T50, Turkcell T50 Turbo olarak güncelledikten sonra, T60 modelinini tanıtmaya hazırlanıyor. General Mobile da Android One ile yapılan işbirliğinden doğan yeni ürünü General Mobile 4G modelini yakında duyuracak

Yaz ayıyla birlikte mobil teknolojide sular bir nebze durulacak ve Eylül ayındaki Apple lansmanına kadar üreticiler daha çok reklam çalışmalarına yoğunlaşacak. Bu dönemde piyasada yine ciddi bir rekabet olacağı kesin. Bu büyük rekabetten kimler kârlı çıkacak, hep birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir