Mobil dünyasının yakından takip ettiği CES 2013 fuarı tüm hızıyla devam ediyor. Corning, dün mobil cihazların ekranlarını koruyacak Gorilla Glass 3 teknolojisini tanıttı. Birçok markanın tercih ettiği Gorilla Glass’ın, 2013’te Apple tarafından da tercih edilebileceği öne sürüldü.

Akıllı telefon ve tabletler için darbelere dayanıklı ve esnek cam üreten Corning, en son ‘zırhını’ dün CES 2013’te sundu.

Corning’in atom seviyesine kadar yeni bir alaşım kullandığını açıkladığı yeni camın, önceki versiyonlarından üç kat daha güçlü olduğu ifade edildi.

Corning, dayanıklığını göstermek için kısa bir sunum yaptığı yeni camın, ‘Native Damage Resistance’, yani Doğal Hasar Direnci teknolojisine sahip olduğunu da belirtti. Bu teknoloji sayesinde, mobil cihazların ekranı çatlaklara ve çiziklere karşı çok daha dayanıklı olacak.

gorilla

Kısaca Corning, cebinizden çıkarmaya veya fotoğraf çekmeye çalışırken yere düşürürseniz, akıllı telefonunuzun çatlama olasılığının çok daha düşük olacağını öne sürüyor.

Gorilla Glass 3, tabii ki kırılmayacak bir cam değil. Ancak günlük kazalara karşı çok daha dayanıklı olacak teknolojinin, Samsung Galasxy S IV ve 2013’te piyasaya sürülecek diğer iddialı cep telefonlarında kullanılması bekleniyor. Bu kapsamda, Gorilla Glass 3’ün, 2013’ün ortalarında piyasaya sürülmesi beklenen S IV ve diğer telefonlarla tüketicinin karşısına çıkması beklenebilir.

Gorilla Glass 1 ve 2, bugüne kadar HTC, Samsung, Nokia ve LG’nin en az 10 modelinde kullanıldı. Akıllı telefon piyasasının kalkanı olarak yerini güçlendiren Gorilla Glass’in, Apple tarafından da tercih edilebileceği düşünülüyor.

GottabeMobile sitesi, Apple’ın, 2013’te piyasaya çıkması beklenen iPhone 5s ve iPhone 6’da Gorilla Glass 3 kullanabileceğini öne sürdü. Apple, böyle bir hamleyle Ar-Ge maliyetini düşürebilir.

ntvmsnbc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir