Lollipop İle Gelen Yenilikler!

Android 5.0 Lollipop güncellemesinin Nexus 6 ve Nexus 9 modellerine yüklenmesinden sonra teknoloji sevenlerin merak ettikleri, yeni güncellemenin neler getirdiği oldu… 

Her güncelleme sonrası en dikkat edilen konu olan pil tüketimi, bu güncelleme ile söz konusu duruma çözüm olacak gibi duruyor. Çünkü pil seviyesi % 15 veya % 5 seviyesine düştüğünde arka planda eşitlemeyi, titreşimleri kapatıyor ve bunun dışında birkaç küçük değişiklikle pil ömrünü uzatıyor.

Üstelik telefonun ne kadar daha açık kalacağını öğrenin!

Android 5.0 Lollipop, piliniz bitmeden önce telefonunuzu ne kadar açık tutabileceğini tahmin edebiliyor. Uyarı bölümündeki pil simgesine tıklayarak bu tahmini görebilirsiniz.

Geçmiş uygulamalarınıza göz atın!

Android 5.0’dan önceki sürümlerde cihazınızı baştan başlattığınızda, son açtığınız uygulamaların listesi ortadan kalkıyordu. Lollipop’ta ise Genel bakış ekranını kullanarak son uygulamalarınıza hızla dönebilirsiniz.

android-5-0-lollipop

İstediğiniz uygulamalardan uyarı alın!

Android 5.0 Lollipop, uyarıları kapattığınızda bile bazı uygulamaların uyarılarını almanıza izin veriyor. Ayarlar > Ses ve uyarılar > Uygulama uyarıları yolunu izleyerek uygulamalara öncelik verebilir veya onları engelleyebilirsiniz.

İstediğiniz ayarı bulamıyor musunuz? Aratın!

Aradığınız ayarın hangi menünün altında olduğunu bilmiyor musunuz? Sorun yok. Ayarlar uygulamasında büyüteç simgesine dokunarak belirli bir ayarın adını aratabilirsiniz.

Misafir modu ile uygulamaları gizleyin!

Telefonunuzu başkalarına uzatmadan önce uyarı bölümündeki kullanıcı hesabı simgesine dokunup, Misafir ekle’ye dokunarak (veya bu işlemleri daha önce yaptıysanız misafir’e dokunarak) misafir moduna geçebilirsiniz.

Lollipop Flappy Bird!

Önceki Android sürümlerinde olduğu gibi Android 5.0 Lollipop’ta da bir sürpriz yumurta var. Ayarlar > Telefon hakkında yolunu izleyin ve Android sürümü girdisinin üzerine dört kez hızla dokunun. Lolipop grafiği göründüğünde üzerine hızla birkaç kes dokunun ve son olarak uzun dokunun. Artık Google’ın Android robotlu Flappy Bird klonunu oynayabilirsiniz.

android-5.0-lollipop

Okunmayan yazılara gözlerinizi kısarak bakmayın!

Android 5.0’daki “Yüksek kontrastlı metin” adındaki yeni, deneysel bir işlev, açık renkli arka plana sahip metinleri siyah renkle sararak okunmasını kolaylaştırıyor.

Cihazınız emin ellerde!

Güvenilir cihaz, telefonunuz yakınında olduğunda kilidini otomatik olarak açmayı sağlayacak, NFC veya Bluetooth destekli bir cihazdır. İşleve Ayarlar > Güvenlik > Akıllı kilit altından ulaşabilirsiniz.

Telefonunuz belirlediğiniz saatlerde ses yapmasın!

Ayarlar > Sesler ve uyarılar > Kesintiler altından telefonunuzun ses çıkarmaması gereken saatleri ayarlayabilirsiniz. Bu sırada alarmları ve belirli kişilerden gelen mesajların seslerini açık bırakabilirsiniz.

El feneri olarak kullanın!

Lollipop’ta üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç duymadan, LED ışığını yakabilirsiniz. Uyarı çubuğunu çekip fener düğmesine dokunmanız yeterli.

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.