Android uygulamaları güncellendikçe RAM ve Dahili Hafıza kapasitesi düşük cihazlar uygulama indirirken “yeterli depolama alanı yok” gibi uyarılar verip uygulama indirmenizi engellerler.

“Hafıza kartım var, oraya indirsin uygulamaları”  dediğinizi biliyoruz  :). Ancak uygulamalar standart olarak telefon hafızasına inerler. Telefon hafızasını tercih etmelerinin sebebi hafıza kartını telefondan çıkardığınızda uygulamanın da telefondan silineceğidir.

Siz yine de isterseniz uygulamalarınızı hafıza kartına indirelecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun için telefonunuzda bir kaç işlem yapmanız gerekecek.

Öncelikle telefonunuzu rootlamanız gerekecek. Root işleminin telefonunuzu garanti kapsamı dışına çıkaracağını unutmayın. Sitemizin arama kısmında modelinizi yazarak arama yapıp root konusu olup olmadığını araştırabilirsiniz. Ayrıca iRoot ve Kingo Android Root gibi otomatik rootlama programlarını da kullanabilirsiniz.

Telefonunuzu rootladıktan sonra Google Play Store (Market) ‘dan Link2SD uygulamasını indirmelisiniz.  Anlattığımız ayarları Link2SD uygulamasını kullanarak yapacağız. Bu makalede taşıma işlemini anlatmayacağız. Taşıma(linkleme) için hafıza kartınızı ikiye bölmeniz gerekiyor. Taşıma yapmak istiyorsanız bu makaleye göz atın. aşağıda ise sadece yeni indirilen uygulamaların nasıl hafıza kartına indirileceğini anlatacağız.

Uygulamayı kurduktan sonra açın. Açılışta veya daha sonra uygulama root izni isteyebilir. Karşınıza aşağıdaki resimde olduğu gibi root izni ile ilgili pencere çıktığında izin ver‘i seçin.

link2sd kullanımı root

Ayarları yapmak için uygulamanın Ayarlar menüsüne girin.  Çıkan root izinleri kutucuklarında izin ver’i seçin.Aşağıdaki resimlere sırayla bakarak ayarlar menüsüne ulaşabilirsiniz. Kurulum yeri seçeneğini Harici yaparsanız bundan sonra indirdiğiniz tüm uygulamalar hafıza kartına inecek demektir.

Bu işlemi yaptıktan sonra hafıza kartınıza biraz daha özen göstermelisiniz. Hafıza kartınızı biçimlendirmeden önce tüm uygulamalarınızın sileceğini unutmamalısınız. Hafıza kartınızı telefondan çıkarırsanız uygulamalarınızda menüden siliniz. Kartı takıp telefonu yeniden başlatmanız gerekecek.

Bu uygulama ile telefonda işe yaramayan uygulamaları kaldırma yetkinizi de kullanabilirsiniz.  Uygulama listesinde kaldırmak istdeğiniz uygulamaya dokunun.

İşlemler butonuna tıkladığınızda karşınıza ikinci resimdeki seçenekler çıkacaktır. Kaldır seçeneği ile uygulamayı telefondan kaldırıp telefon hafızasında boş yer açabilirsiniz. Yalnız burada çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Sistem uygulaması kaldırırsanız telefon kullanılamaz hale gelebilir

7 thoughts on “Link2SD ; Uygulamaları Hafıza Kartına İndirin”
  1. Meraba bnm telefonum galajsi j5 ama hep hafiza sorunu yasiyorum garantisi var garinte mi gondereyim yoksa yapabilecegim bisey var mi yardimci olursaniz cok sevinirim

    1. Merhaba, hafıza sorunu derken biraz daha açabilir misiniz? yeterli alan yok uyarısı veriyorsa cihaza hafıza kartı takıp müzik,video ve resimlerinizi hafıza kartına taşıyabilirsiniz. buna rağmen sorun yaşıyorsanız kullanmadığınız gereksiz uygulamaları kaldırabilirsiniz.

    1. bir önceki yorumunuza cevap verdim, maalesef ace modeline artık uygulama yüklemek pek mümkün değil, yüklense bile düzgün çalışmıyorlar.

    2. Benimde öyle diyordu eger baska yakinin bir telefonu varsa bluetooth üzerinden uygulmaa paylasabilirsin yani yakinin telinne indir bu uygulmayai yakinin teline bide uygulama paylaş diye uygulama var play storede bu ıki uygulmayai indir yakinin tele sonra kendi ninki ve diger telefonu bluetooth ac arkadaisnin tekindne uygulma paylasa gir bu uygulmayai kenidne gönder tabi kendi telinnde. Bilin meyen kaynakları acman gerekli sonra arkadasindna snaa indiginde bas uzerine telinde orda yükle felan yazar yukleye bas tmamadir ins anlatabilmiismidr kusura bakma faydam dokunduysa ne mutlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir