LG P920 Optimus 3D Android Versiyonu Güncelleme – Yükseltme

Eğer Lg Optimus 3D P920 akıllı telefonuna sahipseniz ve işletim sistemini güncellemek istiyorsanız aşağıda belirttiğimiz adımları uygulamanız gerekecek.

Lg Optimus 3D P920 işletim sistemi olarak Android OS 2.2(Froya) ile birlikte gelen bir telefon ve 4.0 ice cream sandvich’e kadar yükselebiliyor. Fakat marka ülkemizde bu konuda pek başarılı değil. Birazdan belirteceğimiz adımları yaptıktan sonra telefonunuz 2.3.5(Gingerbread) versiyonuna yükselecek. Henüz 4.0 resmi olarak yayınlanmış değil. Yine de serbest yazılımcıların çalışmalarını internet ortamında bulmanız mümkün.

Şunu da belirtmekte fayda var ki kullanacağınız program tam anlamıyla Türkçe değil. Bu noktada bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz ama çok sorun etmeye gerek yok, özellikle garantili cihazlar için. Bu durumu dert ediyorsanız mesai saatleri için LG müşteri hizmetlerini arayıp, bilgisayarınıza uzaktan bağlanmalarını sağlayıp, tüm işlemleri onlara veya yönlendirmelerini bırakabilirsiniz. Ayrıca Android yüklü bir çok Lg modelinin Wi-fi üzerinde güncelleme yapmadığını da belirtelim.

*İşleme başlamadan önce telefonunuzu tam şarj edin ve işleme hazır hale getirin.

Öncelikle LG’nin resmi sitesinden telefonunuz aratıp bularak destek yazılımını indirmelisiniz. Bunun için şu linki kullanabilirsiniz;  http://www.lg.com/tr/telefon-destegi/lg-P920-LG-Optimus-3D

Sonrasında sayfadaki adımları tek tek takip edin. Adımlar sonundabilgisayarınızı yeniden başlatın ve açıldıktan sonra masaüstünüze kurulmuş olan’ LGmobile support tool’ programını çalıştırın. En üst sağdaki menüden P920 modelini bularak telefonunuzun USB driverlarını indirin. Bu işlemden sonra Ayarlar/Uygulamalar/Geliştirme menüsünden USB Ayıklama Modunu aktif duruma getirip telefonunuz açık halde USB kablonuzla bilgisayarınıza bağlayın. Cihaz otomatik olarak tanınacak ve programda daha önce gri olarak gözüken ‘Yükseltmeyi Başlat’ butonu renk değiştirerek aktif hale gelecektir.

‘Yükseltmeyi Başlat’ butonuna basın ve işleme başlayan. Program otomatik olarak belli aşamaları geçip, yeni bir menüye geçecektir. Yeni menüde program önce bilgisayarınızda yeni versiyonun yüklü olup olmadığı kontrol edecek ve yoksa otomatik olarak indirmeye başlayacaktır. Bu aşamada ‘İndir’ butonunun yanıp söndüğünü göreceksiniz.

p920-yazilim-guncelleme

İndirme işlemi bittikten sonra program Update- Yükleme(Güncelleme) bölümüne yine ototmatik olarak geçiş yapacaktır. Önemli olan nokta burası; bazı durumlarda program bu bölümü de direk geçip güncelleme işlemi bitirir. Fakat bazı durumlarda hata veriri ki böyle bir hata durumunda cihazın bağlantısını kesin ve ses açma tuşuna basılı tutarak tekrar bağlayıp. Şanslıysanız ilk seferde, değilseniz en kötü bir kaç sefer sonra güncelleme yazılımı yüklenir. Bu durumda program ekranında ‘Complate’ bölümüne geçiş yapıldığı görürsünüz ki zaten bu da yükseltme işleminin başarıyla tamamlandığı anlamına gelir.

P920 güncellemelerinde karşılaşılan sıkıntıların geneli programın ‘update’ bölümünde gerçekleşir. O bölüme kadar herşeyi doğru olarak uygulamış fakat yine de başaramamışsanız ikinci bir yöntem denemeniz gerekebilir O da telefonu söküp tekrar bağlarken pili çıkarmanız; pili çıkarın ve ses tuşuna basılı şekilde telefonu tekrar bilgisayarınıza bağlayın ve bir de öyle deneyin.


Tüm seçenekleri denedikten sonra da başarısız olma ihtimaliniz var ki o durumda telefonunuzu garantiliyse garanti servisine değilse serbest çalışan bir işin ehline göstermenizde yarar var.

Ayrıca telefonunuzu güncelledikten sonra daha sağlıklı çalışması açısından ‘Fabrika verilerine sıfırla’ yaptıktan sonra kullanmaya başlamanızı tavsiye ediyoruz.

**Burada makalede işletim sistemi güncelleme-yükseltme işlemlerinden doğacak tüm sorunların sorumluluğu kullanıcıya aittir!


Author: Tayfun Sağır

45 thoughts on “LG P920 Optimus 3D Android Versiyonu Güncelleme – Yükseltme

 1. Dediginiz sekilde adimlari uyguladim ama update bolumunde %10’a gelince donuyor ve hata veriyor birkaç kez tekarladim ama hep ayni yerde takiliyor

  1. Eski bir model olduğu için bazı aksaklıklar meydana gelmesi normal. Telefonu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra tekrar deneyin.

 2. sevgili arkadaşım hepsi iyi güzel sorunsuz yükseltme yaptım fakat acaip derecede bataryayı adeta sömürüyor sırf bu yüzden sıfır batarya aldım ama nafile 3 gün giden batarya 12 saat anca dayanıyor bu normalmidir sizce….

  1. Normaldir çünkü yeni ve güçlü sürümler her zaman daha fazla enerji tüketir. Ayrıca telefonun yaşı da ilerliyor. Bu da enerji verimliliğini etkiler.

 3. yha admin ben indirdim herşeyi yaptım Bağlantı bekleniyor diyor yükseltmeyi başlat yazısı gelmıyor usb sürücüsü kuruna bastım LGP920 yi indirdim başarıyla indi dedi halen yükseltmeyi başlat yazısı gelmiyor yha sana güvendim telefonu satmadım olmaz ise satıcam bişey de yhaa

  1. Akıllı Telefon Düzgün Bir şekilde bağlanmadığında diyor onları yapamıyorum benım telefon da olmuyor onlar kafayı yiyicem telefonu çok seviyorum bu aralar aşşağı atıcam artık telefonu yeter artık yha lütfen yardımcı ol..!!!

   1. telefon düzgün bağlanmadı diyor zaten, bağlantınızı kontrol edin, yine bağlanamaıyorsanız ya bilgizayarınızda ya kablonuzda ya da sürücü yüklemesinde sorun vardır.

 4. Burda anlattiginiz seyler hakkinda pek bilgim yok.Sizce teker teker uygulamali miyim?Demek istedigim yanlis bir sey yaptigim takdirde telefonuma zarar verir mi?

  1. anlatılan işlemler basit işlemler, ancak sizin kontrolünüz dışında da oluşabilecek sorunlar meydana gelebilir, riske girmek istemiyorsanız bir servise yaptırın lütfen.

   1. Babam daha once denemis ama servis yukseltememis sürümü.Bu telefondan mi kaynaklaniyor sizce

 5. merhaba
  soyledıgınız adımları uyguluyorum fakat En son yazılım sürümü telefonunuzda zaten yüklü şeklinde uyarı çıkıyor
  yardımcı olurmusunuz :(

  1. Merhaba. Telefonunuz zaten guncel demek oluyor bu. Yani telefonunuz baska guncelleme kabul etmiyor demektir. Suanki surumunuz kac?

  1. makalede anlatılan işlemleri eksikszi ve doğru yapmanıza rağmen güncelleme yapamıyorsanız telefonunuzda başka bir sorun var demektir. bir tekni servise danışabilirsiniz.

 6. Abi ben zaten bir güncelleme yapmıştım.Yani telefonum şuan zaten 2.3.5.Acaba yeni versiyon geldi mi?

  1. Güncellemeler sadece versiyon yükseltme amacıyla yayınlanmaz. Telefonda sonradan ortaya çıkmış hata ya da eksiklerin kapatılması amaçlı da güncelleme yayınlanabilir. P920 Android 4 güncellemesi almıyor ancak zaman zaman 2.3.5 versiyonu için de güncelleme yayınlanıyor.

 7. sanıyorum SW sürümü benim v20e olduğundan dolayı güncelleme yapamıyorum.Sürümü nasıl yükseltebilirim?

  1. Support tool guncellemek yok diyorsa sizin cihaziniz icin guncelleme yoktur. Yani dediginiz gibi v20e serisi icin yoktur.

 8. bütün driverları indirdim, support toolu açınca telefonumu tanıyor.tanıdığında ya ok yazıyor ya model ya da imei no.Fakat en son yazılım zaten yüklü diyor.ben 2.3.5 kullanıyorum.bu mu en son yazılımı???

 9. ben açmıyorum görev yöneticisini açıyorum Google harita gmail açil başka şeylerde var normalmi yani kenid açılması ????

  1. açılması lazım zaten, açılmazlarsa sorun var demektir. sistem dosyaları onlar. kapatsan da otomatik açılırlarç

 10. Bende telefonu filan tanıyor ama yükseltmeyi başlat seçişmiyiyor – en son yazılım telefonunuzda zaten yüklü diyor yardım ????

 11. Çok teşekkür ederim.bir kaç kez tekrarlamak gerekiyor.ilkinde yükseltme yapmıyor.ama sonuç olarak güncellemeyi tamamladım.emeğinize sağlık.

 12. usb yi falan takıyorum telefonu tanıyo ama hala yükseltme tuşu pasif ve yükleniyor falan diyo yardımcı olur musunuz

  1. Zaten son surum kullaniyor olabilirsiniz veya surucu yuklemede sorun cikiyor olabilir. Tekrar bastan denemenizde fayda var.

 13. Arkadaslar hepsi iyide forumda vermis oldugunuz programi indirme likine giriyorum ama programi bulamiyorum bana yardimci olursaniz sevinirim

  1. resmin heme sağında yükleme seçnekleri var, Yazılım güncelleme ve drivera tıklayın orda lg mobile supportu indireceksiniz.

 14. Çok teşekkür ederim ceplik.com sayenizde hemde tek seferde telefonumu güncelledim her yerde arıyordum çok teşekkürler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir