LG P920 Optimus 3D Format Atma – Sıfırlama

LG P920 Optimus 3D telefonunuz donuyorsa veya başka bir sebeple sıfırlamak istiyorsanız bunu telefonunuzun menüsü üzerinden ya da tuşlarıyla yapabilirsiniz. Format atmak yazılımsal sorun yaşadığınızı düşündüğünüzde denemeniz gereken ilk yoldur. Ayrıca ekran kilit desenini unutmak, bloke etmek gibi durumlar için de anlatacağımız ikinci yöntem olan donanımdan format seçeneğini kullanmalısınız.

Formatlama işlemine başlamadan önce batarya şarj durumunuzun yüzde ellinin üzerinde olmasına dikkat edin, formatlama esnasında bataryanın bitmesi yazılım çökmesine sebep olabilir. İşlem telefondaki tüm verilerin silinmesine neden olacağından, mümkünse işlem öncesi veri yedeği alın.

Kullanabileceğiniz ilk yöntem için telefonunuzun menüsüne erişebiliyor olmanız gerekir; Menü> Ayarlar> Gizlilik> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyip, onay verdiğiniz taktirde telefon sıfırlama işlemi için kapanır ve otomatik olarak, temizlenmiş bir şekilde yeniden başlar.

İkinci yöntem ise yazılımsal sorunlardan ya da ekran kilit desenini unutmak, bloke etmek gibi menüye erişime imkan tanımayan telefonlar için en etkili yöntem olan donanımdan format seçeneği! Bunun için telefonun tuşlarından yararlanarak, onarım ekranına(recovery mode) ulaşmaya çalışmalısınız.

LG_Optimus_3D_P920_format_atma

Telefonunuzu kapatın, bir iki saniye bekledikten sonra ses kısma ve 3D tuşlarıyla birlikte açma-kapama tuşlarına basıp bir süre bekleyin. Yani yapmanız gereken tuş kombinasyonu; ses kısma tuşu + 3D tuşu + açma-kapama(kilit) tuşu şeklinde.

LG logosu çıkınca güç tuşlarını bırakarak, diğer tuşlara basmaya devam edin. Bir süre sonra Android robotla karşılaşırsınız; bu aşamada tüm tuşları bırakabilirsiniz.

Android robottan sonra telefon direk olarak ‘sıfırlama teyit ekranına’ geçiş yapar. Burada dokunmatik çalışmaz; ses kısma tuşu yardımıyla ‘yes-delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve 3D tuşuyla onaylayın.

Telefon sıfırlama işlemini otomatik olarak yapar ve onarım moduna geçer. Bu ekranda ister işlemi ‘wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerinden tekrarlayabilir, isterseniz de ‘wipe cache partition‘ seçeneğiyle ön bellek temizlemesi yaparak, ‘reboot system now‘ seçeneğiyle telefonu yeniden başlatabilirsiniz.

Unutmayın ki onarım modunda(recovery mode) dokunmatik çalışmayacağından yukarı-aşağı iniş için ses kısma ve ses açma tuşlarını, seçenekleri onaylamak için ise 3D tuşunu kullanmalısınız.


Not: Bazı android sürümlerinde(Android v4.0.4 gibi) yukarıdaki donanımdan format yöntemi işe yaramayabilir. Bu durumda ses kısma + home(ev) + güç(açma-kapama) tuşlarına beraber basıp telefon açılınca tuşları bırakın. Telefon recovery modda açılacaktır. Yukarıda anlattığımız yöntem Android v2.3.5 üzerinde denenmiştir.

Author: Tayfun Sağır

5 thoughts on “LG P920 Optimus 3D Format Atma – Sıfırlama

  1. Format sayfasına dönüyor telefon acilsa dediginiz programı yüklerim ama format sayfasında kalıyor telefon

    1. CEVAPLA seçeneğini kullanarak yorum yazın lütfen.

      Yine de programı indirip deneyin. Lg cihazlarda emergency mode bulunur. Cihazı o moda sokarak bağlarsanız yazılım yüklersiniz. Yalnız emergency mode için lütfen googledan araştırma yapın.

  2. Benim lg p920 telefonum var format attım sizin tarifinize göre hareket ettim ama sürekli aynı yere dönüyor lütfen yardım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir