LG Nexus 4(E960) ya da diğer adıyla Google Nexus 4 akıllı telefonunuza format atmak için 2 farklı yol bulunur. Format atma işlemini, yazılımsal olduğunu düşündüğünüz her problem, desen kilidinin unutulması-bloke edilmesi veya tek seferde ayar ya da veri sıfırlaması yapmak için kullanabilirsiniz.

Formatlama işlemi sonunda telefon yüklenmiş tüm veri ile uygulamalar silineceğinden işlem öncesi lütfen veri yedeği alın ve işlem sırasında telefonun düşük şarj nedeniyle kapanıp, zarar görmesini önlemek için de şarj düzeyinin en az %25 olmasına dikkat edin.

Nexus 4’ü formatlamak için kullanabileceğiniz ilk yöntem için menüye erişebiliyor olmanız gerekir. Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izlediğinizde telefon sıfırlama işlemine başlayacak.

Diğer yöntem daha çok desen kilidi sorunlarını ortadan kaldırmak için kullanılan donanımdan format. Tabi bu yöntemi menüye erişemediğiniz her durum için kullanabilirsiniz. Telefonun fiziksel tuşlarıyla kurtarma moduna(recovery mode) ulaşma mantığını taşıyan işlemin uygulanması geçilmesi gereken aşamalar şu şekilde;

  • lg-nexus-4-hard-format-atmaTelefonu kapatın ve görseldeki gibi ses kısma ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
  • Etrafında bir ok olan ‘Start’ butonunu göreceksiniz. Bu aşamada 2 kez ses kısma tuşuna basarak ‘Recovery’ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylama yapın.
  • Bir süre sonra altında ‘Komut yok’ yazısı bulunan Android robotla karşılaşacaksınız.
  • Bu ekranda da güç tuşuna basılı tutarken, 1 kez ses açma tuşuna basın ve bırakın. Telefon kurtarma moduna ulaştı.
  • Ses kısma tuşuyla ‘wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Ses kısma tuşuyla ‘yes–delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Formatlama tamam! Ancak telefonda oluşabilecek bazı uygulama hatalarının önüne geçebilmek adına, ses kısma tuşuyla ‘wipe cache partition‘ seçeneği üzerine gelip, güç tuşuyla onaylamakta fayda var.
  • Son olarak telefonun normal bir şekilde yeniden başlaması için ilk sıradaki ‘reboot system now‘ seçeneği güç tuşuyla onaylayın.

Artık kurulumu yaparak, Nexus 4’ü yeniden kişiselleştirmeye başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir