LG L Bello (D331TR) Detaylı İnceleme

LG L Bello… Son dönemde markanın başarılı amiral gemileri G2 ve G3’ten ilham alan tasarımıyla orta seviyenin dikkat çeken bir model. Üstelik Avea’yla girilen iş birliğiyle birlikte reklamlarda da baş gösterdiğinden, şu sıra bilinirliği oldukça yüksek. Hatta yapılan reklam çalışmalarıyla telefon Avea L Bello olarak bilinir hale geldi. Arka kapakta yer alan Avea yazı ve logosuyla, telefonla dahili gelen Avea uygulamalarını da göz önünde bulundurunca, bu durumun yerinde olduğu söylenebilir. Peki L Bello nasıl bir telefon? Bu sorunun cevabı için telefonu 2 haftalık bir teste tabi tuttuk. Aslında bir hafta olarak düşünülen bu testimizi, makalede değineceğimiz bazı nedenlerden ötürü 1 hafta daha uzattık. İşte detaylar…

Makaleye geçmeden telefonun teknik özelliklerine göz atmak isteyenler için ilgili bağlantı; http://www.ceplik.com/lg-d331tr-l-bello/

TASARIM
Makalenin başında da belirttiğimiz gibi L Bello, yakın zamanda büyük başarı yakalayan amiral gemiler G2 ve G3’ün ana hatlarına benzer bir tasarımla geliyor. Hatta malzeme kalitesi haricinde aynısı bile denilebilir. Telefonun ses ve kilit tuşları yine arkada ve kamerayla aynı hizada, flaşa oldukça yakın bir şekilde konumlandırılmış. Bu konumlama daha önce, yakın zamanda yine LG marka bir akıllı kullanmamışlar için kullanım alışkanlıklarını değiştirmek anlamına geliyor. Ancak bu tasarım biçimi bizce başarılı. Özellikle telefonla görüşme sırasında ses açıp-kısma hareketini çok basit bir şekilde yapabilirken, bu hareketi kimseye göstermeme gibi bir şansınız da oluyor.

Telefon orta seviyeye göre oldukça iyi bir tasarıma sahip. Orta seviye olmasından kaynaklı olarak telefon yeteri kadar inceltilmemiş, biraz kalın. Ayrıca malzeme kalitesi yine seviyesine göre yeterli denilebilecek seviyede. G2 gibi tek parça kasa değil, arka kapak ve batarya çıkarılabiliyor. Arka kapak sert bir plastikten üretilmiş, baskılar bir süre sonra silinir gibi duruyor.

L Bello’nun boyutla Galaxy S4 ile hemen hemen aynı, yukarıda da belirttiğimiz gibi biraz kalın. Dokunmatik lens amiral gemil modellerindeki gibi kaliteli değil. Cam yerine yine sert plastik malmzeme kullanılmış. Ekran ve dokunmatik parçalar birbirinden ayrı.

Genel olarak bu seviye için başarılı bir tasarım. Telefonun kalın olması dışında bir kusuru yok gibi. Ancak bu seviyede bu kalınlığında normal olduğu düşünüldüğünde oldukça iyi.

avea-l-bello-inceleme

YAZILIM VE DONANIM
Gelelim en can alıcı noktaya! L Bello bulunduğu seviye için oldukça yeterli donanımlarla ve güncel Android işletim sistemi ile güncel LG arayüzüyle geliyor. L Bello ile yağtığımız testin uzamasının sebebi de aslında bu. Yeterli gördüğümüz bu donanım ve yazılım bileşenleriyle telefonun oldukça kararlı ve hatasız bir şekilde çalışacağını umuyorduk. Ancak bu çok uzun sürmedi! Yaklaşık 1 hafta kadar kararlı çalışan telefon, biraz daha yüklendiğimizde, bizi bazı sıkıntılarla karşı karşıya bıraktı! Telefona ilk günden oldukça fazla sayıda uygulama yükledik ve mümkün mertebe hepsini kullanmaya çalıştık. İlk hafta iyi çalışan L Bello, sonraki hafta bir kaç kez dondu ve bizi bataryayı çıkarmak zorunda bıraktı! Buna rağmen telefonu açmakta zorlandık! Üstelik bu aşamada telefona reset atamadığımızı da belirtelim. Arama ekranında kalan telefon yaklaşık 10 dakika sonra kendine gelebildi!

L Bello bize yaşatmış olduğu bu sıkıntı dışında gayet iyi çalıştı. Geçişler yeteri kadar hızlı ve akıcı. Testimizi hiç bir uygulamayı sonlandırmadan ve telefonu mümkün mertebe kapatmadan yaptık. Bu durum göz önünde bulundurulursa, telefonu özenli şekilde kullanan birisi belkide bizim yaşadığımız problemi hiç yaşamayacak. Ancak bu durum bize şunu gösterdi ki işletim sistemi çabuk şişiyor, dikkatli kullanım şart!

Girişte de değindiğimiz gibi L Bello çıkış döneminin en güncel işletim sistemi(Android 4.4.2) ve güncel LG arayüzüyle geliyor ki bu arayüz, amiral gemilere yakın zamanda güncellemeyle birlikte gelmişti. Telefon bu şekilde oldukça rahat bir kullanım sunuyor. Arayüzle işletim sistemi uyumlu. Telefon kullanımı oldukça ergonomik bir şekile dönüştürülebiliyor. LG’nin kendi uygulamarı da gayet iyi çalışıyor. Ekrana çift dokunuşla veya ekran kapalıyken belli noktalara dokunarak tuş kilidini açma özellikleri amiral gemilerde olduğu gibi L Bello’da da mevcut. Yazılımsal detayları beğendik.


Dört çekirdek 1.3 GHz işlemci ve 1 GB Ram bu seviye bir telefon için yeterli. Bu birlikteliğin sonuçlarını yukarıda paylaştık. Adreno 305 görüntü birimi yeterli bir donanım olsa da 480 x 800 piksel çözünürlükteki 5 inç ekranın piksel yoğunluğu düşük! Yaklaşık 200 ppi piksek yoğunluğu sunan telefonun görüntü kalitesi yetersiz.

Kamera gibi donanımlarına alt paragrafta değineceğimiz L Bello, fiyatı ve seviyesi düşünüldüğünde donanımsal açıdan tatmin edici.


KAMERA, GÖRÜNTÜLEME, SES VE MÜZİK
Ve L Bello’nun sınıfta kaldığu detaylara geldik!… L Bello her ne kadar üst seviyeyi andıran bir duruş sergilese de multimedya açısından başarısız! Zira telefonun bu noktada başarılı tek unsuru dışarıya ses veren hoparlörü! Kamera güncelleme almasına rağmen yetersiz! Ekran, düşük çözünürlük ve yetersiz piksel yoğunluğundan dolayı iyi bir görüntüleme sunamıyor! Müzik deneyimi sadece Apple kulaklıklarla yeterli düzeye ulaşabiliyor! Dediğimiz gibi sadece telefonun dışarıya verdiği ses başarılı; oldukça yüksek ve yeterli netlikte! İşte bazı ayrıntılar…

L Bello 8 megapiksek arka ve 1 megapiksel ön kameraya sahip. Kamera özellikleri gayet iyi. Ancak bu kameralarla yapılan çekimlerde sürekli bir pus mevcut! Acaba görüntülemede başarısızlık mı bu sonuçları veriyor diye düşünüp, bilgisayara aktartığımız görüntüler, sadece bir kademe iyileşebiliyor! Yeni güncellemelerle kameradaki pus ortadan kaldırılmalı.

L Bello’da müzik dinlemek istiyorsanız, ya kutudan çıkan kulaklığını ya da iPhone kulaklıklarını kullanmak zorundasınız. Aksi halde iyi bir ses duymanız mümkün değil! Samsung, Sony ve HTC kulaklıklardan alınan ses çok başarısız! Müzik deneyimi kötü!

LG-Avea L Bello multimedya konusunda sınıfta kalıyor!

lg-l-bello-inceleme

İNTERNET DENEYİMİ
L Bello 2 bant yüksek hızlı interneti destekleyen bir model ve bu yüzden üst düzey bir internet deneyimi sunamıyor. Ancak yetersiz demek de mümkün değil! Bu seviye için yeterli.

İndirmeler ve yüklemeler çok hızlı değil. Yine de kullanıcıyı yoran bir yavaşlık söz konusu değil! İdeal ölçülerdeki ekranı internet kullanımını rahatlatıyor.

ŞARJ PERFORMANSI VE KUTU İÇERİĞİ
LG L Bello’nun en beğendiğimiz yanı 2540 mAh bataryası! Bu bataryayla telefonun uyumu çok iyi olmuş! Şarj konusunda, tüm markalarda ufak tefek ilerlemeler var ancak L Bello’nun şarj performansı bugüne kadar kullandığımız akıllı telefonlar arasında en iyisiydi! Telefon bir günü rahat çıkarıp, ikinci günü zorluyor! Bu durum bizi çok şaşırttı. Telefonunu yoğun kullanmayan birisi kesinlikle 2 günü tamamlayabilir. Tabi bu aşamada şunu da hatırlatmakta fayda var; budurum belli bir süre devam edecek. Yine de batarya hor kullanılmazsa uzun süre aynı performans alınabilir.

Kutu içeriği standart şekilde 2 parçalı şarj cihazı ve kulaklık ile kitapçıklardan oluşuyor. Kulaklığından bahsetmiştik; kalitesiz olmasına karşın müzik deneyimi için tek seçeneğiniz! Şarj cihazı oldukça ergonomik ve kısa sürede dolum sağlıyor.

lg-d331tr-l-bello-incelemesi

FİYAT/PERFORMANS – SONUÇ
LG L Bello ücretinin hakkını veren bir telefon! Daha ötesi söz konusu değil! Yani karşımızda bir fiyat/performans canavarı yok! Çok iyi yönlerinin yanında, zayıf tarafları da var! 5 inç ekran avantajını cazip gören kullanıcılar için düşünülebilir. Ayrıca tasarımın ilgi çekici olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Özenli kullanıldığında uzun süre kullanıcıyı yoracağını düşünmüyoruz. Fakat beklentileri üst düzey tutmamak gerek!

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir