LG G5 Tanıtıldı!

LG yeni amiral gemisi G5’i Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi(WMC) kapsamında düzenlediği görkemli bir lansmanla tanıttı. Lg G5 teknoloji takipçilerini şaşırtan bir dizi özellikle piyasadaki yerini alacak! Modüler bir telefonla teknoloji meraklıların karşısına çıkan LG, yeni amiral gemisini 360 derece video gibi günümüzde popülarite kazanması beklenen bir çok özellikle donatmış.

LG G5 Day(LG G5 Günü) sloganıyla bütünleştirilmiş tanıtım etkinliği teknoloji takipçilerinin büyük beğenisini kazandı. Ürünün reklam sloganı ise LG G5 & Friends yani Lg G5 ve arkadaşları. Bu sloganın arkası da boş değil. Modüler bir tasarıma sahip Lg G5‘in yan aparatlarla(arkadaşları bu aparatlar oluyor) özellikleri geliştirilebiliyor. Alt bölümü bataryayla birlikte çıkarılabilen telefona, bir çok modüler parça eklenebiliyor.

Lg’nin yeni amiral gemisinin en çok dikkat çeken tarafı modüler tasarım yapısı olsa da üründe çift(dual) kamera tercih edilmiş olması da diğer bir şaşırtıcı detay olarak göze çarpıyor. Bu kameralardan biri 8 megapiksel diğeri 16 megapiksel çözünürlüğe sahip. Çift kameranın sunmuş olduğu avantajla kullanıcılar artık daha geniş açılarda görüntüler yakalayabilecek.

Ürünün bugün yapılan tanıtımına kadar yapılmış en büyük sızıntılardan bir tanesi(ürün reklamı da buna dahil) G5 ekranın sürekli açık kalacağı yönündeydi ki tanıtımla birlikte bu özellik de kesinleşmiş oldu. Cihaz ekranı saat ve tarih bilgisiyle çeşitli bildirimleri siyah beyaz tonlu bu ekran üzerinden sürekli olarak gösterecek. Tabiiki bu bir mod ve bu modu kullanmak kullanıcı tercihine bırakılıyor. Ekranın siyah beyaz tonlarda açık kalacak olması da şarj ömrünü pek etkilemeyecek.

LG yeni amiral gemisinde G serisinin daha önceki modellerinde kullandığı tasarımı, modüler yapıyla zaten değiştirmiş oldu. Ancak G5 de önceki modellerden bazı izler taşıyor. Örneğin telefonun parmak izi tarayıcı bulunduran güç(kilit) tuşu yine arkada. Ancak ses tuşları bu kez arka tarafa değil, alışkın olduğumuz şekilde telefonun yanına konumlandırılmış. Ancak burada da şöyle bir detay var; ses tuşları sol tarafta. Lg G5 metal bir kasaya sahip ve USB Type-C soketi alt taraftayken, kulaklık girişi ise telefonun üst tarafında.

lg-g5-tanitildi-Lg’nin yeni lokomotif modeli bir amiral gemide olması beklenen tüm özelliklere sahip. Qualcomm Snapdragon 820 yonga seti, 4 Gb DDR4 Ram, Android 6.0 Marshmallow işletim sistemi ve en güncel arayüz, 32 Gb dahili bellek ve microSD hafıza kartı desteği bunların bazıları. G5 ayrıca güncel bir çok akıllı telefondan hatırlayabileceğimiz gibi istendiği taktirde microSD kart yuvasından yararlanılarak, çift hatlı olarak da kullanılabilecek.

2800 mAh bataryanın kullanıldığı yeni amiral geminin ekran 5.3 inç ve Full HD. Lg G5 en yeni hızlı şarj teknolojisi olan Quick Charge 3.0 ile 30 dakikada %83 doluluk oranına ulaşabiliyor.

lg-g5-tanitildi-2Yeni ürünün Amerika fiyatının 700 dolar olacağı ve global pazarda da benzer bir fiyatlandırma politikasıyla raflardaki yerini alacağı bekleniyor. Apple iPhone 6S’in de yurtdışında benzer bir fiyatlandırmaya sahip olduğu düşünülürse LG G5’in ülkemizde 2800 lira civarında satışa çıkması hiç de şaşırtıcı olmaz. LG G5 Nisan ayında piyasada olacak. Sanal gerçeklik gözlüğü gibi modüler aparatların fiyatı ise şu anda belirsiz.

Lg G5 hakkında yakın zamanda bir ön inceleme makalesi paylaşarak, telefona dair bir çok noktaya değineceğiz. O zamana kadar ürünün teknik özelliklerine göz atmak isteyenler için bağlantı hemen alt satırda.

LG G5 Özellikleri

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir