LG G4 akıllı telefonunuzda ‘durduruldu hataları’ gibi yazılımsal olduğunu düşündüğünüz problemler ya da desen kilidini unutmak, bloke etmek gibi güvenlik aşaması sorunları yaşadığınızda veya tek seferde ayar, veri sıfırlaması yapmak istediğinizde, telefonu formatlama yoluna gidebilirsiniz.

Formatlama işlemi telefonunuza sonradan yüklenmiş tüm verilerin silinmesini sağlayacağından imkanınız varsa işlem öncesi veri yedeği alın ve akıllı telefon şarj düzeyinin en az %25 olmasını sağlayın. İşlem sırasında telefonda sim ya da hafıza kartlarının bulunması önemli değildir, işlemden muaf tutulacaklar. Ayrıca formatlama uygulaması telefonunuzun garantisini etkilemez yani telefonu garanti dışı bırakmaz.

LG G4’e format atabilmek için 2 farklı yol bulunur ve bunlardan ikinci olan, genel olarak ‘donanımdan format’ şeklinde ifadelendirilen yöntem de kendi içinde 2’ye ayrılır.

Kullanabileceğiniz ilk yol olan için menü üzerinden Ayarlar> Genel> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izleyip, onay vermelisiniz. Son dokunuşunuzla birlikte G4 sıfırlama işlemi için kapanır ve bir süre kurulum ekranına ulaşır. Lütfen telefonun donduğundan emin olmadan telefonu kapamaya zorlamayın ve bataryasını çıkarmayın!

İkinci yol daha çok ekran desen kilitlerinin unutulması, bloke edilmesi gibi güvenlik aşamalarının atlanması için kullanılsa da menüye erişemediğiniz her durum için bu yöntemi kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem işletim sistemi versiyonları dolayısıyla kendi için de 2 farklı şekilde uygulanabiliyor. Yani Android 5 ve Android 6 için sürümleri için farklı yollar izlemeniz gerekiyor!

Android 5 Lollipop Sürümüne Sahip G4 Kullanıcılarının İzlemesi Gereken Yol

 • Telefonu kapatın ve ses kısma ile güç(kilit) tuşlarına basarak, telefonu açın.
 • Ekranda LG logosu belirdiğinde güç tuşunu bırakın ve yeniden basın.
 • Bir süre sonra beyaz arka planlı, üzerinde siyah renkli yazıların bulunduğu bir ekranla karşılaşacaksınız. Burada dokunmatik çalışmaz! İlgili seçenekler arasında aşağı, yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için ise güç tuşunu kullanmalısınız.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Yes‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Karşınıza yeni bir teyit ekranı çıkacak; yine ses kısma tuşuyla ‘Yes‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.

İşlem tamam! Sabırla kurulum ekranıyla karşılaşmayı bekleyin.

lg-g4-format-atma

Android 6 Marshmallow Sürümüne Sahip G4 Kullanıcılarının İzlemesi Gereken Yol

 • Telefonu kapatın ve ses kısma ile güç(kilit) tuşlarına basarak, telefonu açın.
 • Ekran ‘Recovery Mode‘ yazısını gördüğünüzde tuşları bırakın.
 • Bir süre sonra üzerinde mavi, sarı renkli yazıların bulunduğu ekranla karşılaşacaksınız. Burada dokunmatik çalışmaz! İlgili seçenekler arasında aşağı, yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için ise güç tuşunu kullanmalısınız.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data / factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Yes‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe cache partition‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Yes‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Güç tuşuyla ‘Reboot system now‘ seçeneğini onaylayın.

İşlem tamam! Lg G4’ün kurulumunu yaparak akıllı telefonunuzu yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

6 thoughts on “LG G4’e Nasıl Format Atılır?”
    1. Android 6 versiyonunda da oluyor. Biz bir çok denemede başaralı olduk. Ama tabi bu başarılı denemeler Samsung modellerindeydi. LG modelleri için durum değişken olabilir. Farklı yollar denenmeli ama şu an için bu konuda bir paylaşımımız yok. Arama motorlarında biraz araştırma yapmalısınız.

 1. lg g4 cıhaz lg yazısında restart yapıyor cozumu bılıyomusunuz veya nasıl cozer yaparız

  1. Çözüm yazılım yüklemesi denemek. Ancak bu konuda şu an web sitemizde paylaşılmış bir makale mevcut değil maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir