LG G4 Beat akıllı telefonunuzu yazılımsal olduğunu düşündüğünüz problemler, tek seferde ayar ya da veri sıfırlaması yapmak veya desen kilidi gibi güvenlik aşamalarının birinde takılı kalmaktan gibi sebeplerden ötürü formatlamak isterseniz, anlatacağımız 2 farklı yoldan size en uygun olanını kullanabilirsiniz. 

İşlem öncesi lütfen verilerinizi yedekleyin ve akıllı telefon şarj düzeyinin en az %25 olmasına dikkat edin! İşlem sırasında telefonda sim ya da hafıza kartlarının bulunup, bulunmaması önemli değildir, işlemi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Ayrıca formatlama uygulaması telefonun garantisini de etkilemeyecektir yani garanti dışı bırakmayacaktır.

Anlatacağımız 2 yönteme de onay verildikten sonra telefona müdahale edilmemeli yani kapatmaya ya da bataryası çıkarılmaya çalışılmamalıdır! İşlem süresi tamamen telefondaki verilerin büyüklüğüyle ilgilidir ve değişkendir. Yine de G4 Beat modelinde 1 saaati geçmemesi ön görülür. Olur da herhangi bir sebeple işlem takılı kalmışsa ve siz bundan emin olmuşsanız, bataryayı çıkararak, ikinci yöntemi uygulamayı denemelisiniz.

Formatlama işleminde başvurulabilecek ilk yöntem için menüye ulaşabiliyor olmanız gerekir. Ayarlar> Genel> Yedekle ve sıfırla> Telefonu sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izleyip, son olarak ‘Tamam’ bildirimine dokunduğunuzda G4 Beat sıfırlama işlemi yeniden başlatılır.

ÖNEMLİ UYARI: LG G4 Beat, Android 5.1.1 işletim sistemiyle gelen bir akıllı telefon ve Android 6.0 güncellemesini de aldı. Android işletim sisteminin bu versiyonlarında bulunan bir güvenlik aşaması nedeniyle, eğer ilk yöntemi kullanmadan ya da hesaplardan çıkış yapılmadan, direk olaran donanımdan format uygulaması(2. yöntem) yapılırsa, telefon kurulum sırasında kendisinde daha önce kullanılmış bir Gmail(Google) hesap bilgisi isteyecektir! Eğer bu bilgileri hakim değilseniz, kurulum aşamasında takılı kalabilirsiniz. Böyle bir durum başınıza geldiğinde bir teknik servise danışmanız gerekir.lg-g4-beat-format-atmaKullanılabilecek ikinci yol olan ve genellikle tuş formatı şeklinde ifadelendirilen donanımdan format ile telefon kurtarma moduna(Recovery mode) alınıp, burada işlem yapılır. Daha çok desen kilitlerinin unutulması-bloke edilmesi gibi bazı güvenlik aşamalarının atlanması için kullanılan bu yöntemi telefon menüsüne ulaşamadığınız her durum için deneyebilirsiniz.

Donanımdan format uygulamasını yaparken izlemeniz gereken yol sırasıyla şu şekildedir;

  • Telefonu tamamen kapatın ve ses kısma ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak, telefonu açın.
  • Ekranda LG logosunu gördüğünüzde güç tuşunu bırakın ve yeniden basın.
  • Telefon bir süre sonra üzerinden gri, siyah renkli yazıların bulunduğu beyaz bir ekrana ulaşır. Eğer ekranı göremezseniz bataryayı çıkarın ve işlemi tekrarlayın.
  • Ulaştığınız yeni ekranda dokunmatik çalışmayacaktır; ilgili seçenekler arasında aşağı-yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, ilgili seçeneği onaylayabilmek için ise güç tuşunu kullanmalısınız.
  • Ses kısma tuşuyla ‘Yes’ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Ses kısma tuşuyla ‘Yes’ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.

Telefon sıfırlama işlemi için yeniden başlayacak ve kısa bir süre sonra kurulum ekranına ulaşacak. İşlem tamam! Artık LG G4 Beat’i kişiselleştirip, yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir