LG D821 Nexus 5 Bootloader Unlock ve Lollipop 5.0 Yükleme

LG D821 Nexus 5 cihazlar için Android Lollipop 5.0 sürümü yayınlandı. Telefonunda root işlemi veya cihazın orjinalliğini bozacak işlemlere tabi tutan kullanıcılar Wi-Fi üzerinden güncelleme alamayabilirler! Güncelleme gözükse de güncellemeyi indirseniz de kurulumu gerçekleştiremebilirsiniz. Bu durumda cihaza yazılımı “image” dosyası şeklinde yüklemeniz gerekecek.

Cihazınıza dışarıdan herhangi bir müdahele olmamışsa lütfen Ayarlara girip  ‘Cihaz Hakkında(Telefon Hakkında)’ sekmesine dokunun ve Sistem güncellemelerini kontrol edin. Güncelleme bulunduğunuzda ‘İndir’ butonu aktifleşecektir. İndir butonu ile güncellemeyi indirip kurun.

Güncellemeyi kuramıyorsanız aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz. Yükleme yapabilmeniz için cihazınızın Bootloader kilidinin açık olması gerekir. Açık değilse önce Bootloader kilidini açmanız gerekecek. Bootlader kilidini kontrol etmek için:

1: Cihzı kapatın.

2: Cihaz kapalıyken ses kısma ve güç tuşuna basarak telefonu açın. Telefon FastBoot modunda açılacaktır. Bu ekranda en altta LOCK STATE seçeneği var.

locked: kilitli
unlocked: kilit açık

Cihaz “locked” yani kilitli ise aşağıdaki işlemler yapın. Kilit açık ise direk yükleme işlemine geçebilirsiniz.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1:  ADB SETUP 1.4.2

2:  Android SDK Slim


3:  hammerhead-lrx21o-lollipop 5

1. dosyayı indirip kurun. 2. ve 3. dosyaları winrar veya winzip yardımıyla bir klasöre çıkarın.

-BOOTLOADER UNLOCK İŞLEMİ


Telefonunuzun ayarlar kısmına girip geliştirici seçeneklerinden USB Hata Ayıklama modunu açın. Geliştirici seçeneklerini göremiyorsanız Cihaz Hakkındaya girip Yapı Numarasına 7 defa dokunup geri gelin.

Telefonu kapatın. Telefon kapalıyken ses kısma ve güç tuşlarına basarak cihazı FastBoot moduna alın ve USB kablosuyla bilgisayara bağlayın.

AndroidSDKSlim klasörünü açın,  aşağıdaki ekrana kadar gelin.

nexus 5 bootloader unlock

Bu ekrandayken shift tuşuna basılı tutarak  dosyaların olduğu pencerede boş bir yere tıklayın ve Komut penceresini burada aç seçeneğine tıklayın. Siyah MSDOS penceresi açılacaktır.

unlock-nexus-5-bootloader-unlock 1

Pencereye fastboot devices yazıp enter tuşuna basın. Bilgisayar ile telefon bağlantı kurmuşsa cihazınızın seri numarası gözükecektir. Seri numarasını göremiyorsanız lütfen bağlantıyı kontrol edin.

fastboot oem unlock yazıp enter buşuna basın. Telefon ekranına aşağıdaki seçenekler gelecektir.

unlock-nexus-5-bootloader-unlock 2

Bu ekranda dokunmatik çalışmayacaktır. Ses tuşları yardımıyla Yes seçeneğinin üzerine gelip onay için güç tuşuna basın. Ekranın altında Writing... mesajını göreceksiniz. İşlemin bitmesini bekleyin. İşlem bittiğinide LOCK STATE modu unlocked olarak değişecektir. Cihazın Bootloader kilidi artık açık. Siyah komut penceresini kapatabilirsiniz.

-YAZILIM YÜKLEME İŞLEMİ

Telefon Fastboot modundayken USB kablosuyla bilgisayara bağlayın.

hammerhead-lrx21o klasörünü açın. aşağıdaki dosyaları göreceksiniz.

nexus 5 lollipop 5 yüklemeflash-all dosyasını çalıştırın. Siyah komut penceresi açılacak ve yükleme işlemleri otomatik başlayacaktır.

Yükleme işlemi 10 dakika kadar sürebilir. Lütfen bu esnada bağlantıyı kesmeyin. Bağlantı kesilirse cihazınızda ciddi yazılımsal sorunlar meydana gelebilir! Yükleme boyunca telefon ekranında en altta Wiriting… mesajını göreceksiniz. İşlem bittiğinde komut penceresinde Press any key to exit mesajını göreceksiniz. Klavyeden herhangi bir tuşa basıp pencereyi kapatın.

Telefon kendini otomatik yeniden başlatmazsa siz güç tuşuna basıp telefonu yeniden başlatın. Telefonunuz Lollipop 5.0 yüklü şekilde açılacaktır.

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.