LG Avea (D331TR) L Bello akıllı telefonunuzda da tıpkı diğer bir çok akıllı telefonda olduğu gibi DNS değişikliği yapabilir, erişimi engellemiş sitelere ulaşabilir ya da internet hızınıza katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için aşağıda anlatacağımız yolu izleyerek, yöntemi doğru olarak uygulamalısınız.

DNS değiştirme işlemi daha çok erişimi engellenmiş, yasaklı sitelere ulaşmak için kullanılır. Ancak doğru DNS adreslerini kullanmak internet hızınıza katkı da sağlayabilir.

Anlatacağımız DNS değişikliği yöntemi için kablosuz bir ağa bağlanmalısınız. Zira mobil internet üzerinde gelişmiş ayarlara ulaşmak mümkün değil. Ancak uygulama marketinde bu konuda çeşitli uygulamalar var. Bunları kullanarak mobil internetin otomatik DNS değişikliği yapmasını sağlayabilirsiniz.

L Bello‘da DNS değişikliği için öncelikle görsellerde aktarmaya çalıştığımız gibi Menü> Ayarlar> Ağlar> Wi-Fi yörüngesini izleyin ve bir ağa bağlanın.

Daha sonra ağ adına basılı tutun ve ‘Şebekeyi düzenle‘ seçeneğine dokunun.

Yeni açılan pencerede ‘Gelişmiş seçenekleri göster‘ opsiyonuna dokunmalısınız. Bu işlemler her seferinde menünün daha da uzamasını sağlar.

Yeni beliren seçenekler arasında DHCP  olan bölümüStatik‘ olarak değiştirmelisiniz. Bu hareket DNS bölümlerine ulaşmanızı sağlar.

DNS 1 ve DNS 2 bölümlerinde gördüğünüz rakamları silin ve onların yerine yeni DNS adreslerini girin.

Son olarak ‘Kaydet’ seçeneğine dokunun ve yaptığınız değişikliklerin geçerli kılınması için Wi-Fi özelliğini kapatıp, yeniden açın.

     Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir husus var! LG marka akıllı telefonlarda, DNS değişikliği için diğer bir çok akıllı telefon üretici firmaya göre bazı farklar bulunur. Diğer markalarda olduğu gibi bir yol izlenmesine karşın, bazen son aşamadaki ‘Kaydet’ butonu aktif olmaz. Butonun aktif olabilmesi için 2 farklı yöntem mevcut. Bunlardan ilki için bağlandığınız ağı önce telefona unutturmalı, daha sonra şifreyi tekrar girerek, bağlanmalısınız. Diğer geçerli yöntem ise telefondan Root izni almak! Bunun için telefonu Rootlamanız gerekir. Nasıl yapıldığını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir