Akıllı telefonlar için en önemli konulardan biri de yazılım güncellemeleri! Çoğu zaman eksik ya da hata kapatan veya yeni ek özellikler sunan bu güncellemeler, her zaman beklenen etkiyi yaratamasa da genellikle olumlu sonuçlanır.

Yazılım güncelleme yöntemleri markalara göre değişkenlik gösterir. Bazı markalar bu işlem için yardımcı masaüstü programları sunarken, bir çok marka için ise bu mümkün olmuyor. Bu durumda sunucuya bağlanma seçeneği kullanılarak güncelleme yoluna gidiliyor. LG, söz konusu iki seçeneği de sunan bir marka. Ancak genellikle sunucuya bağlanma seçeneği kullanıldığından bu makale de daha menü üzerinden güncelleme seçeneğine değineceğiz.

LG Avea L Bello (D331TR) modelinde yazılım güncellemesi yapabilmeniz için bilmeniz gerekenler şu şekilde:

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki telefonunuz internete bağlı durumdaysa ve yazılım güncellemeleriyle alakalı bir ayar değişikliği yapmadıysanız, telefonunuz varolan güncellemelerin bilgisini verecektir. Bu durumdan bildirime tıklayıp, uyarıları takip ederek ilerlemek. yazılım güncellemesi yapmanızı sağlar.

Diğer bir nokta ise şarj düzeyi; en az %25 doluluk oranı gerekiyor.

Yazılım güncellemeleri herhangi bir veri kaybına neden olmaz. Ancak yine de oluşabilecek aksiliklere karşı veri yedeği almakta fayda var.

Güncellemeleri kablosuz bir ağa bağlanıp yapmakta fayda var. Zira güncelleme paketleri yüksek veri ücretlendirmesine neden olabilir.

Ayrıca aşağıda anlatacağımız yöntem, olası Anroid 5 Lolipop güncellemesi için de geçerli olacak.

L Bello modelinde yazılım güncellemesi yapabilmek için görsellerde aktarmaya çalıştığımız gibi Menü> Ayarlar> Genel> Telefon hakkında> Güncelleme Merkezi> Yazılım güncelleme> Gülleme için şimdi kontrol yörüngesini izlemelisiniz. Ayrıca L Bello’nun direk menüsünde yer alan ‘Güncelleme Merkezi‘ ikonuna dokunarak kısayoldan ilgili bölüme ulaşabilirsiniz. Tabi bu esnada internete bağlı olmanız gerektiğini unutmayın!

Eğer güncelleme varsa telefon buna dair bilgilendirmede bulunur. Paketi indirmek için ‘İndir‘, paketi yüklemek için ise ‘Yükle’ butonuna dokunmalısınız.

Telefon sunuculara bağlanarak güncelleme paketini indirir ve daha sonra kurulum için kapanır. Bu esnada telefonun bataryasını çıkarmayın ve telefonu kapamaya çalışmayın!

Cihaz yeniden başladığında son ayarlamaları da yaparak, ana ekrana ulaşır. Güncelleme paketi doğru olarak uygulandığından yeni bir bilgilendirme de daha bulunur.

Eğer güncellemeyi bilgisayar yardımıyla yapmak isterseniz öncelikle ‘LG Support Tool‘ masaüstü programını indirmelisiniz. Programı kurup, açtıktan sonra telefonu bilgisayara bağladığınızda, telefon ilk olarak güncellemeleri arar ve bilgisini verir. Eğer güncellemeyi manuel aratmak isterseniz ‘Araçlar> Yazılım Güncellemeleri‘ yörüngesini izlemelisiniz.

 

27 thoughts on “LG Avea L Bello (D331TR) Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?”
 1. Lg belli telefonum son zamanlarda aradığım zaman ekran kapanıyor karşı taraf kapatmadigi surece ekran açılmiyor karşı tarafın sesini hala duyuyorum ekran karanlık olduğu için bende kapatamiyorym sebep ne olabilir

  1. Yakınlık sensörüyle ilgili bir problem. Önce telefondaki verileri yedekleyip, fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyin. Sonuç alamazsanız bir teknik servise başvurun. Donanımsal bir arıza olabilir.

 2. İyi gunler benimde lg l bello telefonum andorid sürümü 5.0.2 yazıyor ben reset atmak zorunda kaldim su an telefonuma yabancı gibiyim ön tus sekilleri bile farkli ne yapmam gerekiyor eskisi gibi olmasi için

  1. merhaba, resetleme ile sürüm değişmez, güncellenmişse telefon artık bu şekilde kullanmanız gerekir, eskiye dönmeye izin vermez hiç bir cihaz ancak normal olmayan yollardan düşürebilirsiniz, düşürürseniz bir daha güncelleme alamazsınız bu yüzden güncel halini kullanmanızı öneririm, yavaş yavaş alışırsınız.

  1. Ekran gelmiyor derken telefon kendini yeniden mi başlatıyor? Biraz daha detay verebilir misiniz?

 3. s.a lg l bello güncelleme olmuyor error veriyor garantiye yolladık 550tl masraf çıkardı telefona root atmıştım ondan olabilirmi?
  iyi günler

  1. a.s olabilir ama 550 lira çok yüksek bir ücret. Açıklama olarak size ne söylediler, yani ne işlem yapılacakmış? O telefonun ancak anakartı o fiyat tutar!

    1. Yani gerek yok. Bir telefoncuya(teknik servise) giderek işlemi çok daha ucuza yaptırabilirsin. Ama yetkili servisin 600 lira fiyat verdiğini söyleme tabi. :)

 4. s.a. lg l bello telefonuma yazılım güncellemesi yaptım ama artık açılmıyor :( açılış ekranında kalıyor ne yapabiliirim yada yaptırabilecegim bi yer bilen vara lütfen cevap yazsın

  1. A.s donanımdan fornat uygulaması denediniz mi ve telefonun garantisi var mı? Ayrıca bulunduğunuz il, ilçe nedir?

 5. Yazılım güncellemesinden sonra telefonum açıldı fakat sim hazır değil diyor şebeke hizmetlerinden faydalanamıyorum bide telefon kaydı yapılmadı diyor

 6. merhaba. guncelleme bulundu diyor fakat ilerlemiyor, 0 mb ilerlemiyor. hafiza kartim 32gb. yer var halbuki.

  1. telefon hafızasında da boş yer olduğundan emin olun ayrıca wifi bağlantısı kullanmanızı öneririz.

 7. güncellemeyi onaylıyorum yazılım indiriliyor diyor fakat asla dolmuyor sonra da iptal edildi diyor kaç gündür yazılım güncellemesini yapamıyorum bi fikriniz var mı

  1. Telefonda yeteri kadar boş alan olduğundan emin olun. Wifi bağlantisinin saglikli calistigindan emin olun.

 8. Avea lg L belloya 5.0.2 güncellemesi yani android lollipop güncellemesini bugün itibariyle yasal olarak yükledim…
  bilginize

 9. LG belloya nasıl root atarım bi yardımcı olursanız sevinirim arkadaşım ya. kaç gündür yapmaya çalışıyorum denemediğim program kalmadı fakat bi işe yaramadı.

   1. peki nasıl yapabiliriz bu konuda yardımcı olma şansınız yok mu? internetten araştırıncada birşey çıkmıyo. telefon hafızası yetmiyor. yardımlarınızı bekler,iyi günler dilerim.

     1. kingo root ile denedim root failed diye uyarı çıktı :( diğer programda pcye yüklenmiyor. bu durumdan kurtulmam lazım ama nasıl?

 10. Benim LG L Bello telefonuma bugün güncelleme bildirimi geldi. Dediğiniz şekilde yazılım güncellemesinden güncellemeyi indirdim ve telefon yeniden başladı. Güncelleme kuruluyor dedi sonra da Android yükseltiliyor dedi ve güncelleme kuruldu telefon açıldı fakat bir değişiklik göremedim. Android sürümü 4.4.2 idi güncellemeyi kurduktan sonra da hala 4.4.2 olarak kaldı. Neden böyle oldu en azından bi 4.4.4 olmasını bekliyordum.

  1. İyileştirme güncellemesidir bu. Bu cihaz için 4.4.4 düşünülmüyor. Yeni güncelleme gelirse lollipop 5 olarak gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir