Lenovo A1000’e Nasıl Format Atılır?

Lenovo A1000 akıllı telefonunuzu desen kilidi gibi güvenlik kodlarından birini unutmak, tek seferde ayar ya da veri sıfırlaması yapmak veya yazılımsal sorunlardan kurtulmak için formatlamak isterseniz, bunu aşağıda anlattığımız 2 farklı yoldan size en uygun olanıyla yapabilirsiniz.

İşlem sonrası telefona yüklemiş olduğunuz her şey silineceğinden veri yedeği almayı unutmayın ve şarj düzeyini % 50 veya üzeri şeklinde ayarlamayı ihmal etmeyin!

Kullanabileceğiniz ilk yöntem için menüye erişim sağlayabiliyor olmanız gerekir. Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izleyip onay verdiğinizde, telefon sıfırlama işlemi için kapanacak ve temizlenmiş bir şekilde yeniden başlayacak.

Diğer yöntem için ise fiziksel tuşlardan faydalanmanız gerekecek. Donanımdan format adı verilen bu yöntemi menüye erişim sağlayamadığınız her durum için kullanabilirsiniz. İzlemeniz gereken yol sırasıyla şu şekilde:Telefonu kapatın ve 10 saniye kadar bekledikten sonra ses açma tuşuna basılı tutarken, güç(açma-kapama) tuşuyla telefonu açın.

Beyaz yazıların bulunduğu ekranı görene kadar tuşları bırakmayın. Bu aşamadan sonra dokunmatik çalışmayacaktır!

Beyaz yazılı ekranda yapmanız gereken ‘Recovery mode’ seçeneğini ses kısma tuşuyla onaylamaktır. Eğer ok bu seçenek üzerinde değilse, ses açma tuşuyla ilerleme sağlayabilirsiniz.

İlgili seçenek onaylandıktan sonra telefon kurtarma moduna geçmiş olacak. Burada da ilgili seçenekler arasında aşağı yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için güç(kilit) tuşunu kullanmalısınız.

Kurtarma modunda ilk yapmanız gereken ses kısma tuşuyla ‘Wipe data / factory reset‘ seçeneği üzerine gelip, güç tuşuyla onaylamak.

Onay sonrası telefon sıfırlama işlemine başlar ve bunun bilgisi ekranın en altında sarı renkte yazılarla verilir. 

Eğer seçim ekranı tekrar belirmişse, yine ses kısma tuşuyla ‘Wipe cache partition‘ seçeneği üzerine gelebilir, güç(kilit) tuşuyla onaylayıp, cache temizliği de yapabilirsiniz.


Son olarak zaten ilk sırada seçili durumda bulunan ‘Reboot system now‘ seçeneği ile telefonu yeniden başlatabilir, kurulum sonrası akıllı telefonunuzu yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir