Kırılmaz Cam Jelatin mi, Buff mı?

Akıllı telefonlarımızı giysilerimizden daha iyi koruduğumuz bir gerçek. Kılıflar, çerçeveler, ekran koruma jelatinleri bu konudaki en büyük destekçilerimiz. Çoğu zaman spontane bir şekilde seçtiğimiz, bazense çevremizden gözlemleyerek yöneldiğimiz bu akıllı telefon koruma gereçleri az da olsa dikkat ve özen istiyor. Biz bu bağlamda başka bir içeriğimizde kırılmaz cam jelatinlerin kalitesi hususuna değinmiştik. Şimdi ise ekran koruması konusunda en etkili iki araca kısaca bakıp, hangisinin tercih edilmesi gerektiği noktasında yardımcı olmaya çalışacağız.

Aslında ekran koruma yöntemleri türlü türlü, jelatinlerin normal, nano, mat gibi bir çok farklı versiyonu var. Ancak bu konuda şu an en gözde seçenek kırılmaz cam jelatinler. Karşısındaki en iddialı rakip ise Buff. Çünkü hem kullanılan malzeme hem de teknoloji farklı. Bu konuda kırılmaz cam biraz analog, Buff ise daha dijital gibi düşünebilirsiniz. Tabi öyle abartılacak bir durum yok! Buff koruyucular biraz daha profesyonel bir çalışmanın ürünü sadece. Bunu marka adının ürün adıyla özdeşleşmesinden rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Hep de böyle yapıyoruz ama ‘hemen giriş’te belirtelim; bu konudaki tercih, büyük çoğunlukla kişisel zevklerinizle ilgili. Çünkü hem aynı amaca hizmet eden ürünler hem de dışarıdan bakıldığında pek de bir farklılıkları yok. Amaç-sonuç açısından da yine benzer sonuçlar verdikleri söylenebilir.

Kırılmaz cam jelatinler de Buff koruyucular da akıllı telefon ekranını gayet başarılı bir şekilde koruyor. Tabi karşıdan gelen darbelere karşı! Bu konuda şöyle bir farklılık var ki kırılmaz cam jelatinler darbe anında ekranın kırılması önler fakat çoğu zaman kendi kırılır. Buff ise daha elastik bir yapıda olduğu için kırılmaz ancak ezilebilir. Yine Buff jelatin elastik yapısı gereği daha çabuk kir tutup, renk bozarken, kırılmaz cam jelatinler de kirlenip, rengini kolay kolay bozmaz. Dolayısıyla 2 ürün de tüketiciye benzer sürelerde hizmet eder. Yani 2 ürünü de aynı aralıkla yenilemek, değiştirmek gerekir. Tabi darbe gelmediği, derin çiziklere maruz kalmadığı sürece kırılmaz cam jelatinin değişmesine gerek yok. Buff koruyucuları ise kirlenme nedeniyle bir süre sonra yenilenmek mecburi oluyor.

Bunun dışında ürünlerin dokunma hassasiyeti noktasında sunduğu hizmet de birbirine çok benzer. Yani yaşanan deneyimler birbirine yakın. Kırılmaz cam jelatinler daha sert bir yüzeye sahipken, Buff korucuyular daha esnek bir yüzeye sahiptir. Kırılmaz cam jelatinler net kalıplara sahip olduğundan her telefona aynı düzeyde uyum sağlayamıyor. Özellikle kıvrımlı ekranlar konusunda Buff koruyucular daha iyi.kirilmaz-cam-jelatin-mi-buff-miKırılmaz Cam Jelatinlerin Orijinali Var Mıdır?‘ başlıklı makalemizde cam jelatinlerde orijinal, yan sanayi gibi bir ayrımın olmadığına, Buff koruyucuların sahtesinin ise piyasada sıklıkla satıldığına değinmiştik. Bu açından da cam jelatin daha güvenilir. Buff koruyucunun orijinalliği konusunda da net bir yol izleme şansınız var.

Sizce Kırılmaz Cam Jelatin mi, Buff Koruyucu mu?

  • Buff Koruyucu (52%, 173 Oy)
  • Kırılmaz Cam Jelatin (48%, 157 Oy)

Oy verenler: 330

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Tercih noktasında en önemli husus ise fiyat! Cam jelatinleri 15 lira gibi makul bir fiyata bulabilmek mümkünken, Buff koruyucunun orijinalini 30 lira aşağısındaki bir fiyatla bulabilmeniz çok güç. Bu açından kırılmaz cam daha ekonomik. Fakat arada uçurumlar da yok, 15-20 liralardan bahsediyoruz. Buff koruyucuların web sitesindeki resmi fiyat ise 69 lira. Yani fark büyüyebiliyor. Zaten Buff firmasının sadece en üst seviye veya popüler modeller için üretim yaptığı göz önünde bulundurulsa, seçim alanı da daralmış oluyor. Her marka ve her model için Buff koruyucu edinme şansınız maalesef ki yok! Bu yüzden daha çok premium ürünler için tercih yapmak zorunda kalınır ki aslında bizim bağlamak istediğimiz sonuç da budur! İyi bir telefon iyi teknoloji kullanılmış bir koruma aracını hakeder. Çünkü üreticiler premium telefon kullanıcılarını daha çok dikkate alır ve hata paylarının daha düşük olduğunu bilir. Kırılmaz cam jelatin ise bu konuda pek bir esnekliğe sahip değil. Hatta günümüzde kıvrımlı ekranlara sahip akıllı telefonlar için yeni bir çözüm geliştirilmesi bekleniyor.

Bu makalede Buff koruyucuların aslında cam jelatinlerden çok bir farklı olmadığını, daha iyi olmasına rağmen benzer deneyimler yaşattığını anlatmaya çalıştık. İyi bir akıllı telefon kullanıyorsanız seçiminizi ona göre yapın. Fakat sırf telefon ekranını darbeye karşı koruyacağım diye de bu ürünlere çok fazla para vermeyin! Neticede şu an köşelerinden düşen telefonlar için çerçeveler(Bumper) bile %100 koruma sağlayamıyor!

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir