Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri ‘şarj meselesi’ teknolojinin odak noktalarından biri haline gelmiş durumda. Bu da tabii olarak enerjinin gerekliliği ve sürdürülebilirliğiyle ilgili. Çünkü teknolojiyi kullanabilmemiz için enerjiye, akıllı telefonlarımızda da bu enerji için bir kaç temel unsura ihtiyacımız var. USB portunun yani şarj aleti ve veri kablosu girişinin, akıllı telefonlarımızın dahili birimi olduğunu göz önüne alırsak, bizim daha çok batarya ve şarj aleti gibi harici unsurlara dikkat etmemiz gerekiyor. Neticede bu harici ekipmanların çalışma ritmi, şarj soketi gibi teknolojik ekipmanlarımızdaki donanımsal parçaları doğrudan etkiliyor. Biz bu makalede şarj aleti seçiminin önemine değineceğiz.

Günümüzde neredeyse tüm akıllı telefon üreticileri yekpare kasa tasarımını benimsemiş olduğundan, bir çok akıllı telefonun bataryası kullanıcı tarafından çıkarılamıyor. Bu da kullanıcının batarya ya müdahalesini kısıtlıyor. Sonuç olarak şarj konusuyla ilgili elimizde sadece şarj aleti kalmış oluyor. Şarj aleti gerçekten önemli. Hem batarya sağlığı hem de kullanıcı sağlığı açısından. Çünkü batarya şişmesi ve patlaması sorununun ana nedenlerinden biri de kalitesiz şarj aleti kullanımı! Bu konuya zaten daha önce bir makalede değinmiştik. orijinal-kaliteli-sarj-aleti-kullanmanin-önemiOlay aslında şu şekilde; günümüzde kullandığımız akıllı telefonlar tamamen şarj olduğunda elektriği kesiyor ve bataryaya güç göndermeyi bırakıyor. Tam bu noktada ise şarj aletinin kalitesi devreye giriyor. Şarj aleti ne kadar ucuzsa içerisinde kullanılan malzeme de o kadar kötüdür! Yani şarj aletinin içerisinde bulunan bobine sarılı olan bakır telin uzunluğu, bakırın içeriği gibi detaylar telefona gönderilen gücü doğrudan etkiliyor. Bobinde bakır yerine kullanılan alaşım(bakır+demir vs. gibi) ve uzunluğu gibi detaylar telefona gönderilen elektriğin sağlığı konusunda belirleyicidir.

Şarj Aleti Tercihiniz?

  • Orijinal iyidir (50%, 9 Oy)
  • Mutlaka orijinal olması lazım (33%, 6 Oy)
  • Cihazım şarj olsun yeter (11%, 2 Oy)
  • Kopyası da iş görüyor (6%, 1 Oy)

Oy verenler: 18

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Şarj aleti içerisindeki bobinin uzunluğu için net ve belirli standartlar varken, maliyetten kaçmak için bu gibi detaylar üzerinde sürekli oynama yapılır. Akıllı telefon üreticileri kutu içeriğine dahil ettikleri şarj cihazlarıyla, telefon bataryasına en uyumlu standartı kullanıcıya aktarmış olur. Ancak kullanıcı bu standarta dikkat etse bile, yan sanayi şarj cihazında görülen değerlerle, şarj cihazının içeriği farklılık gösterebilir. Sorun da genel olarak bu farktan kaynaklanır. Şunu bilmek gerekir ki günümüzdeki akıllı telefonlar için en ideal şarj cihazı değerleri 5V-2A ya da 5V-2.1A şeklindedir. Bunun üzerindeki değerler telefona zarar vermez ancak batarya ömrünün kısalmasına neden olur! Şarj cihazları ömürleri arasındaki fark ise tamamen kullanılan malzemeyle ilgilidir. Şarj cihazının alıp, transfer etmesi gereken güç ile içeriği arasında tezat olduğu için şarj cihazı bir süre sonra görevini yapamaz hale gelir. Ucuz şarj cihazları genellikle telefona zarar vermekten çok kendine, uzun vade de tüketicinin cebine zarar verir!

Şu da oldukça önemli bir detaydır ki hızlı şarj özelliğine sahip şarj cihazları her telefonu hızlı şarj etmez! İlgili özelliğin telefonda da olması gerekir! Yani Galaxy S7’yı 1 saatte şarj ettiğiniz şarj cihazı, Galaxy S5’i 2-3 saat hatta belki daha fazla sürede şarj edebilir.orijinal-kaliteli-sarj-aleti-kullanmanin-önemi-Şarj aletinin kalitesini anlamak ise oldukça basit; fiyat! Bir şarj aleti ne kadar ucuzsa o kadar kalitesizdir ki orijinal şarj aletleri de bu yüzden pahalıdır. Tüketici mümkün mertebe orijinal şarj aleti tercih etmeli ya da en azından referanslı ve kaliteli bir yan sanayi ürüne yönelmeli.

Şarj cihazının orijinal olup, olmadığı konusunda ise daha çok satıcıya güvenmek zorundasınız! Makalede kullandığımız görsellerde orijinal ve kopya ürünler arasındaki bazı farkları gözlemleyebilirsiniz. Fakat Çinliler bu konuda usta olduğundan orijinal ürüne çok ama çok benzer üretimler yapabiliyor. Tabi bu konuda da bazı püf noktalar var. Örneğin ağırlık; bir şarj aleti ne kadar ağırsa o kadar kalitelidir. Orijinal şarj aletlerinin yan sanayi ürünlerden daha ağır olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca şarj aleti kablosunda kullanılan plastik de bu konuda belirleyicidir. Kablo ne kadar esnek ve matsa o kadar iyidir. Kablo çok parlak ve sertse iyi bir yan sanayi ürünü olma olasılığı o kadar düşük!

Sonuç olarak ucuz etin yahnisi yavan olur. Artık hayatımızın her anına girmiş olan akıllı telefonların kullanım süresini arttırmak için kaliteli ürünler tercih etmeli ve özellikle elektrikle ilgili konularda hassas davranmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir