İşte yeni BlackBerry’lerle ilgili her şey

Akıllı telefon pazarı gün geçtikçe kızışıyor. Galaxy S4 ve iPhone 5S’nin güz dönemine kadar kullanıcılara sunulması beklenirken bir diğer telefon devi RIM de BlackBerry 10 ile telefon pazarını hareketlendirecek. Peki RIM’in tüm umutlarını bağladığı BlackBerry 10 şirketin kaderini gerçekten değiştirebilecek mi? İşte Yeni BlackBerry’ler hakkında bilmek istediğiniz her şey…

BlackBerry 10’un bir telefon modelinden ziyade bir işletim sistemi olduğunu belirtelim. BlackBerry 10’lu cihazlardan kastımız da bu aslında.

RIM bu yıl için en az 6 yeni BlackBerry 10’lu telefonu raflara koymayı düşünüyor. Bunlardan ikisi ise 30 Ocak tarihinde resmen karşımıza çıkmış olacak.

RIM’in Türkiye ve EMEA bölgelerinden sorumlu ürün müdürü Sercan Uslu, cihazın Alpha sürümüyle ilgili hurriyet.com.tr’ye özel bir tanıtım yaptı. Öncelikle cihazın mevcut BlackBerry’lere göre son derece farklı bir yapıda olacağını söyleyebiliriz; zira yeni işletim sistemi yeni kullanıcı deneyimi demek…

30 Ocak’ta iki farklı BlackBerry 10’lu cihazla tanışacağımızı söylemiştik. Bu iki cihazın biri tamamen dokunmatik iken diğeri ise klasik BlackBerry’lerde olduğu gibi klavyeli olacak.

BlackBerry 10’lu cihazların dünya lansmanının ardından çok kısa bir sürede cihazlar Türkiye’de olacak. Ancak Uslu cihazın gelişiyle ilgili net bir tarih vermekten şu an için kaçınmayı tercih etti.

RIM, yeni BlackBerry’lerin mevcut modellere göre çok daha hızlı olduğuna dikkat çekiyor.

blackberry 2

30 Ocak’ta tanıtılacak BlackBerry’ler üst seviye olacak. Yani Galaxy S3, iPhone 5 ve Lumia 920 gibi BlackBerry’lerin fiyatı 1500 ila 2000 TL arasında olacak.

BlackBerry 10’lar halihazırda globalde 100 farklı telefon operatörü tarafından test ediliyor. Tanıtım öncesi meydana gelebilecek sorun da bu şekilde bertaraf ediliyor.


BlackBerry 10 için 70 bin uygulama ve 20 milyon müzik parçası indirilmeye sunulacak. Elbette Apple’ın App Store ve Google Play Store’un mevcut 700 bin uygulamasına karşılık rakam son derece düşük.

Mevcut BlackBerry’lerde olduğu gibi BBM (BlackBerry Messenger) servisi BlackBerry 10’lu cihazlarda da bulunacak.

BBM ile ekran görüntüsü arkadaş listesiyle paylaşılabilecek.


blackberry 3

BlackBerry 10’lu cihazların şarj ömrüne gelince… Uslu şarj süresinin tamamen kullanıma bağlı olduğunun altını çiziyor.

Peki yeni BlackBerry 10’ların ismi ne? Şu an için resmi bir açıklama bulunmasa da isim olaral BlackBerry Z10 ismi telafuz ediliyor.

BlackBerry 10’ların donanımsal özellikleri nasıl olacak? Dahili kamerası kaç megapiksel? Toplam hafızası ne kadar? Ekran büyüklüğü ne kadar?

8 megapiksel dahili kameraya sahip olması beklenen yeni BlackBerry 10’ların 4.2 inç’lik bir ekranının bulunacağı tahmin ediliyor.

16 GB dahili hafızası bulunan cihazın microSD kart yuvası sayesinde toplam hafızası artırılabilecek.

1080p formatında video çekimi yapabilen cihazın ön yüzünde de 2 megapiksel dahili kamera yer alacak.

Bluetooth, WiFi, 3G/4G ağ desteği de cihazlarda BlackBerry 10’larda (BB10) bulunacak.

blackberry 4

Cihaz 1.5 GHz hızında TI OMAP 4470 işlemciden güç alacak ve elbette tüm yeni BlackBerry’lerin işletim sistemi BlackBerry 10 olacak.

Son olarak donanımsal özelliklerin henüz netleşmediğini ancak söylentilerin bu özelliklerde yoğunlaştığını belirtelim.

Selim ÖZTÜRK / seozturk@hurriyet.com.tr


http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=65023&rid=2&p=1

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir