iPhone’un İlk Prototipi Ortaya Çıktı

Apple’ın, 2007 yılında piyasaya sürdüğü günden bu yana hayatın vazgeçilmez parçalarından biri haline gelen iPhone için düşündüğü ilk tasarım ortaya çıktı. iPhone’un 2005 yılında hazırladığı ilk iPhone prototipi, görenleri şaşkına çevirecek cinsten.

iPhone’un yıllarca gözlerden uzak kalan ilk prototipine ait fotoğraflar yıllar sonra internette belirdi. Adının gizli tutulmasını isteyen bir Apple çalışanının, Ars Technica sitesine verdiği prototip, bir iPhone değil, iPad havası veriyor.

Dikdörtgen ekranıyla soru işaretleri doğuran prototip, Apple’ın iPhone’dan önce iPad fikrine odaklanmış olabileceği fikrini doğuruyor. 12,7×17,8 cm ölçülerindeki ekran, bu haliyle 13,4×19,9 cm ölçülerindeki iPad mini’yi akıllara getiriyor.

Prototip, altı iPad Mini’yi içine alacak kadar, yani 5 cm kalınlığında. Ars Techinca, bu kalınlığın, iPhone’un bugün sahip olduğu tüm girişleri bulundurmasını sağlamak için düşünüldüğünü belirti.

ArsTechnica, cihazın bir prototip olduğunu belirtirken, Venture Beat sitesi, her türlü bağlantıya sahip olmasından dolayı prototipin bir geliştirme kiti görünümü sergilediğine dikkat çekti.

ilk iphone

USB, ETHERNET GİRİŞİ
iPhone prototipinin bağlantı yerleriyle kalınlığı arasındaki doğru orantı, bugün tüketicilerin bir telefonda bulunmasını beklemeyeceği özelliklerden kaynaklanıyor.

Prototipte, USB, Ethernet ve seri port yer alıyor. Ars Technica, bu tasarımın, mühendislik ekibine prototip üzerinde olabildiğince kolay çalışma imkanı vermesi için düşünüldüğünü belirtti. Mühendisler, büyük ekran üzerinden yaptıkları çalışmaları da kolayca gözlemleyebiliyordu.

 

Cihazın içine bakıldığında, Apple-Samsung ilişkisinin ne kadar geçmişe uzandığı ortaya çıktı. Prototipte yer alan işlemci, Samsung’un performansı düşük ARM tabanlı bir çip.


 

Apple’ın efsane CEO’su Steve Jobs, 2010’da yaptığı açıklamada, iPhone’dan önce iPad tasarımı üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Apple’ın 2004’te de iPad tasarımları üzerinde çalıştığına dair bilgiler geçmişte çıkmıştı. Jobs’ın sözü, ortaya çıkan fotoğraflarla da belgelenmiş oldu.

ilk iphone  protatip


Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.