Dönem dönem sıfır teknoloji ürünlerinin kutularından ürün yerine salatalık, tahta kalıp gibi acayip şeylerin çıktığına şahit oluyoruz! Kötü niyetli satıcılar tarafından Çin malı cihazların orjinal niyetine, kullanılmış ürünlerin de sıfırmış gibi satıldığını da biliyoruz. Güven ortamının bu kadar zarar görmüş olduğu bir dönemde en azından Apple ürünleri için bir çıkar yolunuz var. Ürünün seri numarasından garanti sorgulaması yapabilir, bu şekilde gerçekten sıfır olup olmadığı hatta gerçekten bir ürün olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Yapılacak olan sorgulama özellikle Apple ürünlerinin gerçekten sıfır olup, olmadığı noktasında çok önemli! Çünkü diğer bir çok üreticinin aksine Apple cihazları çalışmaya başlayıp, Apple sunucularıyla irtibata geçtiği anda ürün bilgileri sisteme işlemeye başlıyor. Aslında benzer sistemler diğer üreticiler tarafından da kullanıyor ancak kullanıcı bu bilgileri görüntüleyemiyor.

Son dönemde özellikle sahibinden, sanalpazar, gittigidiyor gibi sanal satış alanlarında uygun fiyatlı sıfır ürünlerle karşılaşmak mümkün. Bunun da nedeni bir çok tüketicinin faturalı hattı üzerinden ya da senetle taksit imkanı sunan mağazalardan almış oldukları ürünleri nakite çevirmek amacıyla satışa çıkarıyor olması. Yani şu an online perakende satış kanallarında resmi fiyatından daha düşük fiyata, çok çeşitli sıfır ürün bulabilmek mümkün. Bu açıdan çok faydalı bir alan olmasına rağmen kötü niyetli satıcılar için de bir fırsat. Zira çok temiz, tüm kutu içeriği korunmuş ürünleri sıfır olarak satabiliyorlar. Apple ürünlerinde tüketici, basit bir sorgulamayla bunu imkansız hale getirebilir, iPhone ürünleri için sim kart takılıp, takılmadığını anlayabilir.

Bir ürünün gerçekten sıfır olup olmadığından şüpheleniyorsanız, ürünün seri numarası yardımıyla garanti sorgulaması yapmalısınız.  Eğer aşağıdaki görsel gibi bir sonuçla karşılaşırsanız ürün gerçekten sıfır demektir!

iphone-gercekten-sifir-miGörselde de görülebileceği gibi iPhone ürünü daha önce hiç etkinleştirilmemiş, yani sim kart takılmamış ve kurulumu yapılmamış. Dolayısıyla garanti başlamamış. Bu ürünün sıfır olduğunu gösterir. Eğer sıfır olmayan, kullanılmış bir ürün olsaydı, size garanti kapsamı ile ilgili detaylar sunulacaktı.

Tüm Apple kutularında seri numarası bilgisi yer alır. Kutuya bakarak ya da satıcıdan seri numarası bilgisi isteyerek bu sorgulamayı yapabilirsiniz. Aynı sorgulama IMEI numarası ile de yapılabiliyor ancak satıcılar güvenlik amacıyla bu bilgiyi sizinle paylaşmayacaktır ki seri numarası tek başına bu sorgulama için yeterli.

Başlığını ‘iPhone’ diye atıp, içeriğini ‘Apple ürünleri’ şeklinde paylaştığımız bu makaledeki bilgiler üreticinin iPad, iPod ve Macbook gibi diğer ürünleri için de geçerlidir. Tüm Apple cihazları etkinleştirme aşamasında şebekeyle iletişim kurmayı zorunlu kılar. İlk etkinleşme garanti süresinin başlaması anlamına gelir.

One thought on “iPhone’un Gerçekten Sıfır Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?”
  1. Değişim cihazının üstündeki seri numarasını girdiğimizde yukarıdaki gibi sıfır yazısı mı çıkıyor yoksa değişimden geldiği için geriye kalan garanti süresi vb bilgiler mi yazıyor bu konuda bilgisi olan varsa cevap verebilir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir