iPhone’larda Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Apple iPhone telefonlar iOS 7 işletim sistemi güncellemesiyle ekstra bir çok özellikle birlikte ‘numara engelleme’ opsiyonuna da kavuştu. Daha çok Samsung telefonlarda kullanılabilen bu özellikle, size ulaşmasını istemediğiniz numaraları engelleyebilir, bu numaralardan gelen mesaj ve FaceTime çağrılarını otomatik olarak reddedebilirsiniz.

Numara engelleme özelliğini aktif hale getirdiğinizde, engellediğiniz numara sizi aradığında telefonunuz sürekli meşgul çalar ve mesajlar ile FaceTime çağrıları tarafınıza iletilmez.

Samsung marka telefonlarda bu özellik her türlü numaraya karşı kullanılabilirken iOS 7 ve üstü işletim sistemi kullanan Apple marka cihazlarda durum değişiyor. Herhangi bir numarayı engelleyebilmek için bu numarayı rehbere kaydetmeniz gerekiyor. Yani arama kaydında yer alan isimsiz bir numarayı engelleme şansınız şu an için yok.

GÖRSELLERİN BÜYÜK HALİ İÇİN LÜTFEN İLGİLİ FOTOĞRAFA TIKLAYIN

iPhone’da numara engellemek için görsellerde aktarmaya çalıştığımız gibi Menü> Ayarlar> Telefon> Engellenenler  yörüngesini izlemeli ve ‘Yeni Ekle…’ yazısına dokunarak, rehberden bir numara seçmelisiniz. İşlem bu kadar basit.

Oluşturduğunuz bu engelleme listesindeki herhangi bir numarayı kaldırmak için ise yine Menü> Ayarlar> Telefon> Engellenenler yörüngesini izlemeli ve listeyi görüntülemelisiniz. Burada ister sağ üstte bulunan ‘Düzenle’ seçeneğine, ister de ilgili kayıt üzerinde parmağınızı sola kaydırarak, kırmızı renk içerisinde beliren ‘Engelleme’ yazısına dokunarak engellemeyi kaldırabilirsiniz.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.