iPhone’larda yoğun kullanım sonrası orta tuşun basmaması ya da çok sertleşmesiyle, Apple’ın işletim sistemini güncelleyerek telefonlarına eklediği bir özellik; AssistiveTouch..

AssistiveTouch özelliği daha çok telefonunuzun ekranında yer alan tek tuşunuzu daha az kullanarak ömrünün uzatılmasını sağlar. Asıl ve genel amacı budur! Ancak bunun yanında bir çok ek özelliği de içinde barındırır.

Özelliği aktifleştirdiğiniz taktirde telefonunuzun özelliklerini çeşitli hareketlere tanımlayabilme imkanınız olacaktır. Özelliğini aktif yaptığınızda telefonunuz ekranında bir buton belirir ve özelliği kapatmadığınız sürece ekranda kalır. Ekranın başka bölümlerini ya da başka işlevlerini kullandığınızda yarı saydam bir şekilde durur. Ayrıca bu butonu ekranın istediğiniz bölümüne sürükleyebilirsiniz.

AssistiveTouch’ı aktifken aynı zamanda orta tuşunuzu da kullanabilirsiniz. Yani özelliğin aktif olması tuşun işlevini engellemez. Eğer orta tuşunuz çalışmıyorsa yine özelliği açmanız da fayda var.

Özelliği aktif hale getirmek için Menü> Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik yörüngesini izleyip, Fiziksel ve Motor bölümünde, kapalı olan AssistiveTouch seçeneğini açmalısınız.

iPhone AssistiveTouch

Anlattığımız yol iOS 8 sürümü öncesi için geçerliydi ancak yeni sürümde de mantık değişmedi. Sadece Fiziksel ve Motor bölümü ‘Etkileşim‘ olarak değiştir. Yeni sürümde nasıl olduğunu görmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

AssistiveTouch özelliği için geç kalmışsanız ve artık iPhone cihazınızın orta tuşu zor basmaya başladıysa bunu basit bir kaç yöntemle aşmayı deneyebilirsiniz. Nasıl olduğunu görmek için lütfen buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir