iPhone X’de Uygulamalar Arası Geçiş Nasıl Yapılır? Açık Uygulamalar Nasıl Kapatılır?

Home tuşu (orta tuş) olan iPhone modellerinde açık uygulamaları görmek, uygulamalar arası geçiş yapmak veya açık uygulamaları kapatmak için orta tuşu iki defa üst üste basmanız yeterliydi. Orta tuşu olan bütün iPhone modellerinde orta tuşa iki defa üst üste bastığınızda açık olan uygulamalar listelenir ve kapatmak istediğiniz uygulamayı yukarı doğru kaydırarak kapatabilirsiniz.

iPhone X modelinde ise işler biraz değişiyor çünkü cihazın orta tuşu yok.   iPhone X’de açık uygulamaları görmek veya uygulamalar arasında geçiş yapmak için dokunmatik fonksiyonunu kullanıyoruz.

Uygulamalar arasında geçiş yapmak için ekranın altındaki yatay çizgiye dokunup sağa veya sola çekebilirsiniz. Tabi bu çizgiyi görebilmeniz için herhangi bir uygulamanın açık olması gerekmektedir.

Açık olan uygulamaları listeleyip bazılarını veya hepsini kapatmak içinse  alttaki çizgiye dokunup parmağınızı yukarıya doğru kaydırıp üst tarafta 1 saniye kadar bekletmeniz gerekiyor.  Bu işlemi yaptığınızda açık olan bütün uygulamalar sıralanacaktır. Uygulama kapatmak istiyorsanız herhangi bir uygulama penceresine dokunup biraz basılı tutmanız gerekiyor. Pencerenin köşesinde kırmızı yuvarlak çıktığında bu simegeye dokunarak uygulamayı kapatabilirsiniz.

Videoyu izlerseniz işlemlerin aslında çok basit olduğunu göreceksiniz.  Orta tuşa alışmış iPhone kullanıcıları X modeline önyargı ile baksalar da birkaç alıştırma ile orta tuşun gereksizliğini akvaryacaklardır. Ancak yine de Samsung modellerinde gördüğümüz navigasyon çubuğu kadar pratik değil.

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir