iPhone X modelinde hem ekran görüntüsü hem de ekran videosu çekmek mümkündür. Bütün akıllı telefonlarda var olan ekran resmi çekmenin yanında iPhone X modelinde ekran videosu kaydetme imkanı olması bu modeli diğer telefonlardan ayırmaktadır.

Ekran görüntüsü kaydetme özelliği ile o an ekranda bulunan herhangi bir görüntüyü resim formatında telefon hafızasına kaydedebilirsiniz. Kaydettiğiniz bu resimi daha sonra düzenleyebilir ve  arkadaşlarınızla veya sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

iPhone X modelinde ekran görüntüsü kaydetmek için hem fiziki tuşları hem de sanal assistive touch tuşunu kullanabilirsiniz. Fiziki tuşları kullanarak ekran resmini çekmek için aynı anda Ses Açma + Güç tuşlarına basıp bırakmalısınız. Tuşları bıraktığınızda ekran görüntüsü sol alt tarafta gözükecek ve Fotoğraflar’a kaydedilecektir. Tüm ekran görüntülerini Fotoğraflar bölümünde bulabilirsiniz.

Assistive Touch yardımıyla ekran görüntüsü almak isterseniz öncelikle assistive touch özelliğini aktifleştirmelisiniz. Sanal tuşa dokunup “Aygıt” bölümüne girdikten sonra “Fazlası” seçeneğine dokunursanız burada “Ekran Resmi” butonunu göreceksiniz. Bu buton ile ekran resmi çekebilirsiniz. 

Ekran videosu çekebilmek içinse Denetim Merkezi’ne video çekme butonunu eklemelisiniz. Bunun için Ayarlar‘dan Denetim Merkezi‘ne girip Denetimleri Özelleştir ekranından Ekran Kaydı kısayolunu eklemeniz gerekiyor. Ekran Kaydı seçeneğinin solundaki + simgesine dokunduğunuzda işlem tamamdır. 

Denetim Merkezi çekmecesini açtığınızda burada Ekran Kaydı butonunu göreceksiniz. Bu butona basıp video kaydını başlatabilirsiniz. Kayıt başladığında sol üst köşedeki saat kırmızıya dönecektir.  Kaydı durdurmak için saate dokunabilirsiniz. Kaydedilen video Fotoğraflar uygulamasında saklanacaktır.

Videoyu düzenleyip arkadaşlarınızla ve sosyla ağlarda paylaşabilirsiniz. Özellikle oyun oynarken arkadaşlarınızla paylaşmak istediğiniz bölümleri bu özellik ile kolayca kaydedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir