iPhone Ekran Büyütme-Küçültme

Apple iOS işletimli cihazlarında ekran boyutunu, görüntüsünü veya yazı tipi boyutunu büyütmeye yarayan dokunma(touch) kombinasyonu yer alır. Yani ekranın olağandan büyük görünmesine yarayan basit bir işlev vardır.

Ekran boyunu Küçültme veya Büyütme işlemini anlatacağımız şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Tabi öncelikli olarak Ayarlar bölümünün içinde Genel sekmesinde yer alan Erişilebilirlik seçeneğinde ki Büyütme işlevinin Aktif olması gerekir.

Menü > Ayarlar > Genel > Büyütme

Böylelikle dokunma kombinasyonu ile ekranınızı büyütebilir ya da küçültebilirsiniz.

Ekranınızı yanlışlıkla büyütmenizden kaynaklı, ekrandaki yazı tipi büyüyebilir, ekranda ki yazıların bir kısmı görünmeyebilir. Hatta menü içerisinde sadece sağa sola gidebilir bazı uygulamalara ulaşamayabilirsiniz.

Eğer ki  ekranı büyümüş şekilde kullanmak istiyorsanız 2 parmağınızı ekrana basılı tutup üçüncü parmağınızla aşağı-yukarı-sağa-sola çekerek menüden istediğiniz uygulama ulaşabilirsiniz. 

Bunu gidermek için ekranınızı tekrardan küçültmeniz gerekir.

Ekranınızı Büyütme – Küçültme işlemini 3 parmağınızla ekrana iki defa dokunarak yapıyorsunuz. 

Ekrana hafif bir şekilde üç parmağınız ile iki defa tıklatarak işlemi yapabiliyorsunuz. Aynı kombinasyonu hem küçültmede hem de büyütmede kullanabiliyorsunuz.

Bazı iPhone telefonlar da bu işletmi yaparken ” Etkinleştirmek İstiyor Musunuz? ” seçeneği karşınıza çıkar. Etkinleştirmek istediğimizde ” Etkinleştir ” seçeneğine tıklatmanız yeterli…


Author: Halil Akgül

9 thoughts on “iPhone Ekran Büyütme-Küçültme

 1. iphone kilitli ekrandayken ekran simgeleri büyüdü ve şifre giremiyorum.Öylece kilitli kaldı ne yapmam gerekiyor acil

 2. Slm. çok emin olmamakla bırlıkte sorunun bu oldugunu dusunuyorum. ekranımı nsıl buyuttuysem yapmışım.su an kılıtlı ekrandayım ve tam orta kısım gorunuyor.yazıldıgı uzere uc parmagımı hafıfce vurarak ekranı kucultmeyı denedım fakat sonuc basarısız.bildirimler gelmeye devam edıyor seslerden anlıyorum bu esnada ekran ısıgı yanıyor ekran fotosunu goruyorum fakat basaramadım. baska sorun olabılır mı yoksa telım bozuldu mu. bu arada sırı de aktıf olmuyor ondan yardım alacaktım güya.
  tesekkurler

    1. Alev hanım merhaba. Ayarlar menüsüne hiçbir şekilde ulaşamıyor musunuz, kilit ekranında mı kaldo telefon? Ve güç tuşu + ana ekran butonlarına basarak telefonu resetlemeyi denediniz mi?

    2. Sanırım sizin taplette voise over acılmış.
     Siz kapasitif tuşa 3 kez üst üste basın
     Voise over kapandı diyip ekranı acacaktır

 3. merhaba iPhone yazılım güncellefiktem sonra yazı puntolatrı çok büyümüştü ayarlar ekran ve parlaklıktan metin puntosu menüsünden ayar Yaptım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir