iPhone 6S ve iPhone 6S Plus Tanıtıldı!

Apple, her yıl düzenlediği Eylül etkinliklerinin 2015 ayağını da tamamladı. Bu kapsamda akıllı saatlerin yeni işletim sistemi ile bu saatlerin yeni kordonları, Apple TV ve yine bu teknolojinin yeni işletim sistemiyle, yeni kumandasını tanıttı. Etkinlik kapsamında uzun süredir merakla beklenen yeni iPhone modelleri de tanıtıldı. Yeni modellerin isimleri beklendiği üzere iPhone 6S ve iPhone 6S Plus.

Yeni iPhone’ların tasarımı önceki nesille neredeyse aynı. Yenilikler anlamında ise yine beklentiler doğrultusunda işletim sistemi, kamera ve dokunmatik teknolojisi üzerine oldu. Beklentilerin aksine Ram ve batarya konusuna değinilmedi.

iPhone 6S ve iPhone 6S ekran tipleri( Retine HD) ve boyutları yine önceki modellerle aynı; 4.7 inç ve 5.5 inç. Genel tasarım hatları da aynı şekilde. Ancak kasa malzemesi değişiyor. Yeni kasaların artık daha sağlam olması vaadediliyor. Tasarım alanındaki yeniliklerden birisi de daha önceki 3 renge ekstra olarak sunulan yeni gül rengi.

iPhone 6S serisinin ana kameraları artık 12 Megapiksel. Lens konusunda çeşitli geliştirmeler yapan Apple, bu ana kamerayı gece çekimleri çift tonlu LED flaş ile destekliyor. Ana kamerası 5 megapiksel olan ürünlerin bu kamerası için ise bir flaş desteği yok! Bunun yerine ekran teknolojisi destek olarak kullanılmış.

Apple yeni akıllı telefonları iPhone 6S serisini yeni işletim sistemi iOS 9 ile piyasaya sürüyor. Bu yeni işletim sistemi diğer modeller için ise 16 Eylül’de dağıtılmaya başlanacak.

Yazılım alanının dışında donanım alanında da bazı değişiklikler söz konusu. Yeni nesil A9 işlemci bunların başında gelenlerden. Zira tanıtım sırasında en çok üzerinde durulan donanım bu oldu.

apple-iphone-6s-tanitildiApple’ın tanıtım etkinliğinde en çok üzerinde durduğu konulardan birisi de 3D Touch. Multi-Touch teknolojisinin mucidi sayılan Amerikan teknoloji devi, yeni bir dokunma deneyimini müşterilerine sunacak. Bu teknoloji tanıtım etkinliğinde yeni arayüzle oldukça uyumlu çalıştığı görüldü. Bu yeni dokunma teknolojisiyle tek basma hareketi, darbenize göre telefonun farklı görevler yapmasına imkan tanıyor.

Tanıtım etkinliğinde iPhone 6S serisi için açıklanan fiyatlar Amerika için önceki modellerle aynı. 25 Eylül’de piyasada olacağı duyurulan ürünlerin ülkemizde 3000 lira gibi bir fiyatla satılması bekleniyor. Bu arada Türkiye ürünün ilk çıkacağı açıklanan ülkeler arasında yer almadı! Ancak diğer ülkelerden 1 ya da 2 hafta sonrasında ülkemizde olacağını tahmin etmek çok zor değil!

 

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir