Samsung ile kıyasıya yarışta olan Apple henüz imalat aşamasında olan Iphone 5 için gelişmiş teknoloji kullanılacağını ancak boyut olarak daha daha ince bir tasarıma sahip olacağını duyurdular.

Apple firmasının son modeli olan Iphone 4S  9,3 milimetre iken Samsung Galaxy S II ve S III serisinin ise kalınlığı 8,6 milimetreyi geçmiyor.

Apple bu farkı kaldırmak için Japon sıvı kristal ekran imalatçıları Sharp ve Japan Display ile Güney Kore’nin LG Display şirketi ile beraber çalışmalar yapıyor, bu iki şirket hücre teknolojisini kullanarak Iphone 5 için yeni paneller üretmekteler.

Bu teknoloji dokunma sensorlerini ekrana entegre ederek ayrı bir dokunmatik paneli devre dışı bırakıyor. Dokunmatik LCD panele sahip olacak Iphone 5 böylelikle daha ince olacak.

Genelde yarım milimetre kalınlığında olan bu katın kullanılmayacak olması, sadece ekranı daha ince hale getrimekle kalmıyor, ekranın görüntü kalitesini de arttırıyor.

Yeni teknoloji ayrıca tedarik zincirini da basitleştirecek ve farklı tedarikçilerden dokunmatik paneller ve LCD paneller almak zorunda kalmayacağı için maliyetleri da aşağı çekecek.

CnnTurk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir