Apple yeni işletim sistemi iOS 9’u 16 Eylül itibariyle müşterilerine ulaştırmaya başlıyor. Daha önce özellikle iOS 7 ve iOS 8 güncellemelerinde iPhone kullanıcıları büyük sorunlar yaşamıştı. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bazı hususlar için bir rehber hazırladık. İlgili noktalara dikkat edilmesi durumunda kolay ve sorunsuz bir güncellemeyle, telefonunuzu yeni haliyle kullanmaya başlayabilirsiniz.

Önce ‘iOS 9’ güncellemesi hakkında bilinmesi gerekenlerle başlayalım.

iOS 9 Hangi Cihazlara Yüklenebilir?
Yeni işletim sistemi her Apple cihazına yüklenemeyecek, bazı cihazlar için destek kesilmiş durumda! iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus kullanıcıları güncellemeyi alacak. iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ise hali hazırda iOS 9 ile birlikte gelecek.

Güncellemeyi sadece iPhone kullanıcıları da almayacak, iPod ve iPad kullanıcıları da yeni mobil işletim sistemini kullanabilecek. iOS 9 güncellemesini alacak diğer mobil cihazlar ise şu şekilde; iPad 2, iPad 3. ve 4. nesil, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini, iPad mini 2 ve iPad mini 3, ayrıca iPod Touch 5. nesil

iOS 9 Güncellemesi Nasıl Yapılır?
Dikkat edilmesi gereken hususlarda da belirttiğimiz gibi güncelleme 2 farklı şekilde yapılabilir; telefon üzerinden sunucuya bağlanarak(OTA güncellemesi) ve Apple masaüstü yardımcı programı olan iTunes yardımıyla bilgisayardan.

OTA güncellemesi yapacakların Menü> Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme yörüngesini izlemeleri ve güncellemeyi aratıp, ilgili paketi indirmeleri gerekiyor. Güncelleme paketi indiğinde cihaz güncelleme konusunda gerekli yönlendirmeleri otomatik olarak yapacak.

iTunes ile güncelleme yapacakların cihazı kabloyla bilgisayara bağlayıp, programı açmaları yeterli. Kısa bir bekleyiş sonrasında iTunes cihazını görecek ve varsa güncelleme bilgisini verecek. Sonraki işlemler yine programın yönlendirme doğrultusunda yapılabilir.
ios-9-nasil-yuklenmeli‘iOS 9’ güncellemesi hakkında DİKKAT edilmesi gereken hususlar ise şöyle;

 • Apple marka mobil cihaz kullanıcıları öncelikle şunu bilmeliler; iOS 9’a geçtikten sonra daha düşük versiyonlara(iOS 7 veya 8) geçiş mümkün olmayacak! 
 • iOS 9 güncellemesi her cihaza aynı anda verilemeyebilir. Bu yüzden “güncelleme başkalarına geldi, bende neden bildirim yok!” serzenişleri yersiz! Bu durum tüm akıllı telefonlar için geçerli.
 • Apple güncellemeleri ilk yayınlandığında sunucular çok yoğun olur ve bazen tıkanmalar yaşanır! Bu yüzden ilk anda güncellemeye yüklenmektense bir kaç saat sonra işleme başlamak daha sağlıklı olacak.
 • iOS 9’u cihazınıza yükleyebilmeniz için yeterli boş alanın olması gerekir! Özellikle 8 ve 16 Gb’lık versiyonları kullananlar dikkat etmeli ve cihaz hafızasında boş yer ayarlamalı. Aksi halde sistemin güncellemeye engel olacağını unutmayın!
 • Mümkünse iTunes ya da iCloud ile yedekleme yaparak, cihazı fabrika ayarlarına döndürün. Bu şekilde hem cihazınız rahatlamış hem de bir önceki madde de değindiğimiz gibi cihazınızda yeterli hafıza olacak.
 • Yedekleme, kişisel bilgileriniz açısından çok önemli! Apple iOS 9 ile çökme sorununu ortadan kaldıracağını belirtiyor olsa da tedbirli olmakta fayda var. Eğer telefonunuz güncelleme sırasında sorun yaşarsa çökebilir ki bu da tüm kişisel bilgilerinizin silineceği anlamına gelir! Ve bu bilgileri silinen kullanıcıların, bu bilgileri kurtarmaya çalışmak için mesai harcaması demek! Ama sonuç negatif, silinen bilgileri geri getiremezsiniz!
 • Cihazınız yurtdışıysa ve sim kilidi olduğunu biliyorsanız, sim kilidini kaldırmadan işleme başlamayın! Aksi halde cihazınız aktifleşmeyebilir.
 • iOS 9 güncellemesi(yüklemesini) cihaz üzerinden ya da bilgisayara kurulu iTunes yardımıyla olmak üzere 2 farklı şekilde yapabilirsiniz. Güncellemeyi telefon üzerinden yapacakların Wi-Fi özelliği ile kablosuz bir ağa bağlanmasını öneriyoruz. Çünkü güncelleme paketleri, özellikle de bu şekilde yeni versiyona geçişler aşırı veri tüketimine yol açabilir. Zaten bu uyarı size telefonunuz üzerinden de yapılacak.
 • Bilgisayar üzerinden işlem yapacaklar orjinal kablo kullanmaya özen göstermeli! Aksi halde iTunes hataları alınabilir.

iOS 9’ü Yüklenmezse Ne Olur?
Bazı kullanıcılar yeni güncellemeleri yükleyip, yüklememe konusunda tereddütte kaldığını biliyoruz. O sebeple bu soruyu da cevaplamamız gerekiyor! iOS 9, Apple cihazınıza yüklenmezse aslen hiçbir şey olmaz! Apple cihazınızı ‘Ayarlar’ simgesinin üzerinde beliren uyarı ikonuyla kullanmaya devam edersiniz! Yani son sürümü kullanan kullanıcılar için bu, ‘Ayarlar’ simgesinin köşesinde ‘1’ rakamının belirmesi anlamına geliyor! Bu kadar!

iOS 9 ile BİRLİKTE GELEN YENİLİKLER
Apple’ın yeni işletim sistemi, daha önceki bir çok versiyon gibi bir çok yenilik içeriyor. Dikkat çekici olan bazıları şu şekilde;

 • Arayüz tasarımı değişecek! Bu da akıllı telefon menünün tamamen yenileceği anlamına geliyor. Bugüne kadar kullanılan yazı tipi bile değişebilir.
 • Güç Tasarrufu Modu! iOS 9 halihazırda daha verimli bir güç tüketimi vaad ediyor. Yeni işletim sisteminin batarya ömrünü 3 saat uzatması söz konusu.
 • Klavyeler güncelleniyor! Çeşitli kısayollara sahip yeni klavye ile birlikte, fiziksel klavye ile yapılanlar artık iPad’in dokunmatik ekranında daha kolay bir hal alacak.
 • Çoklu uygulama! Artık aynı ekranda birden fazla uygulamayı kullanabilmek mümkün olacak.
 • Siri gelişiyor! Yeni Siri’yle birlikte artık akıllı ev aletleri kontrol edilebilecek.
 • Haritalar uygulaması artık toplu taşıma bilgileri de içerecek.

iOS 9 hakkında tüm resmi bilgiler için; www.apple.com/tr/ios/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir