Uzun süredir beklenilen güncelleme dün akşam saatlerinde yayınlandı! Apple, merakla beklenilen iOS 8 üzerinde uzun bir çalışma süresi geçirdikten sonra yeni mobil işletim sistemi iOS 8’i kullanıcılara sundu.

Çıkış tarihi öncesinden bir kaç yorumlarla bilgisini edindiğimiz yeni işletim sisteminin, cihazlara yüklenmesinden sonra tüm özellikleri ve yenilikleriyle getirdikleri neler olduğunu yükledik ve gördük.

Bu yeni işletim sistemi  iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, 5’inci nesil iPod touch, iPad 2, iPad Retina display, iPad Air, iPad mini ve iPad mini, Retina display ile uyumlu sistem, ayarlar menüsünden güncellenebiliyor.

Önemli değişikliklerin yapıldığı iOS 8’de en dikkat çeken değişiklik mesajlar bölümünün artık Türkçe anlayabilmesi oldu. Yeni işletim sisteminde mesajlar kısmındaki mikrofon tuşuna basan kullanıcılar, Türkçe konuşarak mesaj gönderebilecek. Başka bir deyişle artık iPhone dokunmadan iletişim kurulabilecek. Türkçe Siri’den bir önceki adım olarak görülen bu yenilikte, yazının yanı sıra fotoğraf ve video gibi içerikler de sesli olarak yollanabilecek.

Bu özelliği aktif edebilmek için SİRİ uygulamasının aktif olması gerekmektedir. İzleyeceğiniz yol; Ayarlar >> Genel >> SİRİ . 

Ardından mesaj göndermek istediğimiz ekranda boşluk tuşunun yanında ki mikrofon tuşuna basıp istediğimiz mesajı sesle yazabiliyoruz.

sesle yazma

Yeni işletim sisteminde dikkat çeken diğer bir özellik şarj kullanımına yönelik oldu. Android işletim sistemlerinde daha önce yer alan benzer bir özellikle, en fazla şarj harcayan uygulamalar kullanıcılara gösterilecek. Gösterilen uygulamalardan en çok şarj yiyen uygulamayı kapatabiliyor olmanız, şarj bitme süresini de dolayısıyla uzatacaktır.

Bu uygulamaları görmek için; Ayarlar >> Genel >> Kullanım >> Pil Kullanımı

Pil kullanimi1

 

iOS 8’de iCloud’a yeni özellikler gelecek. Aile paylaşımı (Family Sharing) adındaki yeni özellik sayesinde aile bireylerinin hesapları tanımlanacak. Bu işlemden sonra iCloud hesaplarına gönderilen fotoğraflar, uygulamalar veya videolar, tüm aile bireyleri tarafından görüntülenebilecek.

 

ios8-arama-ekraniApple’ın yeni mobil işletim sisteminde kameralara yeni özellikler eklendi. Bu özelliklerin başında kullanıcıların fotoroman yapmasını sağlayan ve son dönemlerde trend olan ‘Time-Lapse’ geliyor. Fotoğrafları video formatına çeviren Time-Lapse ile ardı arkasına çekilen fotoğraf kareleriyle fotoroman oluşturabilmek mümkün.

Bunun yanı sıra iPhone kullanıcılarının kamera özellikleri arasında şikayet ettiği zamanlama özelliği de iOS 8 ile beraber gelecek. Fotoğraf çekimi sırasında zamanlamayı kuran kullanıcılar, bu zamanı yanıp sönen flaş ışığıyla takip edebilecek.

Öne çıkan bu özelliklerinin yanı sıra uygulamaları kapatmak için Home tuşuna ard arda iki defa basılmasıyla hızlı arama ekranının çıkması, arayan kişinin arka planda tam boy fotoğrafının gözükmesi gibi bir çok yenilikle gelen iOS 8 ilk görüntü itibariyle başarılı gibi. Fakat ilerleyen zamanlarda şarj konusunun kendini olumlu ya da olumsuz, daha net göstereceği de kesin bir durum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir