iOS 8 Geliyor! Yeniliklere Bir Göz Atın!

Apple, yakın zaman da çıkartacağı iOS 8 güncellemesinin ön tanıtımını San Francisco’da düzenlenen yazılım geliştiriciler konferansında yaptı. Bu konferansta Apple, iOS 8, OSX Yosemite ve yeni akıılı ev otomasyon platformu tanıttı.

Apple hakkında bazı istatistiklerin de verildiği konferansta, son bir yılda iOS cihaz satın alan yeni kullanıcı sayısı ise 130 milyon, toplam da ise 800 milyondan fazla iOS cihazın satıldığı söylendi. Bu rakamlar Apple’ın neden Samsung’dan bir adım önde olduğunu gösterir nitelikte…

Satılan iOS cihazlar arasında iPhone 500 milyon ile ilk sırada yer alırken, iPad 200 milyon ile ikinci ve iPod Touch 100 milyon ile üçüncü sırada yer aldı.

Merakla beklenen güncelleştirme için bilgilerin verildiği konferansta Apple,  bir çok noktada ve uygulamada değişiklikler yaptı.

Bunlardan en önemlisi ‘ Batarya ‘ başlığı altında, ayarlar bölümünde pilinizi hangi uygulamaların en çok bitirdiğini görebilecek olmanız. Böylelikle şarjınızı gereksiz yere tüketen uygulamaları kapatıp telefonlarınızı daha da uzun süre kullanabileceksiniz.

apple-batarya

DuckDuckGo ismini verdiği arama motoru olacağını bildiren Apple, bu arama motorunda içeriklerin takip edilemeyeceğini ve sanal alemde mahremiyete önem veren kullanıcılar için bu özellikle aramaların kayıt altında tutulmasının önüne geçebileceğini söyledi.

apple-DuckDuckGo

Bir yenilikte FaceTıme uygulamasına geliyor. Şu an ki uygulama içeriğinde cihazınız görüşme yaparken ikinci bir FaceTıme aramasında meşgul çalıyordu. Yeni güncelleme ile mevcut görüşmeyi bekletip yeni gelen FaceTıme görüşmesini aktif edebileceksiniz.

apple-facetime


Telefonunuzda şarkı dinlerken ya da video izlerken ekranınıza Facebook veya Whatsapp mesajı geldiğinde aynı ekran üzerinden cevap verebileceksiniz.

Mail uygulamasındada ufak çaplı değişiklik olacağı söz konusu. Gelen mailleri açma, kapama veya silme işlemini hafif bir kaydırma hareketiyle, yani nasıl ki gelen mesajları silmek için kaydırma yapıyorsanız bunun gibi el hareketiyle de maillerinizi kontrol edebileceksiniz.

İnsanların akıllı telefonlarıyla spor, sağlık gibi uygulamaları sıklıkla kullandığının farkında olan Apple kendi sağlık uygulamasını iOS 8’de standart olarak sunuyor. Bu uygulama ile telefonunuzda kullandığınız diğer sağlık ve spor uygulamalardaki datalar toplanıyor ve sizin günlük bir analizinizi çıkartabiliyor. Günlük kaç kalori yaktığınız kaç km mesafe kat ettiğiniz gibi verileri depolayıp raporlamanıza imkan sağlıyor. Apple spor alanında uygulamayı geliştirmek için şimdiden Nike ile sağlık alanında geliştirmek için ise Mayo Clinic ile görüşmelere devam ediyor.


En önemli bir diğer özellik ise kablosuz ağ sayesinde GSM şebekesi olmasa da görüşme yapabilecek olmanız. Yani bulunduğunuz ortamda GSM şebekesi yok ancak bir kablosuz ağ var ise telefon görüşmelerinizi bu kablosuz ağ üzerinden yapabileceksiniz. Bu özellik ABD’de şimdilik sadece T-Mobile kullanıcıları tarafından kullanılabilecek.

ntvmsnbc

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir