Dünyanın en büyük çevrimiçi fotoğraf paylaşım platformu olan Instagram, aldığı yeni bir karar doğrultusunda ana sayfa akışını değiştiriyor. Bu karar kapsamında sosyal ağın ana sayfadaki akışı işleyiş açısından Facebook’a benzeyebilir.

2014 yılında Facebook tarafından satın alınan ve yapılan çalışmalarla aktif kullanıcı sayısını yarım milyar seviyesine taşıyan Instagram, kullanıcıların daha çok ilgi gösterdiği profilleri öne çıkaracak yeni bir akış geliştirmeyi planlıyor. Eğer karar uygulamaya geçerse, kronolojik yani tarih ve saate göre düzenlenmiş bir anasayfayla değil, ilgiye göre düzenlenmiş bir anasayfayla karşılaşacağız.instagram-ana-sayfa-akisiAçıklamaya Instagram CEO’su Kevin Systrom yaptı ve kullanıcılarının paylaşılan öğelerin sadece %30’una ulaşabildiğini belirtti. Yeni anasayfa düzeniyle kullanıcıların daha fazla içeriğe ulaşabilmesi ve sosyal ağda daha fazla vakit geçirmesi hedefleniyor.

Aslına bakılırsa dünyanın en büyük fotoğraf paylaşım platformunun bir süredir konuyla ilgili çalışmaya yaptığı ve algoritmayı sürekli güncellediği gözleniyordu. Bir süre önce hayata geçen Keşfet bölümünün kullanıcıyı ‘Ziyaret Ettiğin Sayfalara Göre’ kriteriyle yönlendirmesi de bu çalışmanın bir ürünüydü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir