Bugün ilk iPhone’un piyasaya çıkışının üzerinden tam 8 yıl geçmiş oldu. 9 Ocak 2007’de tanıtımı yapılan ve 29 Haziran 2007’de piyasaya çıkan ilk iPhone, daha çok iPhone 2G olarak biliniyor. Bunun da sebebi üründe 3G desteği olmayışı!

En ilkel iPhone olmasına rağmen Apple’ın akıllı telefon piyasasındaki ilk ürünü de oldukça merak edilmiş ve teknoloji takipçileri arasında uzun bir süre şehir efsanesi olarak konuşulmuştu. Özellikle 2006 yılında sızdırılan bilgiler ve diğer bir çok markanın multi-touch teknolojisini deniyor olması beklentileri, iPod ile çığır açan Apple üzerinden yoğunlaştırmıştı. Nihayet Ocak ayında tanıtılan ürünle merak son bulmuş ve yeni ürün yani nam-ı değer iPhone Haizran ayıyla birlikte piyasaya sunulmuştu.

Tam 8 sene sonra bakıldığında ilk iPhone daha çok olmayan özellikleriyle dikkat çeken bir model. Üstelik çok kalın ve ağır da bir telefondu. Bir çok eksisine rağmen dokunmatik ekranlı telefon olayı tamamen ilk iPhone’un sonucu gelişmiştir. Diğer bir çok marka çeşitli denemeler yapmış, PDA ve SmartPhone piyasası yavaş yavaş oturmaya başlamıştı. Ancak özellikle sunduğu ergonomi ve gelecek konusundaki vaadleri iPhone’u diğerlerinden keskin bir şekilde ayırmıştı. Bu konuda kendine rakip bulması ise biraz zaman aldı. Samsung ilk denemelerinden(Samsung i7500) istediği sonucu alamadı. Zira bu dönemde Android de iOS ile yarışabilecek seviyede değildi. Ancak 2010 yılına gelinip, i9000 Galaxy S modeli tanıtıldığında işler değişebildi.

 

Apple da yeni ürünüyle dünyanın ve teknolojinin başka bir yöne gideceğinin farkındaydı. iPhone’un ilk reklam filminden bu açıkça anlaşılıyor. Öyle ki telefon kullanan herkes için standart bir kelime olan ‘Alo‘ bile bu gelişmeyle değişebilirdi!

ilk-iphone-cikis-tarihiGünümüzde hemen hepimizde akıllı telefon var. Fakat belkide işlerin bu seviyeye gelmesine yol açan modeli, yani Apple iPhone 2G’yi bir çoğumuz bilmez. Bir çok kişinin de canlı canlı hiç görmediği ilk iPhone özellikle 4 serisiyle birlikte piyasadaki yerini tamamen kaybetti. Hızlı tüketim toplumu vefasız davrandı da diyebiliriz. :)

Piyasaya tam 8 yıl önce bugün çıkan ilk Apple iPhone ürünün ilkel özelliklerini aşağıdaki bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Apple iPhone

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir